Forum wędkarskie- wędkarstwo Forum wędkarskie- wędkarstwo Największe forum wędkarskie w Polsce (dawne Wedkowanie.net). Wędkarstwo, PZW, filmy wędkarskie, metody połowu, testy sprzętu, przynęty i zanęty, łowiska, zdjęcia i gry wędkarskie. Posiadamy ponad 10 tysięczną społeczność, która napisała już przeszło 130 tysięcy wiadomości. Weź udział w dyskusji i dołącz do nas już dziś!
Użytkownicy Mapa użytkowników Filmy Wędkarskie Dzienniki wędkarskie Targowisko Wyszukiwarka Album zdjęć  Kontakt 

ABC wędkarswa muchowego.

wodnik 


Pomógł: 72 razy
Wiek: 58
Posty: 2414
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: Besko


Wysłany: Sob Paź 20, 2007 20:31   ABC wędkarswa muchowego.

To tak jakbym kopiował - albo nie - wykorzystał artykuł już istniejący i na jego podstawie napisał nowy ale to nie jest tak, wszystko jest ugadane. Za pomyłki przepraszam i oczekuję sprostowania natomiast rozwinięcie będzie nagradzane moją 3-sekundową pochwałą myślową :lol:
Ale do rzeczy:

Wędzisko:
Musi być lekkie, dobrze wyważone i wytrzymałe. Najlepsze wędziska to te, wykonane z kompozytów węglowych - są one jednak bardzo drogie. Tańsze wykonane są z włókna szklanego lub węglowego jednak włókno szklane z racji swojej wagi to praktycznie już historia. Długości wędzisk są bardzo różne i wahają się od 2 – 3,6m. /to są kije jednoręczne/ Powyżej 3,6m to są kije dwuręczne i mają zastosowanie tylko w przypadku polowania na naprawdę dużą rybę /Głowacica, Łosoś, Troć/. Dobór długości wędziska i jego mocy uzależniony jest od:
1. charakteru łowiska /na zakrzaczone rzeki stosuje się krótkie z racji wykonywania krótkich rzutów oraz konieczności ich wykonywania na niskich wysokościach/.
2. metody połowu /sucha mucha – wędziska od 2,40 do 2,70, streamer oraz mokra mucha od 2,70 do 3,20/.
3. rodzaju poławianych ryb /tu chyba wszystko jest jasne, nie łowi się Lipieni wędką przeznaczoną do połowu Głowacic.

Uniwersalna długość wędziska to ok. 2,70m. i w zasadzie można taką wędką łowić większość ryb.

Muchówki są zbudowane nieco inaczej niż np. wędziska spinningowe lub inne nam znane. Różni je sposób mocowania kołowrotka lub raczej jego umiejscowienie.



Takie mocowanie kołowrotka spowodowane jest tym, że kołowrotka używa się bardzo rzadko i w zasadzie nie jest on potrzebny w trakcie samego łowienia a ściślej mówiąc używa się go w zasadzie tylko jako magazyn na linkę. Z tego powodu mocowanie kołowrotka jest na końcu dolnika /za uchwytem/ - a chodzi po prostu o to, żeby nie przeszkadzał w trakcie łowienia.

Kolejna różnica to klasa wędziska, inaczej mówiąc jego moc. Jest podawana w międzynarodowym oznaczeniu AFTM liczbami od 1 do 12. np. AFTM 5/6 oznacza, że wędka przeznaczona jest do sznura DT5 lub WF6. Klasą wędziska jest też oznaczenie np. LINE 8/9 oznacza przeznaczenie wędki do sznura DT8 lub WF9.
Na poniższej fotce AFTM 8/9 = line 8/9 - to jest to samo.



Tą samą klasą oznaczane są sznury muchowe ale o tym później.

Ostatnią istotną różnicą są przelotki. Wykonane są z gładkiego drutu w kształcie kawałka spirali, tzw. wężowe. Ma to na celu stawianie jak najmniejszego oporu dla przechodzącego przez nie sznura co ma znaczenie w długości wykonywanych rzutów.



Nie wszystkie firmy stosują takie przelotki. Istnieją wędki z przelotkami tradycyjnymi oczywiście wykonanymi z odpowiednich materiałów.

Kołowrotek:
Kołowrotek /o szpuli ruchomej/ nie musi być wyszukany, tak jak napisałem wcześniej spełnia on funkcję magazynu na linkę oraz podkład więc w zasadzie należy dobrać jego wielkość lub raczej pojemność. Kołowrotek może być podobnej wielkości lecz posiadać szerszą szpulę więc będzie bardziej pojemny.
Hamulec kołowrotka nie jest tak bardo ważny jak w spinningu dlatego, że holowaną rybę hamuje się dociskając ręką szpulę kołowrotka /powinna lekko wystawać poza obudowę/ lub dociskając z wyczuciem sznur do rękojeści wędziska, a rybę należy zacinać trzymając sznur w ręce. Powinien tak działać aby sznur nie wysuwał się samoczynnie z szpuli czyli podczas wysuwania sznura powinien stawiać lekki opór natomiast podczas zwijania jest to zbędne chociaż przydaje się. Myślę, że jeśli hamulec działa lekko w obie strony to jest dobrze.
Przy kupnie kołowrotka należy zwrócić uwagę na to czy pomiędzy szpulą a jej obudową nie ma dużej szczeliny, w którą mógłby się wplątać /zaklinować/ sznur. Grozi to zniszczeniem sznura no i utratą ryby.

Sznur muchowy:
Sznur muchowy w tej metodzie jest niezbędny, ma za zadanie posłać lekką muszkę na nieraz znaczne odległości a także utrzymanie jej na danej głębokości lub na powierzchni.
Sznury dzieli się według kilku kategorii: kształtu, masy i szybkości tonięcia, np. sznur o oznaczeniu DT 6 F oznacza:
DT – kształt sznura
6 - masa /klasa AFTM/
F - stopień tonięcia

Kształty sznurów:
Rozróżniamy kilka podstawowych kształtów sznurów muchowych:



L – cylindryczny na całej długości /taki sznur po zużyciu jednego końca można obrócić i łowić dalej bez przeszkód, można też odciąć zużyty odcinek bez szkody dla sznura/
DT – obustronnie koniczny czyli zwężony /taki sznur po zużyciu jednego końca można obrócić natomiast nie można go obcinać gdyż po obcięciu uzyskamy sznur o kształcie L/
WF – jednostronnie przeciążony – dlaczego tak? - związane jest to z masą linki czyli jego klasą AFTM.

Masa sznura /klasa AFTM/:
Masa sznura czyli jego klasa AFTM to jest masa pierwszych 9-ciu metrów przyjęta przez wszystkich producentów sznurów.
Zakładając, że mamy wędzisko np. AFTM 5 i sznur DT 5, wędzisko będzie optymalnie pracować z tym sznurem przy rzutach do długości 9m. /masa pierwszych 9-ciu metrów/.
Przy dłuższych rzutach masa sznura rośnie i wędzisko wtedy jest przeciążone co grozi jego złamaniem. Wymyślono zatem sznury jednostronnie przeciążone /WF/, daje to możliwość wykonywania o wiele dłuższych rzutów beż obawy przeciążenia wędziska.
Większość wędzisk ma podwójne oznaczenie np. AFTM 6/7, Oznacza to, że do tego wędziska należy stosować sznury DT 6 /ale tylko przy rzutach do 9m./, lub WF 7 przy rzutach na dalsze odległości.
Jest też kilka rodzajów sznurów WF ale to już wyższa szkoła jazdy i nie będę w tej chwili tego opisywał.

Sposób /szybkość/ tonięcia:
Oznaczenie literowe sposobu czyli szybkości tonięcia sznura to:
F – sznur pływający na całej długości. Stosuje się je podczas połowów na suchą muchę czyli taką, która pływa po powierzchni wody. Sznury takie są przeważnie białe, żółte, pomarańczowe a to dlatego, żeby łatwiej je było obserwować.
S – tonące na całej długości. Stosuje się je podczas połowów na mokrą muchę, streamera, nimfę. Kolory są tym ciemniejsze im szybciej sznur tonie.
Szybkość tonięcia nie została znormalizowana i najczęściej oznaczana jest słownie /szybko tonący, wolno tonący/.
F/S – pływające z tonącym końcem. Stosuje się zamiast sznurów tonących po to aby wyeliminować ich wadę czyli zdolność do klinowania się pomiędzy kamieniami i innymi zaczepami.
I /intermediate/ - sznur pływający kilka cm. pod powierzchnią wody. Ma ogromną zaletę gdyż nie bruździ wody podczas ściągania tak jak sznur pływający a co za tym idzie nie płoszy ryb.

Sznurem tonącym rzuca się dalej niż pływającym dlatego, że jest cienki i nie stawia dużego oporu w powietrzu.
Początkującym zaleca się rozpoczęcie łowienia przy pomocy sznura pływającego a w miarę nabywania umiejętności poszerzenie swojego warsztatu o inne sznury.

Przypon:
Ponieważ na stronach internetowych sporo jest opisów przyponów więc skorzystam z odnośnika. Lepiej jest to wytłumaczone niż ja bym to zrobił.
http://home.fishing.pl/fly/sprzet/przypon.html

Sznur muchowy można połączyć z przyponem stosując specjalne łączniki do tego przeznaczone lub dowiązując przypon bezpośrednio do sznura.
Oto kilka sposobów mocowania przyponu do sznura muchowego:





A tak wygląda łącznik założony na sznur muchowy w praktyce:



Teraz musimy przywiązać muchę, oto węzły stosowane do przywiązywania much:



_________________
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony przez wodnik Pią Cze 18, 2010 17:31, w całości zmieniany 3 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
Piter
[Usunięty]



Wysłany: Pią Lis 02, 2007 11:57   

Dobrze to napisałeś ale chyba ci się nudzi. Bo mi by się nie chciało.
 
wodnik 


Pomógł: 72 razy
Wiek: 58
Posty: 2414
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: Besko


Wysłany: Pią Lis 02, 2007 20:22   

Hehe, to dla dobra forum i wszystkich, którzy chcą tego spróbować a nie wiedzą jak do tego podejść.
_________________
Pozdrawiam.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
zanderek 

Pomógł: 15 razy
Wiek: 51
Posty: 837
Otrzymał 18 piw(a)
Skąd: z ?


Wysłany: Pią Lis 02, 2007 20:39   

Wodnik a może lekcji praktycznych udzielisz bo zawsze mnie ta metoda pociągała tylko nigdy nie miałem większej odwagi a jak już spróbowałem to po kilkunastu minutach nauki gdzieś zestrzeliłem muchę :) .
_________________
Jeśli nie podoba Ci się to co pisze jest wyjście - nie czytaj tego :) .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
wodnik 


Pomógł: 72 razy
Wiek: 58
Posty: 2414
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: Besko


Wysłany: Pią Lis 02, 2007 20:50   

Pewnie Twój rzut wyglądał jak strzał z bata, muchy wtedy lubią się rwać.
_________________
Pozdrawiam.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
zanderek 

Pomógł: 15 razy
Wiek: 51
Posty: 837
Otrzymał 18 piw(a)
Skąd: z ?


Wysłany: Pią Lis 02, 2007 21:16   

Masz wodnik rację i dlatego napisałem że zestrzeliłem muchę. A wracając do pytania jakie zadałem to co z lekcjami praktycznymi ?
_________________
Jeśli nie podoba Ci się to co pisze jest wyjście - nie czytaj tego :) .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
wodnik 


Pomógł: 72 razy
Wiek: 58
Posty: 2414
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: Besko


Wysłany: Pią Lis 02, 2007 21:18   

No nie wiem, ja sam tak trochę nie bardzo ale jak potrenuje trochę to czemu nie.
_________________
Pozdrawiam.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
borys 
NADWORNY GLĘDA


Pomógł: 118 razy
Wiek: 50
Posty: 3744
Otrzymał 74 piw(a)
Skąd: Jasło


Wysłany: Pią Lis 02, 2007 21:43   

Ja naszczęscie zdołałem za każdym razem położyc muchę na wodzie ale za cholerę nie mogłem niczego zaciąc. Mam też problem z prowadzeniem suchej. Mało cwiczyłem z muchami a wartało by się wybrac na lipienia na ropę bo jest piękny lipień i jest go stosunkowo dużo.
_________________
złap & się drap
Ostatnio zmieniony przez borys Pią Lis 02, 2007 22:00, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
wodnik 


Pomógł: 72 razy
Wiek: 58
Posty: 2414
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: Besko


Wysłany: Pią Lis 02, 2007 21:47   

Poszukam jakichś materiałów ale z tego co wiem to sucha musi spływać naturalnie chyba, że jest to sucha agresywna.
_________________
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony przez wodnik Pon Lut 04, 2008 16:17, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
borys 
NADWORNY GLĘDA


Pomógł: 118 razy
Wiek: 50
Posty: 3744
Otrzymał 74 piw(a)
Skąd: Jasło


Wysłany: Pią Lis 02, 2007 22:00   

Musze najpierw sprzęt zakupic. Ale to plany an przyszły sezon. A moja mucha była tylko agresywna bo smużyła i skakała jak motorówka na pełnych obrotach :lol:
_________________
złap & się drap
Postaw piwo autorowi tego posta
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
Wyświetl posty z ostatnich:   

» Wędkarstwo, strona główna » Metody wędkowania » Wędkarstwo muchowe » ABC wędkarswa muchowego.

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl Forum - GrzegorzM ©

Administracja nie odpowiada za materialy publikowane przez uzytkownikow. Uzytkownik rejestrujac sie na forum w peeni odpowiada za publikowane przez siebie wiadomosci. Wszelkie roszczenia w sprawie opublikowanych tresci prosimy zgaaszac do ich autorow.

strzalkaMapa Forum