Forum wędkarskie- wędkarstwo Forum wędkarskie- wędkarstwo Największe forum wędkarskie w Polsce (dawne Wedkowanie.net). Wędkarstwo, PZW, filmy wędkarskie, metody połowu, testy sprzętu, przynęty i zanęty, łowiska, zdjęcia i gry wędkarskie. Posiadamy ponad 10 tysięczną społeczność, która napisała już przeszło 130 tysięcy wiadomości. Weź udział w dyskusji i dołącz do nas już dziś!
Użytkownicy Mapa użytkowników Filmy Wędkarskie Dzienniki wędkarskie Targowisko Wyszukiwarka Album zdjęć  Kontakt 

Czytamy rzekę.

wodnik 


Pomógł: 72 razy
Wiek: 54
Posty: 2509
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: Besko


Wysłany: Wto Paź 28, 2008 16:34   Czytamy rzekę.

Przyszedł mi do głowy temat, który tylko i wyłącznie byłby poświęcony czytaniu rzeki. Ponieważ padło ostatnio pytanie co to są główki więc chciałbym aby tutaj się znalazły wszystkie charakterystyczne miejsca, jakie spotkać można na rzekach.

Nie ja jednak będę je opisywał ale Wy forumowicze tzn. każdy kto zechce coś ciekawego w temacie napisać.
Proszę o niepisanie postów niewartościowych bo być może zostaną usunięte i proszę by każda wypowiedź poparta była zdjęciem lub rysunkiem tak, żeby w sumie wyszedł z tego wartościowy temat o czytaniu rzek i rybach jakie lubią przebywać w poszczególnych miejscach.
_________________
Pozdrawiam.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
Joka85 
Zander


Ulubiona metoda: Spinning
Okręg PZW: Tarnobrzeg
Pomógł: 16 razy
Wiek: 35
Posty: 446
Otrzymał 32 piw(a)
Skąd: Stw - (Ulanów)


Wysłany: Wto Paź 28, 2008 22:02   

Świetny temat i od razu może coś zacznę:)
Główka jest chyba jednym z najbardziej uczęszczanych miejsc przez wędkarzy jest ona dziełem człowieka i jej głównym zadaniem jest zatrzymanie rzeki w jej korycie by nie meandrowała, jest zbudowana z kamieni i faszyny, buduje sie je głownie na zewnętrznych zakrętach chodz wiele rzek jest na całych odcinkach nimi naszpikowane. Dla osoby która wcześniej nie miała styczności może się wydawać że to niedokończona tama która zaczyna na brzegu i kończy w korycie rzeki, jest chyba jedynym pozytywnym dziełem meliorantów który wpływa pozytywnie na organizmy żyjące w wodzie jest doskonałym miejscem do zimowania, rozmnażania, żerowania i schronieniem dla ryb.

tu zdjęcie główki zalanej nie miałem innego jak tylko zrobię nowe to wstawię lub inni użytkownicy wstawią
Jak widać za główką tworzy się pass stojącej wody na na szczycie widoczny warkocz z zawirowaniami w ty miejscu nurt styka się z stojącą wodą i wymywa głęboki doły w obrazku niżej narysowałem główkę i miejsca w których woda tworzy głębokie doły i w nich głównie powinniśmy szukać ryb.


Przykosa
Jest to jakby rzeczna wydma piachu będącego częściowo pod wodą a jej reszta to plaża chodz nie zawsze, powstaje ona głównie w środkowym i dolnym biegu rzeki, woda w rzece w czasie przyborów, naturalnego meandrowania i drążenia w dnie niesie ogromne ilości osadu piachu itp. i gdy w jednym miejscu gdzieś zabiera to w drugi zostawia tworząc właśnie przykosy powstają głównie na wewnętrznych stronach zakrętó i w czasie niskiego stanu wody są powoli pchane w dół rzeki.


Jest to również bardzo rybne miejsce w którym możemy złowić każdą rybę .


Opaska
Jest to kolejny obiekt ciężkiej racy meliorantów lecz o zgubnym działaniu jeśli chodzi o krainę pstrąga i lipienia chodz w rzekach większych też zbytniego pożytku nie ma nie będę się tu o tym rozpisywał tylko opiszę ją z grubsza, jest podobnie jak główka zbudowana z kamieni i faszyny lecz w przeciwieństwie do niej jest wzdłuż brzegu w celu wyprostowania koryta rzeki często także na opaskach dodatkowo są jeszcze główki, przy opaskach najlepszym miejscem jest rynna wymywana przez wodę w miejscu gdzie się kończy opaska a zaczyna dno jest to najlepsze miejsce szczególnie gdy schodzi przykosa na nią :) niżej obrazek z przekrojem przez rynnę i z miejscem gdzie się tworzy rynna.Przelew
Przelewem nazywamy miejsce w którym woda przelewa się np. podczas podwyższonych stanów wody lub przez częściowo rozmyte główki lub woda sama utworzyła taki przelew z żwiru i kamieni , dla wielu wędkarzy jak i dla mnie im szerszy przelew i bardziej urozmaicony przez wystające kamienie lub krzaki tym lepszy :) na przelewach głównie przebywa w kleń w ciepłych miesiącach, przelew jest atrakcyjny z tego powodu dla ryb że woda sama przynosi jedzenie a przed przelewem przy dnie tworzy sie zagłębienie i w którym ryby mogą spokojnie czekać na pokarm. Ryby się łowi tuz przed przelewem na przelewie i zaraz za nim.


Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kosa 
Administrator


Ulubiona metoda: Feeder, spławik.
Okręg PZW: Zamość
Pomógł: 51 razy
Wiek: 34
Posty: 1986
Otrzymał 431 piw(a)
Skąd: Biłgoraj


Wysłany: Wto Paź 28, 2008 22:22   

To ja dodam zdjęcie tej główki :


Kosa opisz jeszcze tą miejscówkę

Co prawda Joka opisał już klasyczną główke :) , po lewo od tej główki jest wody tak do 1,5 metra głebokości, płycizny przeplatają się z dołkami, woda jest tam prawie stojąca, można liczyć tam na okonie i bolki które wychodzą tam z nurtu na wyrzerke, bo drobnicy pływa tam dość sporo, na końcu główki jest piękny dół na dnie którego jest troche kamieni, wyników tam niestety nie miałem, ale myślę, że niejeden sandałek i sumek tam się czai :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
lawdzoj82 
spinningista


Pomógł: 8 razy
Wiek: 37
Posty: 456
Otrzymał 27 piw(a)
Skąd: włocławek


Wysłany: Wto Paź 28, 2008 22:31   

Rafa - najczęściej są to kamienie w głównym nurcie rzeki powodujące wypłacenie :) Rafa powoduje załamania lustra wody na dnie tworząc fale w tym miejscu ;) Przy niżówkach widać nieraz kamienie wystające z na środku rzeki ;) Dobre schronienie sandaczy i Boleni ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Maverik 
Czytam z lustra wody :-)


Pomógł: 41 razy
Wiek: 31
Posty: 862
Otrzymał 5 piw(a)
Skąd: Żagań


Wysłany: Śro Paź 29, 2008 10:28   

To teraz czas na mnie.
1 - przykosa
2 - przejście
3 - wyspa
4 - przymulisko górne
5 - przymulisko dolne
6 - ploso
7 - rynna plosa
8 - wybój
9 - ławica piaskowa
Na fotografii powyżej w górnej części można zauważyć na wodzie charakterystyczną linię odzielająca.
Przykosy występują przed zakolem, przy zewnętrznym brzegu. Przykosa kończy się progiem, poprzedzającym głębię. Próg rozpoznaje się po bliżnie-fali na końcu przykosyTo nic innego jak niewielka rozgraniczająca nurt i spokojną wodę przykosa. Bardzo dobre miejsce do połowu,możemy spotkać tam każde gatunki ryb świetne miejsce połowu białej ryby leszcza płoci krąpia...
Piaszczyste łachy śródrzeczne to podstępne pułapki, które próbują wędkarza przekonać, że w rzece nie ma ryb. Lekki wiaterek pomaga dokładnie dostrzec, gdzie się one znajdują i jaki mają kształt. Głębsze miejsca, widoczne jak na schemacie tylko czekają, aż wędkarz ulokuje w nich swój zestaw.


Słownik


binduga - przestrzeń wodna, znajdująca się przy brzegu, przeznaczona do wiązania i zbijania tratw


bystrze - przyspieszenie prądu rzeki spotykane na wszelkiego rodzaju zwężeniach, szypotach, mieliznach, zakrętach rzek i innych


cofka - nagła zmiana kierunku nurtu, powstała w wyniku odbicia mas wody od zapory lub dna


jaz - budowla przeznaczona do spiętrzania wody, posiada regulację przepływu


koryto rzeki - część doliny rzecznej, przez którą bezpośrednio przepływa woda


ławica - piaszczysta wyspa wyłaniająca się z wody, mająca podłużny kształt i łagodnie schodzące brzegi


łuk - zmiana kierunku rzeki do 45 stopni


meandry - zakola rzeki, które się tworzą w wyniku erozji dokonywanej przez prąd wody


nurt - najszybciej płynąca warstwa wody


oczerety - przybrzeżna roślinność


ostrogi - to budowle ustawiane prostopadle do prądu rzeki w celu ochrony brzegów


ploso - głębia znajdująca się najczęściej pod wysokim brzegiem


podpiętrzenie - budowla o podobnym przeznaczeniu jak jaz, zamykana sezonowo


prądowiny - gałęzie i pnie drzew niesione przez prąd lub osadzone na płyciznach


próg - naturalny lub sztuczny uskok przegradzający poprzecznie całe koryto rzeki


spadek wody - różnica poziomu lustra wody na początku i na końcu danego odcinka rzeki. Wyrażana jest w metrach (na 1km) lub promilach


szypoty - wystające z wody kamienie


śluza - urządzenie pomagające w przeprawie między zbiornikami o dużej różnicy poziomów


zakręt - zmiana kierunku rzeki pod kątem 45-135 stopni


zapora - budowla spiętrzająca wodę
_________________
Pomogłem ci ? Kliknij :)
Manchester United Fan
FALUBAZ ZIELONA GÓRA
LEGIA WARSZAWA
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
Marcin1 
Ciencier

Wiek: 37
Posty: 12
Skąd: Opole


Wysłany: Wto Kwi 05, 2011 16:08   Jak rozpoznzć rynny i doły na rzece

jak rozpoznać rynny i doły na rzece.Czy jest to prawdą że tam gdzie się kończą wybija woda ku górze ???
_________________
BIADA KŁUSOWNIKĄ
Postaw piwo autorowi tego posta
 
lucasosik 
Speciality Feeder


Pomógł: 11 razy
Wiek: 32
Posty: 128
Skąd: Legionowo


Wysłany: Wto Kwi 05, 2011 18:09   

To jest bardzo skomplikowane. Najlepiej jest zbadać dna po prostu wędka i rzucasz większym ciężarkiem i badasz dno. Ja jutro się wybieram szukać dołków bo u mnie w okolicach jest bardzo duża presja wędkarska. PS> Warto rzucać przed opaskami które znajdują się po wodą ponieważ rybka tam sobie wypoczywa i czuje się bezpieczna. Znam osobiście "dziadka" który odcinek Wisły(w moich okolicach) ma w małym palcu(mieszka od 50 lat)i wie gdzie są opaski zalane itp wybiera tylko takie miejsca do połowu i wyciąga same łopaty na Wiśle :szok: Niestety troszkę pod upadł ostatnio na zdrowiu i nie może iść na rybki :|
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Pavlo spin 


Pomógł: 2 razy
Wiek: 36
Posty: 150
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Żagań


Wysłany: Wto Kwi 05, 2011 20:20   

To ja także coś dorzucę :okok:
Ciekawym spostrzeżeniem jest opisana w książce Marka Szymańskiego teoria stałego przepływu wody ,tzn że zawsze w określonym czasie i w określonym miejscu przepływa ta sama ilość wody.Zjawisko to możemy zaobserwować na różnych zwężeniach nurtu np. przed mostem itp. Jeżeli widzimy że np. przed mostem miedzy filarami nurt zwalnia to możemy się spodziewać głębokiej rynny a jeżeli przyspiesza to będzie płytko. Przeważnie w takich miejscach jest głęboko i można poszukać np.brzany i innych ryb prądolubnych.
Leżące na dnie rzeki głazy powodują tworzenie się charakterystycznej fali. Woda napływając na głaz spiętrza się i unosi ponad normalną powierzchnię aby zaraz za nim zapaść się głębiej. Jeśli jest kilka głazów w jednej linii, to na powierzchni powstaje łatwa do zapamiętania "sfalowana powierzchnia".


Polecam Książę Marka Szymańskiego początkującym spininngistom :okok:
_________________
Czytajcie wodę a będziecie szczęśliwi
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Marcin1 
Ciencier

Wiek: 37
Posty: 12
Skąd: Opole


Wysłany: Śro Kwi 06, 2011 11:40   

Kurcze panowie dziękuje za te podpowiedzi :> to teraz nic tylko lecieć na Odre :okok: :lol: :rotfl: :radocha: jestem wam na prawde wdzięczny nie sądziłem ze tak sie rozpiszećie DZIĘKI luzik
Już to wszystko drukuje żeby czasem się nie straćiło :lol: Jeszcze raz dziękuje :)
_________________
BIADA KŁUSOWNIKĄ
Postaw piwo autorowi tego posta
 
Pavlo spin 


Pomógł: 2 razy
Wiek: 36
Posty: 150
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Żagań


Wysłany: Śro Kwi 06, 2011 19:32   

Poszukaj w necie jest wiele więcej cennych informacji :P
_________________
Czytajcie wodę a będziecie szczęśliwi
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
Wyświetl posty z ostatnich:   

» Wędkarstwo, strona główna » Działy ogólne » Tematyka ogólna » Czytamy rzekę.

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietachSkocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl Forum - GrzegorzM ©

Administracja nie odpowiada za materialy publikowane przez uzytkownikow. Uzytkownik rejestrujac sie na forum w peeni odpowiada za publikowane przez siebie wiadomosci. Wszelkie roszczenia w sprawie opublikowanych tresci prosimy zgaaszac do ich autorow.

strzalkaMapa Forum