Forum wędkarskie- wędkarstwo Forum wędkarskie- wędkarstwo Największe forum wędkarskie w Polsce (dawne Wedkowanie.net). Wędkarstwo, PZW, filmy wędkarskie, metody połowu, testy sprzętu, przynęty i zanęty, łowiska, zdjęcia i gry wędkarskie. Posiadamy ponad 10 tysięczną społeczność, która napisała już przeszło 130 tysięcy wiadomości. Weź udział w dyskusji i dołącz do nas już dziś!
Użytkownicy Mapa użytkowników Filmy Wędkarskie Dzienniki wędkarskie Targowisko Wyszukiwarka Album zdjęć  Kontakt 

LBS-y na wędziskach :!:

DamianHryniewicz 
Captain Morgan


Pomógł: 35 razy
Wiek: 34
Posty: 1960
Otrzymał 11 piw(a)
Skąd: Hattingen Nordhein-Westfalen


  Wysłany: Sob Kwi 03, 2010 17:13   LBS-y na wędziskach :!:

Lbs jest to krzywa ugięcia wędziska.

Orientacyjny przelicznik krzywej ugięcia na ciężar wyrzutowy
Jest to orientacyjny przelicznik gdyż każdy producent może podawać inne wartości

Krzywa ugięcia Ciężar wyrzutowy
1 1/4 lb 10-40 g
1 1/2 lb 15-45 g
1 3/4 lb 20-50 g
2 lb 30-70 g
2 1/4 lb 40-85 g
2 3/4 lb 50-100 g
3 lb 60-110 g
3 1/2 lb 70-125 g
4 lb 80-140g


Są to wartości w których wędzisko najwydajniej pracuje w czasie wyrzutu zestawu.Można założyć mniejszy ciężarek jak dolna wartość lecz wędzisko nie będzie miało odpowiedniej pracy podczas wyrzutu zestawu . Górna wartość jest wartością której nie powinno się przekraczać.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
Asderewq 

Pomógł: 5 razy
Posty: 119
Skąd: Poznań


Wysłany: Sob Kwi 03, 2010 21:40   

a ile lbs-ów potrzebne jest do łowienia na jeziorze,stawie?
_________________
Złap & Wypuść <- jak to trudno dochodzi do ludzi...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
DamianHryniewicz 
Captain Morgan


Pomógł: 35 razy
Wiek: 34
Posty: 1960
Otrzymał 11 piw(a)
Skąd: Hattingen Nordhein-Westfalen


Wysłany: Sob Kwi 03, 2010 23:14   

lbs-y to krzywa ugięcia wędziska która jest orientacyjnie przeliczana na ciężar wyrzutowy.
A ciężar wyrzutowy zależy wyłącznie od Ciebie jak sobie go dopasujesz.To już Ty wiesz jaki jest tobie potrzebny ciężar wyrzutowy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
Hektores 
Czarnów Fishing Team


Pomógł: 38 razy
Wiek: 52
Posty: 1154
Otrzymał 23 piw(a)
Skąd: Kielce


Wysłany: Nie Kwi 04, 2010 09:33   

Kiedyś napisałem coś takiego korzystałem z tego co napisał kiedyś Wodnik i Borys
Jak dobrać wędkę ?

Na początku zaczniemy od wędziska do którego potem dobierzemy kołowrotek, na początek zadamy sobie kilka pytań na które będziemy musieli sobie

odpowiedzieć. Jaki rodzaj wędki teleskopowa czy składowa(segmentowa). Z pewnością wędka teleskopowa jest bardziej poręczna jeśli chodzi o transport i pozwalają w ciągu kilkudziesięciu sekund być gotowym do wędkowania, i to tyle zalet wędki teleskopowej .Wędziska segmentowe zapewniają odpowiednią siłę potrzebną do oddania dalekiego rzutu, przytrzymania ryby a płynność progresji blanku pozwala na maksymalizację efektywnego holu.

W większości wędzisk podawane są następujące parametry Krzywa ugięcia np. 3 lbs czasami ciężaru wyrzutu np. 70gr-120gr. Ważne by nie mylić tych pojęć .Krzywa ugięcia

Jest wartością określającą wytrzymałość wędziska , to siła

potrzebna do ugięcia wędziska tak aby szczytówka z dolnikiem tworzyły kąt

prosty. Na ogół wyrażana jest w funtach(lbs) 1 funt = 0,45 kg.Ciężar wyrzutu

Najczęściej jest to przedział podany w gramach (np. 70-120 g.) parametr ten określa minimalny i maksymalny zakres wyrzucanego ciężaru zestawu zalecanego przez producenta. O ile zarzucanie zestawu poniżej dolnej granicy ma co najwyżej wpływ na znaczne skrócenie odległości rzutu ponieważ zestaw lżejszy od dolnej granicy zakresu nie będzie w stanie podczas zarzucania w pełni naładować kija energią, o tyle częste przekraczanie górnego zakresu może doprowadzić do przemęczenia a w następstwie połamania kija.

Tu można się pokusić o zamianę krzywej ugięcia na ciężar wyrzutu choć do końca nie będzie on wiarygodny ,dlatego ze pojęcie krzywej testowej wprowadzono ponad 100 lat temu a dzisiejsze węglówki wytrzymają o wiele więcej choć nadal stosuje się do określenia ich wytrzymałości ten parametr (tzw. karpiowych wędzisk teleskopowych, w postaci krzywej ugięcia w funtach (lbs), ma w większości przypadków niewiele wspólnego z rzeczywistością Definicja powyższa, źródłowo, odnosi się do wędzisk składowych, których akcja wynikająca z konstrukcji jest pochodną zamierzonej progresji, która w wędziskach teleskopowych jest poważnie zdeformowana przez specyfikę połączeń kolejnych segmentów)Krzywa ugięcia:

2 lbs - ciężar wyrzutu: 30-70 gram

2 i 1/4 lbs - 35-75g

2 i 1/2 - 20-85g

2 i 3/4 lbs - 50-100g

3 lbs - 60-110g

3 i 1/2 lbs - 70-125

4 lbs - 80-140g

Przelicznik znanego karpiarza Przemka Mroczka : ciężar wyrzutowy w gramach= lbs x 454 : 16. np: wędka z opisem 3lbs podstawiona pod wzór ma następujący ciężar wyrzutu: 3lbs x 454: 16=85,125gr. Po co potrzebne nam te parametry?

Po pierwsze będziemy mogli skonstruować taki zestaw którego ciężar będzie optymalny i pozwoli nam wykorzystać walory rzutowe naszego wędziska jak i dobrać wytrzymałość żyłki co dalej idzie i dobór kołowrotka. Znając krzywą ugięcia naszej wędki mnożymy jej wartość przez 4,5 lub 6 co da nam wytrzymałość właściwej żyłki. Podczas polowania na okazy radzę pomnożyć przez 6.

Tak więc np. 3 funty /1,35 kg./ pomnożone przez 6 da nam ok 8 kg/wytrzymałość żyłki/ co odpowiada żyłce grubości ok. 0,30 . Moc żyłki jest wielokrotnie większa niż wytrzymałość wędziska więc gdybyśmy w takim przypadku zbyt mocno dokręcili hamulec kołowrotka to pierwszy padnie kij a nie żyłka dlatego bardzo ważne jest precyzyjne jego ustawienie. Żyłka musi wysnuwać się z kołowrotka pod wpływem siły mniejszej niż

wytrzymałość wędziska ale siła ta nie może być większa niż moc samej żyłki biorąc oczywiście pod uwagę słabsze węzły.

http://www.wedkowanie.net...kcja-vt1229.htm
http://www.wedkowanie.net...iska-vt1236.htm
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

» Wędkarstwo, strona główna » Metody wędkowania » Wędkarstwo karpiowe » LBS-y na wędziskach :!:

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietachSkocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl Forum - GrzegorzM ©

Administracja nie odpowiada za materialy publikowane przez uzytkownikow. Uzytkownik rejestrujac sie na forum w peeni odpowiada za publikowane przez siebie wiadomosci. Wszelkie roszczenia w sprawie opublikowanych tresci prosimy zgaaszac do ich autorow.

strzalkaMapa Forum