Forum wędkarskie- wędkarstwo Forum wędkarskie- wędkarstwo Największe forum wędkarskie w Polsce (dawne Wedkowanie.net). Wędkarstwo, PZW, filmy wędkarskie, metody połowu, testy sprzętu, przynęty i zanęty, łowiska, zdjęcia i gry wędkarskie. Posiadamy ponad 10 tysięczną społeczność, która napisała już przeszło 130 tysięcy wiadomości. Weź udział w dyskusji i dołącz do nas już dziś!
Użytkownicy Mapa użytkowników Filmy Wędkarskie Dzienniki wędkarskie Targowisko Wyszukiwarka Album zdjęć  Kontakt 

Spławik dla początkujących

raba
[Usunięty]Wysłany: Pią Paź 29, 2010 19:04   Spławik dla początkujących

SPLAWIK BAT I JA

Wstęp

Spławik- jeden z najpiękniejszych sygnalizatorów brań. Spławik, mały czarodziej. Ileż to wrażeń. Ileż to razy na jego drgnięcie, leciutki ruch to w jedną to w drugą stronę, albo nagle wyskakującego nad wodę, albo też bardzo delikatnie znika pod wodą, czasami lekko się tylko pochyla sprawił że zaciskało nam krtań i zmusił nas do zmiany stylu życia. Bo jak niektórzy mówią ; wędkarstwo to styl życia. Od spławika, prawie każdy z nas zaczynał tą niekończącą się przygodę. Ja sam pamiętam spławiki robione przez mojego Ojca.Gęsie pióro i korek a ile w tym sztuki i fascynacji. Małe kolorowe patyczki a ilu zniewoliło swoim nieopisanym urokiem.

SPRZET

Kołowrotki wędki żyłki.

Jeszcze dzisiaj wspominam z nostalgią te duże i małe terkoczące kołowrotki. Dzisiaj jednak technologia przebiła wszystko. Pozostał tylko czar po dawnych jak mówili '' rolkach ''
Obecnie właśnie, efekt pędzącej do przodu technologii wymógł na producentach stworzenie takiej materii, że dziś w rękach mamy małe arcydzieła no i problem, problem wyboru a w szczególności problem nowicjusza. Oprócz tego dochodzi sprawa finansowa i osobistego wyboru. A osobisty wybór to , parametry, to typ, to kolor, to cena, to nazwa, to przełożenie. ] Ofiarami braku doświadczenia są właśnie nowicjusze. Zdarza się że uf taki gość ma do ładnego kija 3,60 doklejony kołowrotek na karpia, żyłkę 0,30 i spławik 1gr. i nie może dalej wyrzucić jak parę metrów. Zdarza się że piękną odległościówką 4,20 łowi na grunt.Zbrodnia. I właśnie dlatego należy to wszystko uporządkować.Należy pomóc. Sam nie raz nawiązując w bardzo wyważony sposób rozmowę, a nie rzadko właśnie z panami o wieloletniej praktyce zauważyłem, że ich filozofia nie zmieniła się od wieków. Ciągle ten sam stereotyp, potężny kij teleskopowy, wisząca bomba, sprężyna oklejona chlebem i wszystko to okraszone swoją niepojętą, nic nie mającą wspólnego z obecnymi realiami filozofią współczesnego wędkarstwa. Ja to toleruję ale mi się to bardzo nie podoba. Mówiąc uporządkować, pomóc, mam na myśli kulturę łowienia, bo i taka chociaż, honorowa ale istnieje. nie chciałby też aby te moje osobiste wywody kogoś obrażały. Jednak nie może tak być. Jednak zawarte w dobrej wierze porady, winne trochę zastanowienia. Dogmatem nie są i nie będą, bo o to nie chodzi.


WYBOR WEDZISKA

Jeżeli chodzi o początkujących to ja osobiście polecam wędki lekkie i tanie. Co znaczy lekkie.Głównie chodzi o to, aby młody adept sztuki wędkarskiej, nie odniósł wrażenia, że wędkarstwo to ciężka praca bez pozytywnych odczuć. My sami wiemy, że właśnie tak nie jest. My sami chłoniemy to co jest najlepsze, ale pomaga nam w tym odpowiedni dobór sprzętu.Za lekkie uważam i polecam. Odległościówki Match 3,60m wyrzut do 15 gr o akcji parabolicznej a dlatego że jest krótszy. 4,20m również do 15gr. ale już o akcji szczytowej, szybkiej. Wybór producenta pozostawiam każdemu indywidualnie. No i baty ale o tym dalej. Na początek kij nie może być drogi, inaczej wysokiej klasy, bo przy takich niespodziankach jak złamanie poprzeczne, pęknięcie wzdłużne czy zerwanie przelotki to już nadszarpnie trochę wasze, przypuszczam nie bardzo zasobne kieszenie. Zresztą i moją też.Skłaniał bym się i namawiam do Mikado z serii 777 3,60m, a Match klasyczną odległościówkę 4,20m Jexon- vip albo Dragona Destiny Match.Ta druga jest trochę droższa ale trochę finezji nie zaszkodzi.

AKCESORIA

Spławiki-Wagler,Stigi, i klasyczne inaczej zwane bąbki, albo zawodnicze.No i dodatkowo do połowu płoci na przełomie zimy i wiosny tzw.na przystawkę.Leniuchy.
Zyłki- 0,14 0,16 główne - Przepony 0,8 0,10 0,12
Haczyki- 10, 12, 14, 16, Kamatsu, Mustad, kolory i wielkości dobieram do łowiska A łowisko to,jakie ryby? Pora roku,woda.
Kołowrotki- Dragon - Magnum RD-430 Okuma - Avenger, Kormoran, Bayron. Jest dużo kołowrotków i na wybór nie powinniśmy narzekać. Zalecam małe.Ale proszę nie przesadzać, dzisiaj kołowrotki z trzema łożyskami w cenach około 70 zł. to już dobra klasa.
Proszę jednak pamiętać, nigdy nie będę polecał konkretnej firmy, to są tylko moje osobiste pomocne porady.


[b]BATY[/b]

Kije te służą do połowu ryb mniejszych. Jest to metoda klasyczna.Mówiąc ryby mniejsze nie mam na uwadze Jazgarzy czy Uklejki. Chociaż i te będziemy łowili. Proszę mi wierzyć, na wodach stojących, albo na kanałach lub też na rzekach o wolnym nurcie można złapać całkiem spore sztuki, płoć, leszcz czy nawet jazie. Ja mówię, że nigdy nie wiadomo co zobaczysz na końcu. Jeden jednak warunek, nad wodą zachowujemy się bardzo spokojnie, nie tupiemy, nie hałasujemy itd. Wędzisko to jest bez przelotek i przypomina kije naszych ojców kije leszczynowe. Kijem tym łowimy latem stojąc w wodzie, proszę nie zapominać o ciepłej, specjalistycznej bieliźnie, która uchroni nas przed zimnem \, łowimy z brzegu, albo jeżeli kogoś stać, to może sobie zafundować podest ale to już droższa sprawa.Łowimy i co, niema brań? no cóż nie sprawdziliśmy dokładnie jakie panują warunki pogodowe, czy mamy odpowiednią żyłkę, haczyk, czy obciążenie spławika jest w swoim doborze prawidłowe. To są bardzo ważne elementy do sukcesu i proszę o tym pamiętać.Bat to finezja. Jest tak skonstruowane, że dolnik jest sztywny a jego druga część jest i musi być elastyczna amortyzując każde uderzenie ryby. To ułatwia hol.Jeszcze jedną zaletą jest jego waga. Są lekkie. Wędkujemy na tak zwany wyrzut do końca, co oznacza na długość kija i żyłki. Statycznie na wodach stojących i rzekach (na leniucha) i na przepływanki, kanały z lekkim przepływem, uciągiem. Dlatego jest to kij idealny do tego typów połowu, i na zawody też co, może potwierdzić Pyton i inni. Bo jak wiecie te porady są kierowane do nowicjuszy.

METODY MOCOWANIA ŻYLKI

Aby dokładnie umocować żyłkę należy to zrobić prawidłowo. Pamiętam jak nie raz ryba odpłynęła razem z całym zestawem. Dzisiaj jednak przemysł, który pracuje dla nas wędkarzy zadbał i o to.Wędziska jedne mają szczytówki pełne a inne puste. Mamy końcówki mocujące żyłki, i w zależności od potrzeb stosujemy końcówki zestawu, a są to rurki silikonowe, łączniki z tuleją blokującą, kółko łącznikowe z agrafką. Są też co niektóre zakończone oczkiem z samego drutu co również pozwala na mocowanie żyłki.Jednak zawsze należy pamiętać o solidnym zamocowaniu elementów utrzymujących żyłkę i
sprawdzać często samo mocowanie by się nie zsunęło.Ale powróćmy do samego mocowania. Ja osobiście nie stosuję mocowania na rurki silikonowe. Jest nie pewne.Zdarza się, zejdzie podczas holowania ryby. Zalecałbym i osobiście używam agrafki. Zdjęcie nr.1

Drugim mocowaniem jest zaczep plastikowy, wklejany,

Do tego zaczepu stosuję dodatkowo amortyzator z gumki pomiędzy przeponem a żyłką główną, a dlatego, że zaczep ten jest bardziej delikatniejszy od agrafki. RYS nr2

Trzecim łącznikiem, jest mój najbardziej ulubiony zaczep z podwójną tulejką do połowu na gumkę. Nie wiem czy akurat ten jest dla wielu do akceptacji, ale proszę mi wierzyć przyjemność połowu tą metodą, jest wielka i odczuwa się duży smak.Samo zamocowanie gumki jest trochę kłopotliwe jednak to wszystko rekompensuje już sam połów. Jak mocujemy to na RYS.3 Może trochę nieudolnie narysowane ale jest dosyć obrazowo i zrozumiale.

ZYLKI - równie i bardzo ważne.

Co do żyłek to krótko, nie będę podawał nazw firm, ale powiem, że zawsze kupuję dobre żyłki z pamięcią. Czasami sprzedawca a mój kolega też wędkarz dostaje czerwonych uszu i oczu przy moim wyborze. Pamiętajcie, żyłkę należy rozwinąć w pionie i to kilka razy aby sprawdzić pamięć. Naciągnąć by sprawdzić wytrzymałość. Nie kupować nieznanej firmy i na jarmarkach bo mogą być zleżałe na słońcu i nad wodą może spotkać Was niemiłe rozczarowanie. Ja już mam upatrzony sklep, a Wy musicie znaleźć taki gdzie schodzi szybko towar, albo sprzedawca właściciel przywozi małe partie z hurtowni, wtedy macie pewność co do tego, że kupicie świeży towar.Ja stosuje tylko 0,12gł. i na przepony 0,10 0,8, i 0,6 haczyki od 12, do 18, Mustad,i Kamatsu, o różnych wymiarach bo rozmiary podałem wczesniej. Doświadczyłem tego i wam polecam aby stosować haczyki małe, na 14tkę i 2 pineczki wyjmowałem leszcze takie 60- tki

ODLEGLOSCIÓWKA

Jest to kij, który, kiedy znajdzie się w odpowiednich rękach, to potrafi pracować za wszystkie inne do połowu na spławik. To że można nią łowić na daleki wyrzut nie oznacza że nie ma z niej żadnego pożytku przy połowach na bliskich odległościach. Kto tak myśli jest w błędzie. Jest to moja opinia i myślę, że nie tylko moja.Wilson projektując PICKERY całe swoje zawodowe doświadczenie z odległościówką przekazał również i na te kije. Ktoś powie, że nie widzi podobieństwa, nic bardziej mylnego. Trzeba z nią bywać ją trzymać w ręku. Trzymać. A wtedy zrozumiemy jej prawdziwą wartość i jej cudowne zachowanie podczas połowu. Tak jak i Pickerami. Podanie przynęty tym kijem to czysta finezja,a hol i potem lądowanie to spełnione marzenie tego kto kocha spławik. Kanał,brzeg jeziora, rzeka, staw, podasz wszędzie. 4m i 20cm czystej przyjemności. Dzisiaj rynek jest nasycony sprzętem, wędki różnej maści. (UWAGA na wyroby z Chin) Ja osobiście mam trzy odległościówki. Jexon,Mikado i Dragona. Są bardzo lekkie ale i drogie. Są też tych samych producentów już w okolicach150,oo zł. To niezłe kije i polecam.


Tu na tym rysunku przedstawiam jak ja to robię. Z starego długopisu odcinam końcówkę, dokładnie dopasowuję do wewnątrz drugiego elementu od szczytu kija przewlekam gumkę i przeciągam specjalnym drucikiem do szczytówki tam mocuję w otworze zaczepu i zacisk.


Jak tam widać ta krótka pomarańczowa kreseczka. Nie dłuższy jak 15 - 20cm. I o 2 setki grubszy od gumki zakładanej do wędziska do połowu na gumkę no bo krótki, ale skutecznie amortyzuje każde odbicie, i uderzenie ryby. RYS>2


Chociaż trochę ją słychać to daje poczucie bezpiecznego holu i szybkiej wymiany zestawu a takich zestawów zawsze kilka mam przy sobie przygotowanych. NR>1
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
Armata 
Powódz 2011 ;/ i Ryb Nima ;/


Pomógł: 1 raz
Wiek: 30
Posty: 89
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: ZWW/Toruń


Wysłany: Pią Paź 29, 2010 19:20   

Gratuluje Piękny Poradnik :okok:
_________________
http://demotywatory.pl/40...anie-sie-czemus


GG-10521893
Kom: 726982034
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kris900 
kris


Pomógł: 9 razy
Wiek: 41
Posty: 239
Otrzymał 5 piw(a)
Skąd: poznań


Wysłany: Pią Paź 29, 2010 21:02   

Świetny poradnik szkoda raba że parę lat temu tego nie napisałeś zaoszczędziło by mi kasy i męki jak zaczynałem swoją przygodę :okok:
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
patryk23021996 
Wszystkiego po trochę


Pomógł: 1 raz
Wiek: 28
Posty: 99
Skąd: Gorlice


Wysłany: Sob Paź 30, 2010 10:45   

Super poradnik, można się dużo dowiedzieć. :okok:
_________________
C&R C&R C&R
C&R C&R C&R
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SpeedyPL 


Wiek: 27
Posty: 14
Skąd: Gostyń


Wysłany: Sob Paź 30, 2010 11:09   

Super :okok:
Fajnie to opisałeś, super sprawa jak dla początkującego. :lol:
_________________
Złów->Pocałuj->Wypuść

Czy to takie trudne??

Jeśli pomogłem->Kliknij Pomógł
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
farou
[Usunięty]Wysłany: Śro Kwi 03, 2013 23:54   

Dla początkującego amatora wędkowania taki poradnik to skarb :)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

» Wędkarstwo, strona główna » Metody wędkowania » Wędkarstwo spławikowe » Spławik dla początkujących

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietachSkocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl Forum - GrzegorzM ©

Administracja nie odpowiada za materialy publikowane przez uzytkownikow. Uzytkownik rejestrujac sie na forum w peeni odpowiada za publikowane przez siebie wiadomosci. Wszelkie roszczenia w sprawie opublikowanych tresci prosimy zgaaszac do ich autorow.

strzalkaMapa Forum