Forum wędkarskie- wędkarstwo Forum wędkarskie- wędkarstwo Największe forum wędkarskie w Polsce (dawne Wedkowanie.net). Wędkarstwo, PZW, filmy wędkarskie, metody połowu, testy sprzętu, przynęty i zanęty, łowiska, zdjęcia i gry wędkarskie. Posiadamy ponad 10 tysięczną społeczność, która napisała już przeszło 130 tysięcy wiadomości. Weź udział w dyskusji i dołącz do nas już dziś!
Użytkownicy Mapa użytkowników Filmy Wędkarskie Dzienniki wędkarskie Targowisko Wyszukiwarka Album zdjęć  Kontakt 

Hodowla czerwonych robaków

Kosa 
Administrator


Ulubiona metoda: Feeder, spławik.
Okręg PZW: Zamość
Pomógł: 51 razy
Wiek: 37
Posty: 1940
Otrzymał 430 piw(a)
Skąd: Biłgoraj


Wysłany: Czw Kwi 23, 2009 13:08   

Tak Mako :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
alan1982 

Wiek: 41
Posty: 2
Skąd: Poznań


Wysłany: Czw Maj 21, 2009 20:43   

Witam!
Ja się podzielę z Wami moją małą hodowlą czerwonych robaków! Zaznaczam że mieszkam w kamienicy i mam do dyspozycji niewielki balkon. Pierwszy raz robaczki zacząłem hodować w październiku 2008 niestety wyjazd grudniowy na święta do teściowej okazał się tragiczny przez 2 tygodnie nikt nie dał ani kropli wody przy temperaturze pokojowej 22 stopnie moim robaczkom i wszystko padło zasługa mojej mamy (a mówią że teściowe są wredne :) . Drugą hodowle założyłem przed nowym rokiem i powiem wam że ma się świetnie. To znaczy robaki kupiłem w sklepie wędkarskim 2 pudełka poprzednie miałem z działki niestety moje walory mieszkaniowe pozwoliły mi na tylko wiadereczko 2 litrowe! ale co tam! Teraz dbam o nie jak własne dzieci których jeszcze nie mam. Moja recepta to doglądanie ich codziennie!!!. Ja osobiście nie pochwalam jakiegoś żwiru, trocin, ulepszaczy glebowych! Do swojej hodowli wziąłem ziemię z ogródka nie żadną ogrodniczą bo ona jest nafaszerowana samą chemią przy których robaki same zdechną mimo nie wiem jak pielęgnacji!!! Do zwykłej ziemi którą wziąłem z ogródka dodałem troszkę liści oczywiście zgniłych wsypałem kupione robaczki i tak zacząłem! Na sam spód pojemniczka położyłem tekturę falistą niezadrukowaną w celu trzymania wilgoci to znaczy jeżeli wody jest za mało tektura ją oddawała do środka jeżeli wody było za dużo tektura nasiąkała i trzymał wilgoć w środku tak samo zrobiłem wewnątrz pojemnika z robakami 3 razy przełożyłem warstwę tektury z ziemią. Od spodu pojemnika widziałem kiedy wody jest za mało tektura była wyschnięta wówczas polewałem tekturę wodą która powodował że jeżeli był brak wody w pojemniku oddawała ją nasączając dolną partię pojemnika. Górę pojemnika sprawdzam ręką jeżeli czuję że jest słucha podlewam ją wodą w minimalnej ilości gdyż nadmiar wody przeniknie do dolnej warstwy pojemnika a wtedy może pojawić się pleśń na dole pojemnika. Co do karmienia robaków? Ja osobiście używam różnego rodzaju warzyw i owoców. Nadmienię że wszystkie słodkie owoce przyspieszają proces rozmnażania natomiast warzywa dają tylko pokarm już istniejącym robakom lub w małym stopniu przyczyniają się do rozmnażania. Również zgniłe liście nadają się do rozmnażania ale niestety nie wszystkie trzeba uważać aby nie były one podlewane żadnymi chemicznymi preparatami!!!,bo liście tych kwiatów są genetycznie nasączone chemią czego robaki bardzo nie lubią!!!Tak samo jak ludzie piszą że wapno stosują!głupota!Wapno stosowali gangsterzy jak zakopywali w ziemi wrogów a wapno powodowało szybszy rozkład kości więc sami się zastanówcie!!! Ja do jedzenia daję swoim robakom pokrojone w drobny mak warzywa i owoce. OK JUTRO DRUGA CZĘŚĆ WYKŁADU
Postaw piwo autorowi tego posta
 
marox 
marox


Ulubiona metoda: feeder
Okręg PZW: mazowiecki
Wiek: 42
Posty: 22
Skąd: Kolno


Wysłany: Pią Maj 22, 2009 08:31   

Witam.
Niedawno ja także założyłem sobie w piwnicy "farmę" czerwonych robaków. Najlepiej do tego nadają się czerwone gnojaki. Od starszego znajomego wędkarza dostałem radę żeby moje robale karmić żółtym startym serem oraz jabłkami najlepiej pokrojonymi w niewielkie kawałki. Następnego dnia podjechałem do znajomej hurtowni spożywczej, dogadałem się z pracownikiem i za czteropak Lecha dostałem starego żółtego sera około 10 kilogramów. W domu go na tarkę i do pojemnika z robalami, do tego 2 jabłka. Zauważyłem bardzo szybki wzrost i rozwój robaków, nie wiem czy to po jabłkach czy po tym serze ale ten pokarm mogę szczerze polecić.
Pozdrawiam.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
alan1982 

Wiek: 41
Posty: 2
Skąd: Poznań


Wysłany: Sob Maj 23, 2009 20:07   

Witam!
Sorki że dopiero dziś ale wcześniej jakoś brakowało czasu!
Mój pojemnik jest plastikowy i okrągły wszędzie zrobiłem dziurki (setki dziurek) same robienie dziurek zajęło mi prawie 3 dni a po to by robaki miały cały czas dostęp do świeżego powietrza. Całość z zewnątrz okleiłem gazą gdyż przy pierwszej hodowli przez te dziurki uciekały robaki a zaznaczę że owe dziurki były naprawdę niewielkie a poza tym gaza również trzyma wilgoć. Zauważyłem że pojemnik bez dziurek nie jest za dobry gdyż przelanie wodą grozi tym że robaki na spodzie pojemnika stają się sflaczałe. Wrócę jeszcze do karmienia ja osobiście uważam że w domowej hodowli należy używać rozdrobnionego pokarmu wrzucenie całego jabłka do wiaderka tylko opóźnia proces jego gnicia a co za tym idzie rozmnażanie się robaków. No niestety trzeba się trochę pobawić ja kroję cały pokarm w drobną kosteczkę (ziemniaki,ogórki,sałatę,kapustę,marchew,rzodkiewkę,żyto,jabłko,gruszkę i tam inne owoce) wszystkie one z obierek. Do domowej hodowli nie polecam tak jak inni piszą resztek zup jarzynowych gdyż one są gotowane na kościach z dodatkiem śmietany,mąki a robaki tego nie jedzą!Polecam pokarm drobno posiekany wówczas robaki szybciej go przerobią oraz łatwiej zgnije co pozwoli skutecznie przyspieszyć rozmnażanie.Ja taki pokarm robię na zapas i trzymam go w pojemniczku wystarcza mi na 3 lub 4 karmienia już nawet w tym pojemniczku pokarm zaczyna lekko gnić ale robaki lubią go najbardziej oczywiście nie można takiego pokarmu robionego na zapas doprowadzić do smrodu i pleśni.Robaczki karmimy co 5 - 7 dni.
Jak karmię?Z ważywszy na to że mam mały pojemnik ok 2 litrów ja wysypuję całą zawartość pojemnika na gazetę i następnie układam trzy warstwy ziemia następnie pokarm na wierzch wsypuję tylko ziemię tak samo jak na spód. ciąg dalszy nastąpi

[ Dodano: Sob Maj 23, 2009 22:37 ]
Co do wody!Ja stosuję wodę odstaną to znaczy do butelki nalewam wody i zostawiam ją na balkonie ale do niej stosuję jeszcze jeden ulepszacz. Najlepiej dodać do tej wody wodę z wazonu od kwiatów wiem że to szczególnie zimą jest ciężkie ale przez pozostałe pory roku możliwe. Ja stosuję taki zabieg zawsze mam jakieś liście w innym pojemniku zalewam je wodą następnie po góra 2 dniach zlewam tą wodę do butelki i zalewam zwykłą wodą do końca gorąco polecam zajebisty nawóz dla robaków w pełni naturalny i bardzo skuteczny, skuteczniejszy niż zwykła woda z kranu.Ale uwaga!uważajcie bo woda z kwiatów lub z tych liści trzymana kilka dni zaczyna potwornie śmierdzieć a tego wasza żona,mama,siostra na pewno nie wytrzyma dlatego należy zawsze uważać.Najlepszym wyznacznikiem kiedy ta woda zaczyna się po po prostu psuć jest nasz węch jeżeli fetor jest już tak duży że sami nie możemy wytrzymać najlepiej tą wodę wylać do wc i zrobić nową.Robaki są do takiej lekkiej zgniłej wody przyzwyczajone gdyż pokarm roślinny który znajduje się wewnątrz pudełka z robakami ma taką samą woń która powoduje (podlane szczątki roślin też zaczynają fermentować i powodują jakiś nieprzyjemny zapach ale są tłumione przez ziemię) tak samo jak z kwiatami w wazonie. Dodam że taka woda z kwiatów lub liści jest wzbogacona naturalnymi składnikami odżywczymi roślinnymi bez żadnej chemii.Woda lekko przegnita stanowi dodatkowy pokarm dla robaków a nie jak w przypadku zwykłej wody która ma doprowadzić do przegnicia pokarmu roślinnego(cenna uwaga).Niestety dużo zachodu z hodowlą pojemnik na robaki,pudełko z liśćmi,butelka z wodą,gazeta do wysypywania robaków trochę tego jest na małym balkonie ale .....(to zostawiam dla oceny wędkarzom czy warto!).W tym poście jeszcze jedno odnośnie pokarmu dla robaków a mianowicie czytałem o herbacie i kawie. Herbata owszem ale nie granulowana ale w liściach jakaś tam zielona czy inna muszą być liście dlatego że liście zgniją i mają w sobie wodę najlepiej jeszcze jedno to była to herbata słodzona(efekt owocu który jest słodki)
Co do kawy to w następnym odcinku!!!pozdrawiam C.D NASTĄPI
Postaw piwo autorowi tego posta
 
Dziakuza 


Pomógł: 7 razy
Wiek: 28
Posty: 124
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Nowy Wiśnicz/Bochnia


Wysłany: Nie Cze 07, 2009 18:29   

a ja dziś po polowaniu na dżdżownice znalazłem gigantyczną 22 cm bez rozciągania w stanie spoczynku :)

Ciekawe ile miała lat :mysli:
_________________
Burza gdy się zbiera w domu idź na ryby po kryjomu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
NothernPike 
lol

Pomógł: 1 raz
Wiek: 29
Posty: 10
Skąd: łobez


Wysłany: Nie Cze 28, 2009 21:53   

Ja załatwiłem sobie starą skrzynke drewnianą 50cm na 30cm i nasypałem do niej troche zwykłej przesianej ziemi + torf ogrodniczy też przesiany + ziemia z kompostu babci bardzo urodzajna (kompost ma 20 lat) + skoszona trawa i obierki od ziemniaków no i oczywiście spora garść robaków. Całość podlewam gdy wierzch jest suchy a jak potrzeba robaków wystarczy małymi grabkami lekko szturchnąć ziemie i aż czerwono!
_________________
nie idz do fryzjera idz do kościoła
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Nales 
Kocham moczyć kij ;)

Wiek: 30
Posty: 11
Skąd: Turek


Wysłany: Nie Cze 28, 2009 23:01   

Moja hodowla jest od niedawna. Nie miałem żadnej skrzynki, a szkoda było mi wiaderka i postanowiłem zrobić hodowle w akwarium. Na początku nie wiedziałem czym zasłonić ścianki i wpadłem na pomysł, żeby wkopać akwarium w ziemię. Na spód położyłem troszkę pofałdowanego papieru i przykryłem mała warstwą ziemi. Dosypałem troszkę obierek od kartofli z trawą i przysypałem wszystko ziemią do końca dodawając od czasu do czasu troszkę tego kartonu. Co do karmienia to sypie na wierzch owoce popsute, które dostaje od pani z warzywniaka. Przemieszam lekko ręka i jest aż czerwono. Robaki mam ze sklepu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
bennoss 

Posty: 21
Skąd: Pawłokoma


Wysłany: Nie Lis 15, 2009 22:28   

Cześć ja w sierpniu tego roku na niewielkim placu położyłem trochę słomy na to jakieś chaszcze skoszone trochę obornika liście na samą górę ostatni gdy chciałem zobaczyć czy są czerwone robaczki to z tego kompostownika uciekło 5 myszy.czy one mogą wyjadać czerwone??i czy jak wszystko dokładnie zgnije one się stamtąd wyniosą oczywiście myszy ?no i czy czerwone robaki się same tam zadomowią czy trzeba trochę ich tam wrzucić??
Postaw piwo autorowi tego posta
 
Ania81 


Pomogła: 3 razy
Wiek: 42
Posty: 72
Skąd: Lipno


Wysłany: Pon Lis 16, 2009 18:01   

bennoss napisał/a:
kompostownika uciekło 5 myszy.czy one mogą wyjadać czerwone??
Ja mam na ogrodzie kompost od kilku lat jest tam masa czerwonych robaków. Są tam myszy ale jakoś mi robaków nie wyjadły.A na kompost wynoszę wszystko zaczynając od fusów po herbacie po resztki roślin i latem staram się utrzymać wilgoć na kompoście.dzięki temu robaków kompostowych mam ogrom. :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
matinho 

Pomógł: 3 razy
Posty: 80
Skąd: Poznań


Wysłany: Pon Lis 16, 2009 18:14   

A powiedzcie mi kiedy lepiej wrzucać robaki? Teraz czy na wiosnę? Zrobiłem nowy kompost na działce, jest przedzielony na dwie części. W jednej znajduje się kupiona ziemia, a do drugiej znajdują się odpadki typu trawa, liście. Po porządkach przed zimą jest tego cała masa.
I jeszcze jedno pytanie. Które lepiej kupić???
Dżdżownice kalifornijskie ?? - http://allegro.pl/item817...sza_jakosc.html
czy rosówki kanadyjskie?? - http://allegro.pl/item814...rawde_duze.html
A może obydwa i wymieszać?? Nie będą się wtedy gryzły ??:D:D
Postaw piwo autorowi tego posta
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
Wyświetl posty z ostatnich:   

» Wędkarstwo, strona główna » Sprzęt wędkarski » Zrób to sam! » Hodowla czerwonych robaków

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl Forum - GrzegorzM ©

Administracja nie odpowiada za materialy publikowane przez uzytkownikow. Uzytkownik rejestrujac sie na forum w peeni odpowiada za publikowane przez siebie wiadomosci. Wszelkie roszczenia w sprawie opublikowanych tresci prosimy zgaaszac do ich autorow.

strzalkaMapa Forum