Forum wędkarskie- wędkarstwo Największe forum wędkarskie w Polsce (dawne Wedkowanie.net). Wędkarstwo, PZW, filmy wędkarskie, metody połowu, testy sprzętu, przynęty i zanęty, łowiska, zdjęcia i gry wędkarskie. Posiadamy ponad 10 tysięczną społeczność, która napisała już przeszło 130 tysięcy wiadomości. Weź udział w dyskusji i dołącz do nas już dziś!
Pomógł: 21 razy Wiek: 34 Posty: 445 Skąd: Zamość/ Kraków
Wysłany: Pią Lut 25, 2011 21:32 OBROTÓWKA - zrób to sam
OBROTÓWKA – zrób to sam
Wstęp
Po moich pierwszych wypadach pstrągowych w tym roku pomniejszała mi się ilość moich blach, których używałem nad wodą i dosyć często je traciłem (niektóre były droższe inne nieco tańsze) przez co po kilku wyprawach miałem pustki w swoim arsenale. Straty przynęt wynikały głównie z moich nieprecyzyjnych rzutów, bardzo małego stopnia zaawansowania w spinningowaniu oraz nieznajomości dna na niektórych odcinkach rzeki (jestem początkującym spinningistą i właśnie w tym roku po raz pierwszy wybrałem się na pstrągi). Warunki nad wodą chwilami bywały niesprzyjające o czym świadczyły chociażby zamarznięte przelotki, które jeszcze bardziej utrudniały mi rzuty do celu. Po analizie błędów oraz rad kolegów po kiju stwierdziłem, że na moją rzeczkę najlepsze będą nieduże obrotówki (które w 90% pourywałem na wcześniejszych wypadach). Kilka dni później wybrałem się na kolejną wyprawę i osobiście byłem bez efektów łowiąc na woblery i twisterki natomiast wędkarz na przeciwległym brzegu wyciągnął pstrąga na obrotówkę nr 2 i w ten oto sposób zaczęły się przemyślenia…
Obliczając koszty oraz częstotliwość urywania przynęt wziąłem sprawy w swoje ręce ponieważ urywać drogie obrotówki byłoby szkoda i mało kto na nie by wyrobił a te tańsze nie zawsze pracowały tak jak należy. Szperając w Internecie znalazłem firmę, która zajmuję się wyrabianiem obrotówek i części do nich więc postanowiłem nawiązać kontakt z nimi. Podliczając koszty jakie zaproponowano mi stwierdziłem, że wyjdę na tym lepiej niż na kupnie firmówek po czym doszło do pierwszego zamówienia.
Części oraz narzędzia
Niezbędne do wyrabiania obrotówek są takie narzędzia jak:
- boczne szczypce do przecinania drutu
- kombinerki
- szczypce okrągłe (potocznie zwane bocianami)
- pilniczek
- imadło modelarskie (do profilowania paletek „skrzydełek”)
- statyw ze szczypcami (dobry dodatek do robienia chwostów oraz malowania drobnych elementów)
Niezbędne elementy:
- drut dentystyczny (dental średnica 0,7 mm do rozmiarów 00 oraz 0 natomiast do większych modeli idealnie nadaje się średnica 0,8mm)
- kotwiczka
- korpus
- stoper (drobny pierścionek oddzielający korpus od stożka)
- stożek
- baryłka
- strzemiączko
- paletka „skrzydełko”
Mając te wszystkie elementy jesteśmy w stanie tworzyć różne rodzaje obrotówek mam tutaj na myśli z cięższym korpusem bądź z lżejszym, bardzo małe jak i duże, ze skrzydełkiem typu long lub aglia itd... Nasze wyroby można również urozmaicać o koraliki dostępne w pasmanteriach, które zamontujemy również z pozostałymi elementami dzięki czemu dociążymy bądź nasza blaszka będzie bardziej estetyczna. Możemy również ulepszyć samą kotwiczkę o chwost dzięki, któremu atraktory dłużej się utrzymują oraz sam w sobie ma funkcje prowokującą drapieżnika.
Rozwijając dalej artykuł przedstawię schemat jak zrobić przykładową obrotówkę oraz na koniec pochwalę się moją kolekcją na pstrągi. Bierzemy się do dzieła:
Wykonanie - krok po kroku
1. Stelaż wykonujemy z wyżej wspomnianego dentala odcinając odpowiednią długość drutu do rodzaju obrotówki, (lepiej żeby było trochę więcej niż za mało) osobiście odcinam około 10 -12cm do większych natomiast do małych 8-10cm. Zginamy niewielką ilość drutu w pół oraz poprzez szczypce robimy zaokrąglenia.
2. W późniejszej kolejności zawieszamy kotwiczkę, montujemy korpus (w tym wypadku korpus oraz koralik) przepuszczając przez rozgałęzienie drutu oraz zbędną ilość, krótszego końca wyginamy w bok i odcinamy bocznymi szczypcami (w miejscu przecięcia warto przejechać kilka razy pilnikiem w celu wygładzenia końcówki).
3. W tym momencie zostaje nam jedna końcówka drutu, na którą zakładamy stoper, stożek oraz baryłkę.
4. Teraz wystarczy przełożyć paletkę przez strzemiączko i wsunąć na szkielet naszej obrotówki (strzemiączko z paletką powinno być nad baryłką). Zostawiamy trochę drutu i nieco wyżej robimy pętelkę (za pomocą okrągłych szczypiec) po czym końcówką zataczamy kilka zwoi wokół drutu nad strzemiączkiem.
5. Teraz wystarczy odciąć pozostałą ilość zbędnego drutu i pilnikiem wygładzić końcówkę, która została w wyniku odcinania. Na koniec wystarczy wycentrować wszystkie oczka w obrotówce oraz zachwycać się swoim wyrobem !
Po wykonaniu każdej z obrotówki staram się dopatrzeć czy nie ma jakiegoś defektu oraz czy paletka nie dotyka korpusu!!! Jeżeli jednak dotyka musimy dopasować inne części ponieważ te części nie mają prawa się stykać jeżeli chcemy mieć blaszkę, która będzie pracowała dobrze z nurtem i pod prąd ! Ostatecznym krokiem do sukcesu jest wypróbowanie blaszek nad wodą oraz sprowokować ryby do brania. Mi osobiście udało się skusić do brania 2 niewymiarowe pstrągi na własnoręcznie wykonaną przynętę i jestem podwójnie zadowolony.
Jeżeli jednak nie mamy dostępu do oddzielnych części z tym sprzętem, który przedstawiłem wcześniej możemy ulepszyć najtańsze obrotówki poprzez profilowanie paletek, doczepiając chwosty czy też koraliki tak jak wspominałem wyżej. Nie jest to zajęcie bardzo czasochłonne a przynosi ogromną satysfakcje oraz pomaga spędzić nudny dzień w domu . Na koniec przedstawię obrotówki, które wykonałem własnoręcznie.
Moje własne wyroby
_________________ Mikado Trython Match 390/40g + Okuma Tritan 30 RD
Feeder YORK Racer 360/80g + Okuma SILVARA PRO BAITFEEDER SVPB 45
Shimano Catana Telespin 240/20g + SPRO Passion 720 FD
Konger Air Cobra pole 400
Shakespeare Cypry Tele Carp 3.60/3lb TC + Okuma Travertine 40 TRB
Shakespear Odyssey XT Fly 2.70/AFTM 5 + Okuma Airframe AF 4/6
AdSense
Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
iksmen
Pomógł: 22 razy Wiek: 45 Posty: 385 Otrzymał 24 piw(a) Skąd: Mazowsze
Wysłany: Pią Lut 25, 2011 22:47
Fajny poradnik.
Jeśli możesz to udostępnij namiary na firmę w której kupiłeś komponenty do budowy blaszek.
Ja uzupełnię twój poradnik o informację gdzie można nabyć odpowiedni drut osiągalny w kilkunastu średnicach: http://www.sklep.mikran.p...giczny-Met-Dent
Pomógł: 121 razy Wiek: 45 Posty: 1418 Otrzymał 3 piw(a) Skąd: Płock
Wysłany: Sob Lut 26, 2011 00:44
Bazując na kształcie paletek wnioskuję, że komponenty są polskiej firmy ABC, mam kilka ich obrotówek no i praca jest bardzo dobra, natomiast wada która pojawiła się z czasem to rdzewienie paletek szczególności tych matowanych ale nie tylko
Pomógł: 21 razy Wiek: 34 Posty: 445 Skąd: Zamość/ Kraków
Wysłany: Sob Lut 26, 2011 06:37
Zgadzam się z Tobą Piotreq, są to części z firmy ABC mam również kilka ich obrotówek i zadowala mnie ich praca jak za taką cenę. Co do zardzewiałych paletek szczerze jestem zdziwiony ponieważ powinny być impregnowane przeciwko korodowaniu. Praca moich obrotówek jest zbliżona do oryginałów produkowanych przez ABC jednak staram się nie kopiować wyglądu oryginału i kombinuje z własnymi wzorami.
_________________ Mikado Trython Match 390/40g + Okuma Tritan 30 RD
Feeder YORK Racer 360/80g + Okuma SILVARA PRO BAITFEEDER SVPB 45
Shimano Catana Telespin 240/20g + SPRO Passion 720 FD
Konger Air Cobra pole 400
Shakespeare Cypry Tele Carp 3.60/3lb TC + Okuma Travertine 40 TRB
Shakespear Odyssey XT Fly 2.70/AFTM 5 + Okuma Airframe AF 4/6
Pomógł: 21 razy Wiek: 34 Posty: 445 Skąd: Zamość/ Kraków
Wysłany: Sob Lut 26, 2011 18:09
Ja osobiście nie impregnuję. Wszystkie części jaki i obrotówki przed sprzedażą przechodzą odpowiednie procesy takie jak pokrywanie warstwą srebra oksydowanego itd. Poza tym w każdym sklepie takim jak Castorama czy Obi można się spytać o impregnat do metalu itd i podejrzewam, że coś by się znalazło w rozsądnej cenie.
_________________ Mikado Trython Match 390/40g + Okuma Tritan 30 RD
Feeder YORK Racer 360/80g + Okuma SILVARA PRO BAITFEEDER SVPB 45
Shimano Catana Telespin 240/20g + SPRO Passion 720 FD
Konger Air Cobra pole 400
Shakespeare Cypry Tele Carp 3.60/3lb TC + Okuma Travertine 40 TRB
Shakespear Odyssey XT Fly 2.70/AFTM 5 + Okuma Airframe AF 4/6
Pomógł: 121 razy Wiek: 45 Posty: 1418 Otrzymał 3 piw(a) Skąd: Płock
Wysłany: Sob Lut 26, 2011 18:13
a7wa, te ogniska korozji pojawiły się po 2 sezonach łowienia a nie od razu, oprócz aspektu wizualnego nie wpływa to na pracę obrotówki, jednak według mnie obniża jakość całego produktu, pomimo niskiej ceny ja już chyba nie zdecyduję się na wyroby tej firmy
Wysłany: Wto Mar 08, 2011 20:05 Drut na obrotówkę ?
Witam was mam pytanie czy ten drut http://allegro.pl/show_item.php?item=1496731557 grubości 1mm lub 1,2 mm nada się na drut główny do obrotówki ? A i jeszcze jeśli można to jak zrobić strzemiączko ? Mile widziane fotki.
Pomógł: 121 razy Wiek: 45 Posty: 1418 Otrzymał 3 piw(a) Skąd: Płock
Wysłany: Śro Mar 09, 2011 10:46
a7wa, jeżeli ten drut jest ze stali kwasoodpornej a tak sugeruje sprzedawca to na pewno nie jest on miękki, a wręcz przeciwnie sprężysty, a łatwość jego formowania wynika z jego małej średnicy
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
Administracja nie odpowiada za materialy publikowane przez uzytkownikow. Uzytkownik rejestrujac sie na forum w peeni odpowiada za publikowane przez siebie wiadomosci. Wszelkie roszczenia w sprawie opublikowanych tresci prosimy zgaaszac do ich autorow.