Forum wędkarskie- wędkarstwo Forum wędkarskie- wędkarstwo Największe forum wędkarskie w Polsce (dawne Wedkowanie.net). Wędkarstwo, PZW, filmy wędkarskie, metody połowu, testy sprzętu, przynęty i zanęty, łowiska, zdjęcia i gry wędkarskie. Posiadamy ponad 10 tysięczną społeczność, która napisała już przeszło 130 tysięcy wiadomości. Weź udział w dyskusji i dołącz do nas już dziś!
Użytkownicy Mapa użytkowników Filmy Wędkarskie Dzienniki wędkarskie Targowisko Wyszukiwarka Album zdjęć  Kontakt 

Zabójczy remont na Wiśle

lesiu1111 


Pomógł: 3 razy
Wiek: 32
Posty: 444
Skąd: Toruń


Wysłany: Pon Maj 14, 2007 23:39   Zabójczy remont na Wiśle

Tak lokalna gazeta Nowości opisuje kataklizm na Wiśle:


Gwałtowny spadek poziomu wody w Wiśle spowodował, że na łachach od Włocławka do Grudziądza zalegają olbrzymie ilości gnijących małży i ryb.

O kataklizmie powiadomili nas mieszkańcy bydgoskiego Fordonu, którzy zauważyli na odsłoniętych, wiślanych piaskach tysiące dosłownie ginących w oczach, dorodnych małży.

- Od urodzenia mieszkam nad Wisłą, ale czegoś takiego jeszcze nie widziałem. Gdy rzeka opadała, małże zawsze zdążyły spłynąć z brzegu i łach. Tym razem spadek musiał być bardzo gwałtowny, bo tysiące mięczaków zostało na brzegach i łachach. Na piasku widać ślady, jak próbowały przemieszczać sie w kierunku wody, ale udawało im sie przesunąć zaledwie po kilkadziesiąt centymetrów i ginęły. żal na to patrzeć. Wisła zrobiła sie już w miarę czysta, miedzy innymi dzięki tym mięczakom, które ?żywiąc sie, filtrują po kilka litrów wody dziennie. W ten sposób oczyszczają koryta rzek i zbiorniki wodne z nadmiaru substancji organicznych. Poza tym, same są też znakomitym pokarmem dla wielu ryb i zwierząt – mówi jeden z mieszkańców starego Fordonu.

Małże i leszcze

Jego słowa potwierdzają pracownicy firmy wydobywającej z dna Wisły żwir, którzy za pomocą łopat pomagają małżom wrócić do wody. Niestety, mogą to zrobić tylko na krótkim odcinku, a ginące małże le?ą na obu brzegach Wisły od Włocławka do ujścia rzeki. Zresztą nie tylko mięczaki. Od wody w nagły sposób odciętych zostało wiele tysięcy ryb.

Jak nas poinformował mieszkaniec jednej z podwłocławskich wsi, w przybrzeżnych zagłebieniach i na łachach leżą olbrzymie ilości leszczy, które przybyły tu akurat na tarło. Bezbronne ryby ładowane są przez ludzi łopatami do worków, a te które pozostają, stają sie ofiarami ptaków. Podobna sytuacja wystąpiła na całym odcinku dolnej Wisły. Przez gwałtowne zmiany poziomu rzeki giną też jaja składane przez ptaki.

Przedstawiciele włocławskiego Inspektoratu Rejonowego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie są zdumieni szkodami, jakie spowodował gwałtowny spadek wody w Wiśle poniżej włocławskiej tamy.

- Od wtorku trwa remont progu stabilizacyjnego, znajdującego sie pod zaporą. W związku z tym wojewoda kujawsko-pomorski wydał zgodę na codzienne zamykanie przepływu wody przez zaporę. Do 15 maja woda ma być zatrzymywana przez trzy godziny dziennie, a potem o godzinę dłużej. Remont progu potrwa do września i ma być prowadzony tylko przy niskich stanach Wisły, aby nie dochodziło do zbyt gwałtownych zrzutów wody. Na ostatnie zdarzenia mógł wpłynąć niedawny przepływ barki z Zalewu Włocławskiego do Gdańska, dla której podniesiono poziom Wisły, a potem może zbyt gwałtownie zamknięto przepływ wody – uważa Janusz Flaszynski, kierownik włocławskiego Inspektoratu RZGW w Warszawie.

Dolnym odcinkiem Wisły administruje RZGW w Gdańsku. Jego dyrekcja, o kataklizmie na brzegach i rzecznych łachach dowiedziała sie od nas.

Duże wahania wody

- będziemy dokładnie sprawdzać, jak do tego doszło i napiszemy wnioski o wyciągniecie konsekwencji wobec winnych tej sytuacji - twierdzi Krzysztof Roman, dyrektor gdańskiego RZGW. Jednak wodniacy podchodzą do jego słów sceptycznie. – Od wielu lat mamy pretensje, że włocławska elektrownia wodna pracuje szczytowo, zamiast przepływowo. Powoduje to gwałtowne zrzuty i duże wahania poziomu wody, która powoduje erozje wiślanych urządzeń hydrotechnicznych. Większość z nich przetrwała w dobrym stanie ponad sto lat, a teraz jest tak bezmyślnie niszczona. Poruszaliśmy ten temat na wszystkich możliwych gremiach. Ostatnio, niecałe dwa miesiące temu rozmawialiśmy o tym na spotkaniu z Krajową Radą Gospodarki Wodnej przy ministrze ochrony środowiska. Obiecano nam pomóc i mamy ...to, co mamy.

Elektrownia we Włocławku tłumaczy sie, że pracuje przep3ywowo, a większych zrzutów wód dokonuje tylko w celach oczyszczenia koryta rzeki.

- Jestem członkiem Związku Prywatnych Armatorów Śródlądowych w Szczecinie, który wystąpił ostatnio z wnioskiem w sprawie wszczęcia postępowania o zmianę warunków pracy włocławskiego zbiornika, uwzględniających interesy transportu wodnego, które są zbieżne z racjami ekologicznymi. Mam nadzieje, ?e po tym, co sie stało z Wisłą w ostatnich dniach, ktoś wreszcie przejrzy na oczy i coś w tej sprawie zrobi. Ostatnio zwrócono sie do nas o uruchomienie rejsów wycieczkowych pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem, z przystankiem w Solcu Kujawskim, gdzie powstaje Park Jurajski. Niestety musieliśmy odmówić, a przeciez tama miała służyć głównie regulacji Wisły, a produkcja prądu być jedynie dodatkiem. Od lat jest jednak odwrotnie i Wisłą zarządza gdańska energetyka – żali sie Wiesław Lożynski z Bydgoszczy, jeden z największych polskich armatorów śródlądowych.

Gwałtowne spadki, związane z remontem włocławskiego progu, zagrażają też terminowemu zakończeniu remontu mostu w Chełmnie, tak uciążliwego dla kierowców poruszających sie krajową „jedynką”, ponieważ uniemożliwiają dopłyniecie ze sprzętem pod modernizowane filary. W niebezpieczeństwie znaleźli sie też spacerowicze wypoczywający nad brzegami Wisły, którzy wchodzą na łachy, a te bardzo często są podmyte wodami rzeki i może to doprowadzić do tragedii. Miejmy nadzieje, ?e urzędy odpowiedzialne za ten stan szybko podejmą odpowiednie decyzje i zagrożeni związane z remontem we Włocławku szybko zostaną zminimalizowane.


--------------------------------------------------------

żyjemy w kraju w którym nikt nie rozumie tego, że o naturę trzeba dbać, bo już tak mało jej nam pozostalo. Najpierw ukatrupiają Rospudę, teraz zabierają za Wisłę. Niedługo pozostaną tylko zgliszcza, pył i gruz.
Najgorsze jest to, ze nikt pewnie nie poniesie za to żadnych konsekwencji, bo pewnie znajdzie jakieś wytłumaczenie dla swojego działania.

Powiem uczciwie. Miałem łzy w oczach gdy z mostu drogowego na Wiśle widziałem złote, czyściutkie łachy na których gniły wielkie leszcze. Mają tarło. Mialy.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
jarogi 


Pomógł: 1 raz
Wiek: 53
Posty: 289
Skąd: Sosnowiec


Wysłany: Wto Maj 15, 2007 06:19   

Tragedia :sad: A winni sie nie znajdą i nie zostaną ukarani :[
_________________
najlepsze ryby to te które zostają w wodzie! "catch and release" - złów i wypuść!!!!!!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
zanderek 

Pomógł: 15 razy
Wiek: 45
Posty: 864
Otrzymał 20 piw(a)
Skąd: z ?


Wysłany: Wto Maj 15, 2007 09:22   

jarogi napisał/a:
Tragedia :sad: A winni sie nie znajdą i nie zostaną ukarani :[

Niestety żyjemy w państwie prawa gdzie rządzi bezprawie.
Masz racje jak znam życie winni tej sytuacji na pewno nie zostaną ukarani i pewnie gdyby nie wzmianka w prasie lokalnej sprawa nie ujrzała by światła dziennego.
_________________
Jeśli nie podoba Ci się to co pisze jest wyjście - nie czytaj tego :) .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
lesiu1111 


Pomógł: 3 razy
Wiek: 32
Posty: 444
Skąd: Toruń


Wysłany: Wto Maj 15, 2007 09:55   

zanderek napisał/a:
sprawa nie ujrzała by światła dziennego.


Sprawy nie trzeba nagłaśniać żeby było ją widać. Tony martwych ryb, ogromne ilości mięczaków na piachu... Niestety głupota ludzka i lenistwo nie znają granic, na pewno można to było rozwiązać bez szkody dla środowiska, ale tak przecież latwiej, wygodniej...

Inny przykład:

Jest w Toruniu Wyższa Szkoła Medialna pod wodzą ojca dyrektora - Tadeusza O. zwanego Lordem Vaderem eteru, tudzież czarnym Dj-em. Szkoła mieści sie przy porcie drzewnym.
Trwa rzeź niewiniątek. Sandacze przybyły na tarlo - wędka przy wędce zarzucone sandaczowe zestawy z trupem na haku - giną kolejne tarlaki.
Naprzeciwko Portu, po drugiej stronie Wisły beztrosko do Wisły wpływa kanał ściekowy. Ciecz wypływająca ma konsystencje śmietany o kolorze kawy z mlekiem, przy zrzucie woda aż gęsta.

Dlaczego nikt nic z tym nie robi? Wszyscy dostali w łape i wychodzą na przymykaniu oka na takie procedery do przodu? Polska to jednak dziwny kraj.

Czy tylko ja nie potrafię zrozumieć jak mo?na na takie coś pozwalać?
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
zanderek 

Pomógł: 15 razy
Wiek: 45
Posty: 864
Otrzymał 20 piw(a)
Skąd: z ?


Wysłany: Wto Maj 15, 2007 10:33   

Gdyby nie info na Forum na pewno nie wiedziałbym o sprawie ani ja ani inni użytkownicy.
Wiec jednak trzeba nagłaśniać takie sprawy za pomocą mediów a będziemy mieli wtedy nadzieje że może trafi sie ktoś komu zależy na ochronie naszego środowiska i potrafi powalczyć w jej obronie.
_________________
Jeśli nie podoba Ci się to co pisze jest wyjście - nie czytaj tego :) .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
Paweł Lorpio 

Wiek: 33
Posty: 58
Skąd: Grudziądz


Wysłany: Wto Maj 29, 2007 23:32   

Ja mieszkam w Grudziądzu i bardzo często przemierzam brzegi wisły i jakoś nie zauważyłem , żadnych małży , ci co to napisali to chyba muchy mają . :lol:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
lesiu1111 


Pomógł: 3 razy
Wiek: 32
Posty: 444
Skąd: Toruń


Wysłany: Śro Maj 30, 2007 09:50   

No... Bardzo fajny temat do żartów. Być może w Grudziądzu małży nie ma aż tak licznie, a i może też leszcze na tarło wolą toruńskie okolice.
Zazdroszczę tego, że nie musiałeś na to patrzeć, to naprawde nic przyjemnego.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
lesiu1111 


Pomógł: 3 razy
Wiek: 32
Posty: 444
Skąd: Toruń


Wysłany: Śro Maj 30, 2007 20:33   

Taki kraj. Rece bezradnie opadają.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

» Wędkarstwo, strona główna » Działy ogólne » Polski Związek Wędkarski » Zabójczy remont na Wiśle

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietachSkocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl Forum - GrzegorzM ©

Administracja nie odpowiada za materialy publikowane przez uzytkownikow. Uzytkownik rejestrujac sie na forum w peeni odpowiada za publikowane przez siebie wiadomosci. Wszelkie roszczenia w sprawie opublikowanych tresci prosimy zgaaszac do ich autorow.

strzalkaMapa Forum