Forum wędkarskie- wędkarstwo Forum wędkarskie- wędkarstwo Największe forum wędkarskie w Polsce (dawne Wedkowanie.net). Wędkarstwo, PZW, filmy wędkarskie, metody połowu, testy sprzętu, przynęty i zanęty, łowiska, zdjęcia i gry wędkarskie. Posiadamy ponad 10 tysięczną społeczność, która napisała już przeszło 130 tysięcy wiadomości. Weź udział w dyskusji i dołącz do nas już dziś!
Użytkownicy Mapa użytkowników Filmy Wędkarskie Dzienniki wędkarskie Targowisko Wyszukiwarka Album zdjęć  Kontakt 

Tajlandia

irass0 

Posty: 7
Skąd: Koszalin


Wysłany: Nie Sie 14, 2011 16:09   Tajlandia

Witam wszystkich, którzy zdecydowali się odwiedzić ten wpis. Mam na imię Irek i jak większość odwiedzających forum jestem zapalonym wędkarzem ale i chyba od najmłodszych lat także włóczęgą, sam nie nazwałbym się podróżnikiem. Dane mi było zwiedzić parę ciekawych miejsc : od Alaski po Antypody ale nigdy nie podróżowałem z biurem podróży i chyba dzięki właśnie temu poznałem trochę ciekawych miejsc i ludzi. Najwięcej czasu jednak spędziłem w Azji od Nepalu i Indii po Tajlandię i Birmę. Właściwie za każdym razem znalazłem czas i miejsce aby zająć się tym co lubię najbardziej i co mam nadzieję na zawsze zostanie moją pasją czyli wędkowaniem. Jest wiele miejsc na świecie zwanych „wędkarskim rajem” ale uwierzcie mi nigdzie nie jest tak jak w Tajlandii. Dlatego chcę zaprosić każdego z Was na wyprawę do prawdziwego wędkarskiego raju, w którym sam spędziłem ponad dwa lata, a teraz już mieszkając w Polsce cały czas do niego wracam.
Powiecie, dlaczego akurat tam?
Zacznijmy od tego, że sezon wędkarski trwa tam w zasadzie cały rok. Można tutaj uprawiać zarówno wędkarstwo śródlądowe jak i morskie we wszystkich jego odmianach od muchowego, poprzez gruntowe, spinning, tzw. surf casting po spławik oraz oceaniczne big game. A ryby? No cóż, zacznijmy od czterech legendarnych i chyba największych ryb słodkowodnych świata: od gigantycznej słodkowodnej płaszczki lub inaczej ogończy, Suma z Mekongu, gigantycznego karpia syjamskiego, czy Chaopraya, o której miejscowi mówią, że zjada psy. Każda z tych ryb potrafi ważyć grubo ponad sto kilogramów. No ale żeby nie było tak jak u nas: każdy słyszał, nikt nie widział. Może i nie uda się nam złowić ryby powyżej stu kilogramów, co nie jest tutaj rzadkością ale na pewno możemy liczyć na kilkadziesiąt kilogramów. Kiedyś policzyłem ile złowiłem na czterech jeziorach w ciągu sześciu dni: 14 ryb o łącznej wadze 363 kg, licząc tylko te które braliśmy pod uwagę i mimo to ciągle nie uważam się za wędkarskiego mistrza. Dzięki mojej pasji poznałem tam wielu wspaniałych wędkarzy oraz wspaniałych przewodników, znających cudowne miejsca, lokalne tajemnice i sposoby łowienia. To tym ludziom zawdzięczam wspaniałą wędkarską przygodę . Jeżeli jesteście zainteresowani tym tematem, chętnie podzielę się z Wami moimi doświadczeniami w tym zakresie. Na początek chciałbym zamieścić parę słów na temat gatunków jakie tutaj możemy spotkać a jest ich tutaj naprawdę wiele. Część z nich to ryby występujące tutaj w stanie wolnym ale sporo jest takich, które przywędrowały sprowadzone w celach hodowlanych, a tropikalny klimat i doskonałe warunki sprawiły, że zaklimatyzowały się tutaj i mogą teraz stanowić doskonałe wędkarskie trofea, jak chociażby Południowoamerykańska Arapaima.
Ryby.
Baramundi.
Maksymalna waga : około 37 kg
Drapieżnik
Baramundi występuje w wodach słodkich ale także i w wodach przybrzeżnych Oceanu Indyjskiego od Zatoki Perskiej do Indonezji, Chin, Australii po Filipiny. Należy do rodziny Okoniokształtnych i jest uważana za jedno z najcenniejszych wędkarskich trofeów, ze względu na jej agresywność i zaciekłość w walce z wędkarzem. Słowo Baramundi pochodzi od Aborygeńskiego co oznacza dużą słodkowodną rybę. W Tajlandii najczęściej chwytane są osobniki o wadze od 5 do 15 kg.

Gigantyczny Karp Syjamski
Długość: do 2 metrów
Waga : 100 kg+
Wszystkożerny.
Karp Syjamski występuje w dużych jeziorach oraz rzekach na terenie Tajlandii, Kambodży i Laosu oraz w południowym Wietnamie. Jest to największy z licznej rodziny karpiowatych zwany także „matka wszystkich karpi ”. Gatunek ten jest ryba migrującą występującą w dorzeczach Mekongu, rzeki Chatopraya oraz Mae Klong, podobno niektóre sztuki dochodzą do 300 kg. Bardzo mało wiadomo na temat zwyczajów tej ryby, podobno dobiera się w pary i wędruje razem przez dłuższy czas. Jest to ryba wszystkożerna od fitoplanktonu, owoców, po martwe ryby. Najczęściej łapane są okazy około 20-30kg. Stanowi ona dla wędkarzy nie lada wyzwanie i bardzo cenne trofeum.


Sum Chaophraya
Waga : do 300kg
Drapieżnik.
Chaophraya czyli sum zjadający psy jak go nazywają Tajowie. Należy do rodziny Pangasidae, która obejmuje zarówno sumy jak i rekiny i on chyba ma więcej cech tego właśnie drapieżnika. Występuje w rejonie Chaophraya i zlewiskach Mekongu. Jest ryba typowo drapieżną, ruszającą bez wahania na wszystko w jej pobliżu. Należy do jednych z największych ryb słodkowodnych. Łowiona na spinning różnymi technikami oraz na żywe przynęty.

Gigantyczna Płaszczka Słodkowodna (Ogończa)
Maksymalna waga: ponad 450kg
Drapieznik.
Ta gigantyczna, chyba największa ryba słodkowodna występująca na naszej planecie jest jednocześnie reliktem przeszłości i towarzyszy nam na ziemi od około stu milionów lat. Występuje w największych zlewiskach rzek Tajlandii takich jak Mekong, Mae Klong, Ban Pakong, Chaophraya, Tasin oraz Tapi. Jest ryba typowo denną, przystosowaną do rozgryzania twardych muszli leżących na dnie skorupiaków. Walka z nią trwa z reguły kilkadziesiąt minut, metoda łowienia – gruntówka. Połowy tej ryby są ukoronowaniem , dopełnieniem oraz celem wypraw wędkarskich z całego świata, jako bezkrwawe łowy na największego słodkowodnego drapieżnika. Ryba ta jest w Tajlandii pod ścisłą ochroną, dlatego stosuje się tutaj metodę złów i wypuść oraz haki bezzaczepowe.

Burb, Mad
Barb lub Mad drapieżnik z rodziny karpiowatych występujący głównie w rzekach Tajlandii , północnej Malezji i na Borneo, jest rybą niewielką w porównaniu z mieszkającymi tutaj gigantami. Żywi się głównie owocami i ziarnami wpadającymi z drzew oraz owadami co determinuje metodę połowu, stanowi on jedno z cenniejszych trofeów dla muszkarzy łowiących głęboko w dżungli w meandrach rzek w okolicach Chang Mai. Przy czym określenie niewielka należy odnieść do wielkości tutejszych gigantów i nie traktować tego dosłownie. Przeciętne okazy ważą powyżej dwóch kilogramów i maja około 60 cm. Mięso tej ryby przez niektórych uważane za toksyczne ale ryba piękna i waleczna.Arapaima. (Pirauku)
Maksymalna długość: 3 m
Maksymalna waga: do 200 kg
Drapieżnik.
Ryba pochodząca z Ameryki Południowej występująca w dorzeczu Amazonki, przez tamtejszych tubylców zwana Piraruku. Bardzo agresywny drapieżnik polujący na żywą zdobycz ale nie gardzący także wodną padliną. Piękne srebrzyste łuski z czerwoną obwódką wyróżniają tego potwora. Do Tajlandii sprowadzona około dwadzieścia lat temu jako ryba do wielkich akwariów zaaklimatyzowała się w tym tropikalnym klimacie i obecnie oprócz łowisk specjalnych występuje także w stanie naturalnym. PIraruku lub Arapaima jest jednym z największych wodnych potworów na naszej planecie.Aligator Gar (niestety nie znalazłem polskiej nazwy)
Wielkość: do 3 metrów
Waga: do 130 kg
Drapieżnik
Oryginalnie zamieszkuje dorzecza Missisipi w Stanach Zjednoczonych oraz część Zatoki Meksykańskiej. Często mylony z aligatorem ze względu na podobny kształt głowy i szczęk. Posiada dwa rodzaje zębów, jedne na przedzie bardzo ostre w zasadzie do przecinania ofiary, drugie wewnętrzne do przytrzymywania jej, są one nieco podobne do naszego „zębacza”, no oczywiście skala jest inna. Poza tym charakteryzuje się niemal prehistoryczną łuską, która jeszcze bardziej upodabnia go do gadów. Żywi się żywą przynętą ale nie gardzi także padliną. Występuje w wodach wolnopłynących , jeziorach i stawach oraz wysychających okresowo terenach zalewowych. Ryba została spopularyzowana przez wiele programów telewizyjnych m.in. River Monsters w National Geographic. Dlatego między innymi stała się celem wędkarzy którzy przybywają do Tajlandii ponieważ doskonale się tutaj zaaklimatyzowała.


Arowana.
Wielkość: do 1,20 m
Waga : do 9 kg
Drapieznik.
Arowana wystepuje w Azji połódnowo-wschodniej, chociaż jej krewniaków spotykamy także w Afryce i Ameryce Południowej o gładkiej, przypominającej węgorzową skórze w odcieniach od srebrzystego do zielonego. Ryba typowo słodkowodna nie tolerująca wód zasolonych. W Azji zwana Dragon Fish – czyli rybą smokiem, jednocześnie uważa się że jej złowienie przynosi szczęście. Ryba bardzo ceniona przez wędkarzy za swą waleczność, typowy terytoria lista, rzucający się na wszystko co wpłynie na jego terytorium. Łowimy ją na lekkie zestawy spinningowe oraz muchę.
_________________
Wędkarstwo może prowadzić do uzależnienia - uważajcie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
nurek1973
[Usunięty]Wysłany: Nie Sie 14, 2011 16:24   

Nie wiem jak teraz się odnajdziesz na Polskich wodach,bo tu rybek jest troszkę mniej :) Tam byc gdzie Ty byłeś, to spełnienie marzeń każdego wędkarza,pozdrawiam i życzę bezbolesnego powrotu do realiów polskich ;)
 
irass0 

Posty: 7
Skąd: Koszalin


Wysłany: Nie Sie 14, 2011 17:09   

nurek1973 napisał/a:
Nie wiem jak teraz się odnajdziesz na Polskich wodach,bo tu rybek jest troszkę mniej :) Tam byc gdzie Ty byłeś, to spełnienie marzeń każdego wędkarza,pozdrawiam i życzę bezbolesnego powrotu do realiów polskich ;)


Dzięki za życzenia. Nie jest tak źle, przecież to nie gdzie indziej jak w Polsce łowiłem swoje pierwsze płoteczki, okonki, czy krąpiki na bambusowy kijek i kołowrotek o ruchomej szpuli. Poza tym mamy tutaj masę pięknych miejsc do których będąc tam na prawdę tęskniłem.

[ Dodano: Nie Sie 14, 2011 18:15 ]
Wężogłowiec

Baramundi

Arapaima

Ogończa z Mekongu złowiona przez mojego przyjaciela Ricka

Chaopprayha

Arowana
_________________
Wędkarstwo może prowadzić do uzależnienia - uważajcie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
nurek1973
[Usunięty]Wysłany: Nie Sie 14, 2011 18:58   

Piękne ryby,a zwłaszcza arapaima,super przygoda :)
 
lorderror126 
No To Hop;D


Pomógł: 3 razy
Wiek: 23
Posty: 146
Skąd: Kielce


Wysłany: Nie Sie 14, 2011 22:09   

Pogratulować przepięknych rybek. :okok: Ogończa piękna :szok:
_________________
Kliknij pomógł to kosztuje parę sekund.
http://s1.gladiatus.pl/game/c.php?uid=175672
Postaw piwo autorowi tego posta
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
irass0 

Posty: 7
Skąd: Koszalin


Wysłany: Nie Sie 14, 2011 22:37   

Jeżeli interesuje Was ten temat to odpowiem na wszystkie pytania, oczywiście w miarę mojej skromnej wiedzy. Zapytano mnie o sprzęt jakim łowi się te takie rybska. Przeważnie używałem mniej więcej takiego zestawu: wędka około 5'5" ale taka, która potrafi wytrzymać do 6-8 PE o dosyć sztywnej akcji, kołowrotek Shimano 6500, linka mono PE 6-8 to taki przeciętny w miarę uniwersalny zestaw, który oczywiście różnie się uzbraja na różne rybki.
_________________
Wędkarstwo może prowadzić do uzależnienia - uważajcie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
kamil_bielany 
Moderator


Ulubiona metoda: Spining
Okręg PZW: Mazowiecki
Pomógł: 77 razy
Wiek: 35
Posty: 1529
Otrzymał 35 piw(a)
Skąd: Warszawa


Wysłany: Nie Sie 14, 2011 23:37   

Czyli wędka dość krótka około 160cm, a te następne parametry? Tak bardziej po Polsku :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
irass0 

Posty: 7
Skąd: Koszalin


Wysłany: Pon Sie 15, 2011 08:59   

Tak wędka dosyć krótka, dwuskładowa, chociaż niektórzy używają nieco dłuższych, przeważnie nawet gdy łowimy z brzegu na gruntówkę przynęta jest wywożona łódką. Pozostałe parametry to linka i pewnie chodzi o to PE 6-8, oznacza to linkę z polietylenu o wytrzymałości od 60-80 funtów, ja to zawsze w przybliżeniu dzielę przez dwa czyli 30-40 naszych kg. Dla ułatwienia też podobnie określa się niektóre wędki, a właściwie ich wytrzymałość. Linka mono, oznacza linkę bez tych splotów, gładką, nie niszczy po prostu przelotek. Przeważnie na kołowrotku jest około 300m linki, a w samym kołowrotku najważniejsze to chyba sprawny hamulec, niektórzy tez używają multiplikatorów, ostatnio nawet z elektrycznym wspomaganiem ale spotykają się z niechęcią pozostałych wędkarzy i mam nadzieję, że odejdą od tego pomysłu. Moim zdaniem nie ma jednej wędkarskiej instrukcji, jak zawsze, każdy ma swoje nawyki i preferencje.
_________________
Wędkarstwo może prowadzić do uzależnienia - uważajcie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
kamil_bielany 
Moderator


Ulubiona metoda: Spining
Okręg PZW: Mazowiecki
Pomógł: 77 razy
Wiek: 35
Posty: 1529
Otrzymał 35 piw(a)
Skąd: Warszawa


Wysłany: Pon Sie 15, 2011 10:38   

No o to mi właśnie chodziło. Czyli podstawowy sprzet, który wystarczy na naszego suma powinien się sprawdzić. Szkoda tylko że Tajlandia jest tak daleko.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
irass0 

Posty: 7
Skąd: Koszalin


Wysłany: Pon Sie 15, 2011 11:20   

Właściwie mocny sprzęt na suma i dobrze wyregulowany hamulec by się sprawdził, plus do tego mocny kij spiningowy na np. wężogłowca i można ruszać po bicie rekordów.

Tajlandii niestety nie da się przybliżyć ale świat staje się coraz mniejszy, bilet czasami można kupić za 2500 zł w obie strony, przeciętnie to jednak około 3000 zł, teraz w sierpniu znieśli też obowiązek wizowy dla Polaków, pobyt tam wraz z wyżywieniem i 7 dni łowienia z przewodnikiem oraz z wypożyczeniem sprzętu waha się od 6 do 8 a nawet 9000 zł. Samemu można zrobić to taniej ale za pierwszym razem bez przewodnika nawet z pięknego i bogatego łowiska można wrócić "o kiju".
_________________
Wędkarstwo może prowadzić do uzależnienia - uważajcie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
Wyświetl posty z ostatnich:   

» Wędkarstwo, strona główna » Działy ogólne » Łowiska » Łowiska zagraniczne » Tajlandia

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietachSkocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl Forum - GrzegorzM ©

Administracja nie odpowiada za materialy publikowane przez uzytkownikow. Uzytkownik rejestrujac sie na forum w peeni odpowiada za publikowane przez siebie wiadomosci. Wszelkie roszczenia w sprawie opublikowanych tresci prosimy zgaaszac do ich autorow.

strzalkaMapa Forum