Forum wędkarskie- wędkarstwo Forum wędkarskie- wędkarstwo Największe forum wędkarskie w Polsce (dawne Wedkowanie.net). Wędkarstwo, PZW, filmy wędkarskie, metody połowu, testy sprzętu, przynęty i zanęty, łowiska, zdjęcia i gry wędkarskie. Posiadamy ponad 10 tysięczną społeczność, która napisała już przeszło 130 tysięcy wiadomości. Weź udział w dyskusji i dołącz do nas już dziś!
Użytkownicy Mapa użytkowników Filmy Wędkarskie Dzienniki wędkarskie Targowisko Wyszukiwarka Album zdjęć  Kontakt 

Spinning tak po kolei.

raba
[Usunięty]Wysłany: Śro Sty 20, 2010 08:49   Spinning tak po kolei.

S P I N N I N G od A do Z tak napisałem ale czy. Czy przy dzisiejszej technologi nadążamy?
Pewnie nie, jednak trochę warto pamiętać, wiedzieć. Nie jestem znowu taki OOOOOOOOO bo są lepsi.
To jest mój artykuł który właściwie kończę ale już może być pomocny dla początkujących, szczególnie dla naszych młodych kolegów.
Do starszych prośba, jeżeli coś nie tak to walcie śmiało, jednak proszę pamiętajcie to moje zdania.

Stasiu, przepraszam bardzo, ale właśnie Twój błąd tak uważam,zmusił mnie do tego, bo jak tylko pamiętam a spinningiem i mucha interesuję( łowię) się już 39 lat.
Jaki? Ano zasada jest bardzo prosta dokupujemy wszystko do kija !!!! Nie do kołowrotka mój drogi. Ale zaznaczam to jest moje zdanie i moich kolegów z którymi przeszedłem setki kilometrów brodząc w wodzie.

Tekst i opracowanie raba

Spinning czyli metoda połowu, jaka? Czy taka jak każda inna? Czy specjalna? A jeżeli specjalna, to dlaczego. Gdybyście zapytali moją znajomą odpowiedziała by Wam tak - SPINNING TO SPOSÓB NA ŻYCIE - TO MOJE ŻYCIE. Tyle znajoma, a teraz ja.
Mamy specjalistyczny sprzęt do tej metody. Czy na pewno? Czy czasami nie łączą się pewne elementy w podobieństwo. Bo jak np. nazwać to że łowimy na strymery metodą spinningową a przecież to mucha. Bo jak nazwać połów na woblera w porównaniu z połowem na żywca. Tu żywiec chodzi sam a przy spinningu (agresywnie) zmuszamy rybę do ataku pociągając za sznurek. Tu abstrahuję od tego czy jedna czy druga są humanitarne, ale tak jest i nie mam zamiaru z tym walczyć.Albo to samo z wędziskami. Przecież równie dobrze można spinningować kijem odległościowym czy jak to czynią nie jedni zwykłem teleskopem do połowu na grunt. Więc co?
Spinning to nie takie proste, jeżeli ktoś myśli sobie, że wystarczy wrzucić i zwijać, to jest to wielkie nieporozumienie. Trzeba jeszcze wiedzieć gdzie posłać przynętę i jak ją prowadzić, żeby... Żeby, po pierwsze, penetrowała jak najobszerniejszą połać wody... Po drugie, aby wabiła ryby w strefie, gdzie mogą one w ogóle przebywać, po trzecie, by prowadzona była w sposób skłaniający drapieżniki do ataku, Tajemnic związanych ze spinningowymi technikami jest wiele - bo metoda to w chwili obecnej rozległa. Spinninguje się przynętami wielkości pestki od czereśni i wędziskami, których szczytówkę można przez pomyłkę odgryźć zamiast żyłki, ale łowi się także wielkimi i ciężkimi jerkami za pomocą kijów o mocy małego żurawia portowego. I o tym, jak łowić spinningiem, jak być skuteczniejszym, o czym myśleć przed rzutem i w trakcie prowadzenia przynęty, jakich forteli używać, z jakich podstępów korzystać, inaczej stosowanie, a jest to dział rozległy.

Tak więc można powiedzieć że spinning to przylepa do innych metod tylko odłączona i już wyspecjalizowana. Co niektórzy mówią, że to metoda agresywna. Połów na zaczepkę, połów, który doprowadza rybę do szału. Więc nie dziwmy się że jest obłożona przepisami bardziej rygorystycznymi, jest to w pewnym sensie odpowiedż na wiele pytań młodych adeptów tej sztuki poławiania. Jednak nigdy
nie można mówić o cenach sprzętu bo jest to decyzja dobrowolna każdego z nas i nie ma nic wspólnego z czasami nie do zrozumienia przepisami ale przepisami.
A jak specjalizacja to i sprzęt i od tego zacznę. Tak jak pisałem powyżej można wszystkim. Jednak jakie tego efekty. Jak widzę nad wodą nazywającego się spinningistą gościa z 6 cm wobkiem, żyłką 0,30 i kijem ruskim, teleskopem gruntowym, a mówi jeszcze ze mu nie leci no to co? Jak można stylem od łopaty łowić na 1 mepsikiem. Śmieszne co? Żałosne!

.Napisałem skrótowo bo co niektórzy wypaczają nawet w mowie sens spinu.

A jakie funkcję? A to już merytoryczne pytanie. Wyrzut, zacięcie, hol, lądowanie czy to ważne? Bardzo ważne i istotne. Kij jest przecież przedłużeniem naszej ręki, sygnalizatorem, amortyzatorem, jest potrzebnym narzędziem do idealnego prowadzenia przynęty, wręcz perfekcyjnego. Więc jaki ma być?

Dobór wędziska.


Przykładając się do kupna sprzętu należy być bardzo staranny. Kupując kija musimy pamiętać o transporcie i wygodzie. Kupuj pasowne, tak mówił mój kolega, do ręki i transportu a transport to samochód i plecy. Co do teleskopów ja nie radzę a nie dlatego że nie mam i nie znoszę ale nie można utrzymać złącza w takie czystości jak elementowy, może się zakleszczyć teleskop i klops.Zrobimy tak kilka razy i z wyrzutem poleci segment, bo piasek go zniszczy. Czyścić dokładnie. Konserwacja i jeszcze raz konserwacja. Kupując radzę bardzo dokładnie zastanowić się co chcemy kupić i co zamierzamy poławiać, i gdzie poławiać. Piszę bo są kije o różnej długości i różnej akcji. Przy już samym zakupie sprawdzić całego kija a szczególnie przelotki tu doradzam by zawsze przelotki były wysokie inaczej mówiąc takie by żyłka nie dotykała blanku bo przy nie pogodzie , opadach klei się do kija i nie połowimy a w szczególności na kijach o niskim CW, no i łączenia, dopasowanie tych łączeń. A już broń Panie Boże by stukały, a znajduje się takie, znajduje! Proszę też zabrać ze sobą kołowrotek jak taki mamy do spina, chyba że kupujemy razem z kijem to nie, ale bardzo ważne jest wyważenie wędziska, bo wiemy machamy pół, albo czasami cały dzień. No i tworzywo z jakiego jest zrobiony i nie zapominamy, że węglówka to i niebezpieczeństwo, zresztą oznakowanie jest w widocznym miejscu, wiemy o co chodzi prawda. Burza, wysokie napięcie.
A więc do ręki, wyważyć, sprawdzić i nad wodę. icon_wink.gif

Wyrzut


Funkcja, którą musimy dopasować do łowiska i ryby na którą chcemy zrobić zasadzkę, podejść ją, przechytrzyć, zmusić do pobrania.
Małe rzeki i duże, zbiorniki zalewowe czy jeziora, stawy itd itd. Różne warunki. Na małych rzeczkach i płytkich, pstrągowych gdzie brzegi są porośnięte krzakami stosujemy kije od 1,80 do2,10 m a jest ich sporo,mowa o rzeczkach czasami nie przekraczających 1 m szerokości. Więc robimy wyrzuty z jednej ręki.Na krótko.Jest to żmudne ale powiadam wam że fascynujące.

Pamiętać zawsze należy by wędzisko było dopasowane do przynęty i nie zakładamy woblera 15cm na kij o wyrzucie do 15 gr a takich używać powinniście właśnie na tych małych rzeczkach, do 15gr.
Więc pierwsza zasada- zawsze masę wyrzutowa dopasowujemy do CW wędziska. Tak nie inaczej.Bo jak inaczej wyczujesz to co jest najlepsze czyli szczypnięcie, pobicie,czyli branie.
A więc zasada druga - zawsze zakładaj przynętę o takim ciężarze aby końcówka kija przy prowadzeniu przynęty lekko drgała i Twoja dłoń musi to czuć. Musi czuć jej pracę. I czy to będzie poper, czy mała blaszka czy gumka, musisz czuć.

Zaznaczę na samym początku że nie będę podawał nazw firm produkujących kije i typów wędzisk!!

Jak wyważać na rysunku ta czerwona kropka to palec i w takiej pozycji kij powinien się znaleźć. I nie zależnie czy to gig z CW 10gr czy kijek Do połowu troci na Słupi. TZW spinning ciężki. Rys. drugi to akcje wędzisk, szczytowa, paraboliczna i standard czy pośrednia a jeszcze inaczej środkowa czy dwuręczna. I tu przy tej trzecie zaraz dodam, że kijem takim łowimy na kilkudziesięciometrowe wyrzuty z dość ciężkimi przynętami. Wędzisko takie też powinno być nie krótsze jak trzy metry a nawet więcej. Maksimum do 40 gr wyrzutu. Wędziskiem takim elastycznym możemy i jest łatwiej dać przynęcie odpowiednią prędkość. Musi mieć też przelotki o dużej średnicy bo i żyłka na takie odległości musi być wolna w przelocie, natomiast na blank powinny być rozmieszczone dosyć gęsto, to ułatwia wyrzut a w szczególności chroni blank przed złamaniem. rys trzeci przedstawia odległości przy wyrzutach płynnych, dalekich to ten pierwszy, i krótkich , energicznych ten drugi.

Wyrzut płynny na otwartych łowiskach.

Tu jest inna sprawa, a mianowicie jest to wypust żyłki na łowiskach wąskich i ta czerwona na zarośniętych, wtedy w zależności od możliwości faktycznych skraca się wypust i raczej nie wyrzuca a strzela.w poziomie.

A więc podsumowując - dokładnie sprawdzić poszczególne elementy bardzo starannie.

Jeżeli już zdecydowaliśmy się na ten czy inny kij przychodzi czas na kołowrotek. Konstruktorzy tych wspaniałych, tak mogę powiedzieć, urządzeń prześcigają sie w projektowaniu i dążą do idealizacji. Ale tak na prawdę te maszynki za nas nie będą pracowały. Jest to jednak obok wędki, kija podstawowy element zestawu do spinu. Typy są różne ale podstawa to szpula stała i ruchoma, tych drugich nie polecam nawet miltiplikatorów bo nie dosyć że drogie,skomplikowane o stałej szpuli to i awaryjne z racji także dostępu w miarę dobrego do ich czułych miejsc.Albo z elektronicznymi licznikami wypuszczonej żyłki. Inaczej mówiąc czym więcej techniki tym gorzej.

Stała szpula i kabłąk tak wyprofilowany by żyłka sama na szpulę wchodziła, to jest kołowrotek. Co jest ważne? Na pewno szybkość nawijania. Dzisiaj producenci już wiedzą że 6:1 to to czego szukamy, ale 3:1 też są potrzebne bo jak w pierwszym wypadku poławiamy bolenia to przynęta misi pędzić z szybkością ekspresu z Kioto do Tokio. Natomiast przy penetrowaniu dna za sumem 3:1 jest w sam raz. Ale ja polecam zawsze szybszy bo czasami nie kołowrotek pracuje a kij ( pompowanie ) i wtedy gdy ktoś mówi że mu poszedł hamulec to tylko świadczy o nie umiejętności wędkarza.

Ważnym jest hamulec, Tak na prawdę to żaden hamulec a sprzęgło ale nich tam,dziś mamy do wyboru nawet magnetyczne, ale chcę podpowiedzieć aby był długi, to znaczy by pokrętłem można obrócić kilka razy bo wtedy mamy pewność ze jest czuły, tak musi być czuły, o czym nie jednokrotnie przekonacie się nad wodą.
Co do łożysk tu może powiem coś, co niektórych nie przekona, ale niech i tak będzie. Jak najmniej i tylko tam gdzie potrzeba czasami producent dodaje ale jest to tylko nie potrzebne obciążenie kołowrotka, czemu tak robi, tego nie wiem. moje zdanie mąci w głowach dla zysku.
Zapadka antyrewersyjna, sprzęgło, drag,kabłąk,szpula i o niej trochę. Co znaczy dobra szpula- dobra szpula to nie koniecznie metalowa, dziś mamy materiały plastyczne nie ustepujące w ogóle metalowi a powiem wręcz są lepsze.Górna krawędż szpuli dziś musi mieć opaskę metalową tzw. nie ścieralną i dobrze wygładzoną by żyłka układała się dokładnie, bo ma to wpływ na dalekość wyrzutu. Na to samo ma także wpływ kształt szpuli, ja używam niskich ale o większej średnicy, co nie znaczy że nie mam wysokich bo one pozwalają na dalekie wyrzuty jednak niższa nie skręca żyłki. Nawijając żyłkę pamiętajmy o podkładzie i to zawsze o 0.05 grubszym, i nawijamy tak by żyłka nie przekroczyła granicy zewnętrznego obwodu szpuli. Pamiętamy nie więcej jak 1 mm mniej od obwodu.RysI niska dobrze nawinięta. II żle
Co nawijamy


Dzisiaj wybór jest wielki. Mamy do swojej dyspozycji i wielowłóknowe plecionki i żyłki z tworzyw o różnych kolorach, rozmiarach, sile, rozciągliwości.
Do spinningu osobiście używam żyłek. Ale i są połowy w których używam plecionki.
Pytanie zasadnicze jest takie, jakie? No więc jak najcieńsze ale każdy musi uwzględnić wytrzymałość na potrzeby tego co chcemy poławiać. Bo nawet przy prostowaniu ósemki ( żyłki ) przy dalekim wyrzucie to cieńsza żyłka i dalej pozwoli wyrzucić i łatwiej wyprostować. Żyłka jezeli w wodzie jest łukowata, wiadomo żle sygnalizuje brania i nie ma takiej łączności z kijem a i tym samym z naszą ręką i brania są słabo odczuwalne albo ich w ogóle nie czujemy. Także i to o czym pisałem powyżej kij o akcji parabolicznej i delikatnej końcówce a wtedy mniej zerwanych nawet tych cieńkich żyłek bo o nich mowa i do nich to odniesienie. A przykład to gdy zauważymy jak dalej od brzegu trzaska się większy drapieżnik i cieńka żyłka przy założeniu cięższej przynęty może nam pęknąć, wtedy robimy przepon strzałowy i dowiązujemy go do głównej ale musi być o dwie dziesiątki grubszy i wiążemy go na baryłkę rys. 4 Rysuję jak umiem, I proszę się nie śmiać. No trochę można. icon_biggrin.gif

O skręcaniu się żyłki pisałem wyżej więc teraz o przynętach.

Przynęty sztuczne


.Po kolei.

Co jest że ryba chwyta sztuczną przynętę? Przecież rybo widzi i nawet czuje jej zapach dotykając czy to wąsami czy czubkiem paszczki, mówimy wtedy, że szczypie. Ale ma i też tzw. linię boczną która pozwala jej na lokalizację ofiary. Jednak w naszym przypadku to dwa czynniki a przy popryskaniu przynęty atraktorem zapachowym nawet trzy. ale główne to te dwa, wzrok i lokalizator (linia boczna). A więc widzi oczami jak jest blisko i na radarze jak jest dalej.

Zacznę nie typowo............ - od cykad, dlaczego? Powiem tak, nie spełnione do końca. Skąd przyszło ano z Ameryki, U S A. Wielka nadzieja i wielkie bach. Ale? czy? mnie samemu pozostała jedna i o dziwo zawsze na nią złapie coś ładnego, więc dlaczego nie dokupuję innych, sam nie wiem i dlatego pytanie i odpowiedz że jest zła i nie łowna jest wątpliwe i nie uzasadnione,cykada według mnie jest dobrym narzędziem w ręku spinningisty tylko nie chciana? Nie lubiana? Po prostu nie doceniana. Jak i sonar też, też. Jak wygląda. W budowie tak wiele znowu się nie różnią.

Ale najciekawsze jest to że sprowadzono przynętę do kraju gdzie w przyrodzie w ogóle nie występują Cykady. To był błąd ale powoli ryba dostosowuje się do wszystkiego, nawet do kapsla z butelki, prawda?

Dalej to można powiedzieć tak, że wszystko o przynętach wiecie więc po co pisać. Myślę że tak jednak nie jest bo i są nowi początkujący a nam starym doświadczonym przyda się trochę świeżego powiewu czy przypomnienia.

Wahadłówki, gumki, pilkery,obrotówki,spoony. Matko kochana ile tego jest. No cóż trzeba na coś łapać zacinać więc gromadzimy zapasy i podziwiamy to nasze szaleństwo gromadzenia, sam na zawody zabierałem ze 300 samych gumek, szpan? Nie potrzeba! Więc nie martwcie się i kupujcie.

Błystki wahadłowe
Co to jest i do czego. Ano nic inne jak zwykły kawałek blachy wyprofilowany na podobieństwo rybki. Ma dwa otworki jeden na kotwicę a drugi na kółko by można było zapiąć agrafkę.Ważne jest dopasowanie kotwicy, tak panowie to nie tak wziąć kotwicę i zawiesić, nie, ale musi być spełniony jeden bardzo ważny warunek a mianowicie rozstaw grotów misi być dokładnie taki sam jak najszersze miejsce blachy, ale to dotyczy tych szerszych i nie stosujcie drugich kotwic jak to co nie którzy robią montując je z przodu. Błąd. Przy węższych to już takiego znaczenia nie ma. Za to ma znaczenie głębokość tłoczonej błystki. Płytko tłoczone do płytkich wód są idealne. Ich kołyszący się ruch przy wolnym prowadzeniu daje niesamowite efekty ryby doprowadza do szału, jest to tzw. przynęta bardzo agresywna. Jej refleksy, migotania są tak kuszące że nie pogardzi nią rybka i pobicie jest natychmiastowe. Jedni twierdzą, a słyszałem takie opinie że przy słabych braniach nawet odstraszają ale uważam że nie jest to prawdą, bo z doświadczenia wiem, ze jezeli przeleci sandaczowi coś w zasięgu wzroku parę razy to na pewno to pobije.
Ja osobiście najlepiej lubię Karlinki. I je polecam, te nie duże blaszki do 40 mm dosyć głęboko klepane. Są wprost idealne do spinu na rzekach. Otrzymałem dawno temu jak byłem nad Regą od znajomego kolegi z Reska, Marian powiedział - bierz to jest nasz regionalny produkt i nie zawodny,- no wziąłem, nie zawiodłem się. Takie dłuższe do 8 cm dobre nawet na trocie. A nazwa pochodzi od miejscowości Karlino przyznam, że nie byłem.
Pilkery, czy nie, mówią ciężkie, pilkeropodobne, ale co to za nazwa już bliższa to łyżka jak mówią co nie którzy z Zachodniopomorskiego albo dlaczego wahadłówki jak przy pracy nawet nie drgnie no może trochę przy dużym nurcie. Jest to kawał blachy oszlifowany na kanty by przy holu błyskało i tyle. Moja nazwa tych cudeniek na Bolka, bo tylko do połowu Boleni ich używam to breloczek tak po prostu no coś tam oznacza ale zawsze przypominały mi właśnie breloczki. Są ciężkie, daleko można rzucić no i w silnym nurcie świetnie pracują. To tyle.

Spoom, ale nazwa co, no tak bo przyszło z USA, po Polsku ju-es-ej, no ale dobre, kolorowe właśnie prawdziwa łycha. Ma tylko jeden hak ale jak zacina,- bajka, idzie w wodzie jak stary dziadek wolno kołysze się z nogi na nogę ale powiadam Wam na szczupłego czy bolka idealna broń myśliwska. Ja natomiast używam do połowu Bolka dzwoneczka, jest to właściwie błystka ale bardziej skomplikowana bo zawiera w samej w swojej budowie dzwoneczek.Taki mechanizm który robi hałas. Nic specjalnego, jena zębatka trze o drugą i tyle.

No i tak doszliśmy do obrotówek, chcąc nie chcąc,
Nie wiem czy opisywać ich budowę bo ci nie jeden powie że wie jak wygląda, ale dla przypomnienia.

To że obrotówka ma element obrotowy wiadomo ale są obrotówki które maja nawet dwa a i trzy. Samo wykonanie obrotówki więc musi być bardzo dokładnie wykonane za względu na te elementy wirujące, oś obrotówki musi być wykonana z idealnie prostego materiału i idealnie wyszlifowanego, najlepiej z nierdzewki bo są to wiem podróby ze zwykłej stali gdzie rdza nie pozwala na pracę, to samo dotyczy strzemiączka samo skrzydełko musi idealnie wirować nawet przy bardzo wolnym prowadzeniu,holu, sprawdzać pod nogami jak ja to mówię a potem rzucać i ściągać, jeżeli pod nogami nie zauważymy że skrzydełko nie obraca się zaraz po wrzuceniu to jest jakiś błąd i należy go zaraz poszukać i ustawić bo taka obrotówka za wiele nie złowi.Tak samo gdy zauważymy po wyjęciu obrotówki ze nam kręci karuzelę inaczej skręca żyłkę trzeba zaraz reagować.

Może się zdążyć że skrzydełko lgnie do korpusu co oznacza ze jest wykonane ze zbyt cienkiego materiału to bubel, proporcja musi być zachowana, co by nie napisał za mało ale zasada zawsze sprawdzaj przed połowem.
Ale tez proszę pamiętać że błystki obrotowe używane w nurtach szybkich maja skrzydełka przeciążone bo tak musi być bo wtedy nurt nam pomaga a nie przeszkadza, np. na trociowych czy pstrągowych rzekach.
Co do innych wirujących to na uwagę zasługuje nie turbinka czy skrzydlata bambuła, ale spinnerbait ja nazywam je spinerem bo nie spotkałem się z Polską nazwa niby jest sumex ale ta nazwa mnie nie przypadła do gustu bo i dlatego że chyba spiner był wczesniej i na jego podstawie wykonano sumexa. Ale znacie to, wirówka wykonana w kształcie litery V na jednym końcu blaszka, skrzydełko wirujące a na drugiej dolnej zwykła włóczka czy gumowy warkoczyk. Są nadal idealne do połowu okonia czy szczupaka. Jest ich zresztą do wyboru i koloru.

W O B L E R Y


Żebym się tylko nie zbłaźnił, przecież każdy z nas ma w swoich zasobach nie jeden, zabójcza broń co? Ten jej ruch w wodzie, denerwujący. No tak, coś podobnego do ryby lata mi pod wodą mówi szczupak, no to ja mu dam i ciach go, a my się cieszymy ze zdobyczy. Ten co wymyślił wobki powinien dostać OSKARA, no czy nie? Ale inni mówią ze za bardzo pazerny i denerwujący i słyszałem o ograniczeniu połowu na nie, jednak to tez tylko przynęta jak każda inna. A stanowią naprawdę dużą grupę przynęt, tylko czy AGRESYWNA do nich pasuje? Myślę, że tak bo poławiamy czy przeławiamy duży obszar. Woblery są różne, małe duże nisko schodzące czy popisujące się na powierzchni swoją finezją, lekkie i ciężkie ( lekkie mają jedną wadę nie można nimi za daleko wyrzucić) ale zadanie jedno przykuć uwagę drapieżnika i zmusić go do pobicia.
Ja osobiście lubię tylko woblery pływające i takie polecam bo i zastosowanie ich jest bardziej wszechstronne. Łopatka właściwe ustawiona i i pod odpowiednim kątem jak i jej długość zrobi za nas całą robotę, no może nie wszystko ale prawie, nam pozostaje tylko dobrze go prowadzić. Co to znaczy dobrze prowadzić woblera, pisałem powyżej ale to jeszcze nie wszystko. Zbiornik czyli woda stojąca i rzeka o różnej prędkości nurtu. Wody płytkie czy głębokie, czyste czy brudne. Powiem, że największą zaletę woblera pływającego dopiero docenimy na wodach płynących bo możemy go spuścić tak daleko jak nam pasuje czyli tam gdzie żeruje ryba nie widząc żadnej przeszkody jaką stanowimy my sami nad brzegiem. Jest to technika tak zwana na pstrąga ale równie dobra na dużych rzekach na szczupaka czy bolka. zatrzymujemy zwijanie wynurza się podciągamy zanurza, i to właśnie skłania rybę do pobicia, ale i pozwala na omijanie zaczepów.Co do wód stojących to ja osobiście lubię głęboko schodzące, bo tylko ode mnie zależy jak głęboko go puszcze a można przy twardym dnie aż do samego dna, po prostu ryje dno. Ale prawdą jest i tego nie da się zaprzeczyć że na płytkich wodach tylko nisko schodzące, a popery na całkowicie płytkich i zarośniętych zbiornikach.

Miękkie
Ripery, zabójcza broń VI, ale to tak żartem, to o tej broni,jednak zabójcza dla poszczególnych gatunków ryb.
To tylko tyle bo tak na prawdę jest ich dużo więcej i to w rozmiarach i kolorach.
Dobrze prezentowany riper to pewien sukces.


Czyli gumki. Czyli nie zastąpione. Maja przewagę nad wszystkimi innymi.Dlaczego?
O tym trochę później. Bo co by nie napisał to już na dziś nie aktualne.

:papa2: luzik
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
orzech66666 
orzech66666


Pomógł: 3 razy
Wiek: 42
Posty: 126
Skąd: Bełchatów


Wysłany: Śro Sty 20, 2010 10:39   

świetny artykuł Raba pogratulować zaparcia w pisaniu i chęci dzielenia się swoją wiedzą.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kosa 
Administrator


Ulubiona metoda: Feeder, spławik.
Okręg PZW: Zamość
Pomógł: 51 razy
Wiek: 34
Posty: 1987
Otrzymał 431 piw(a)
Skąd: Biłgoraj


Wysłany: Śro Sty 20, 2010 12:15   

Dziękuję raba za artykuł na pewno nie jeden adept wędkarstwa z niego skorzysta :)


Cytat:
Czyli gumki. Czyli nie zastąpione. Maja przewagę nad wszystkimi innymi.Dlaczego?


Odpowiedzi oczywiście jest kilka, oczywiście moim zdaniem. Pierwszym argumentem oczywiście jest cena, nie ma co się oszukiwać, gumki to najtańsze przynęty spinningowe, a do tego główki też do drogich nie należą.
Można nimi obławiać też każdą warstwę wody, przy lekkich główkach i szybkim prowadzeniu można łowić z powierzchni, uzbrajając gumkę w ciężką główkę bez problemu schodzimy na dno i je obławiamy, zakładając odpowiednią główkę przy odrobinie wprawy możemy obłowić też inne partie wody.
Możemy też łowić nimi używając rożnych prowadzeń czy też metod, opad, jednostajne prowadzenie, wleczenie po dnie, boczny trok, drop shot itd. itp.
Nie jest ich tak szkoda przy zostawianiu w wodzie w przeciwieństwie np. do woblerów. A do tego wszystkiego ( nie wiem jak w waszych sklepach ) jest ich najwięcej w sklepach w porównaniu do innych przynęt, a co za tym idzie mamy szeroki wybór kolorów i modeli.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
granvorka 


Pomógł: 8 razy
Wiek: 29
Posty: 242
Otrzymał 28 piw(a)
Skąd: Złocieniec


Wysłany: Śro Sty 20, 2010 13:21   

raba, jak zwykle świetny post. Super się czyta :okok:

pozdrawiam :zdrowko:
_________________
Pozdrawiam
Kubuś :zdrowko:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Yasió 


Pomógł: 6 razy
Wiek: 29
Posty: 97
Skąd: Ustka


Wysłany: Czw Cze 03, 2010 22:36   

raba, świetny opis! :brawo:
_________________
Time for Herring!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
Majkel 

Ulubiona metoda: spławik i feeder
Pomógł: 12 razy
Wiek: 34
Posty: 186
Otrzymał 4 piw(a)
Skąd: Goleniów


Wysłany: Nie Cze 06, 2010 01:47   

A jak się ma rodzaj przynęty do rodzaju łowiska i do rodzaju łowionych ryb?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
JaśWędrowniczek 


Wiek: 49
Posty: 6
Skąd: Bydgoszcz


Wysłany: Wto Sie 17, 2010 18:13   

Czapki z głów!
Wielki, przedwojenny szacunek Panie Kolego.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
zuczek 

Posty: 1
Skąd: Nowa Dęba


Wysłany: Pią Lis 05, 2010 20:52   

wszystko elegancko opisane szacun
_________________
kiler
Postaw piwo autorowi tego posta
 
raba
[Usunięty]Wysłany: Sob Lis 06, 2010 15:59   

Majkel napisał/a:
A jak się ma rodzaj przynęty do rodzaju łowiska i do rodzaju łowionych ryb?

Tak jak ja czy Ty kiedy jesteśmy głodni to zawsze bierzemy to co jest pod ręką. :lol: A więc na talerzu leży kromka chleba to ją cap i ;) To tak żartem i nie odbieraj tego jako zło bo jakby się przyjrzeć to chyba to prawda :mysli: tak sobie myślę a i żart czasami to dobra sprawa. :mniam:
Ale do rzeczy.
Dobór przynęty to nie taka prosta sprawa bo trzeba wiedzy o znajomości rybich zwyczajów i łowisk, a i dużo doświadczenia. Ponadto to także dochodzi do tego przypadek pewne przyzwyczajenia no i zdarzające się pomyłki czyli nie trafienia.sprawa pewnych przyzwyczajeń, czy przypadków, lub nawet pomyłek. Nie mogę tez napisać że wiem to znaczy wiem ale nie wiem bo jeżeli mówi Ci ktoś że wie a nie zna tych wód o których nie napisałeś nic to niby jak pomóc. Więc rodzaj przynęty jest bardzo ważny to mogę napisać śmiało jak i to że trzeba przelecieć całe pudełko by wiedzieć. ogólnie spinningiści to trzy grupy, gumowce, blaszki i wobki. To tyle bo i nie znam wody a to jest podstawą by coś polecać. ;)
Pozdrawiam raba luzik i skonkretyzuj pytanie.
 
Bodzio1980 
Salmo trutta Fan


Posty: 4
Skąd: Pomorskie


Wysłany: Pią Sty 28, 2011 23:10   

Pieknie napisane, i to wszystko i wiele więcej się kryje pod jednym słowem SPINNING :]
_________________
Konger World Champion IRI Juggler 275 / 5-20g
Trabucco XENOS XGB 3000 FD
Postaw piwo autorowi tego posta
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
Wyświetl posty z ostatnich:   

» Wędkarstwo, strona główna » Metody wędkowania » Wędkarstwo spinningowe » Spinning tak po kolei.

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietachSkocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl Forum - GrzegorzM ©

Administracja nie odpowiada za materialy publikowane przez uzytkownikow. Uzytkownik rejestrujac sie na forum w peeni odpowiada za publikowane przez siebie wiadomosci. Wszelkie roszczenia w sprawie opublikowanych tresci prosimy zgaaszac do ich autorow.

strzalkaMapa Forum