Forum wędkarskie- wędkarstwo Forum wędkarskie- wędkarstwo Największe forum wędkarskie w Polsce (dawne Wedkowanie.net). Wędkarstwo, PZW, filmy wędkarskie, metody połowu, testy sprzętu, przynęty i zanęty, łowiska, zdjęcia i gry wędkarskie. Posiadamy ponad 10 tysięczną społeczność, która napisała już przeszło 130 tysięcy wiadomości. Weź udział w dyskusji i dołącz do nas już dziś!
Użytkownicy Mapa użytkowników Filmy Wędkarskie Dzienniki wędkarskie Targowisko Wyszukiwarka Album zdjęć  Kontakt 

Rekonstrukcja więzadeł krzyżowych w kolanie

KamAnt 
ModeratorUlubiona metoda: Feeder / Spinning
Okręg PZW: Tarnobrzeg
Pomógł: 37 razy
Wiek: 28
Posty: 803
Otrzymał 131 piw(a)
Skąd: WNR


Wysłany: Śro Kwi 01, 2015 20:31   Rekonstrukcja więzadeł krzyżowych w kolanie

Tym razem temat całkowicie niezwiązany z wędkowaniem.
Na wynik RM czekałem jak na wyrok i niestety czarny scenariusz się potwierdził. Dlatego, że nieszczęścia spotykają też innych ludzi mam takie pytanie czy ktoś przechodził rekonstrukcję więzadeł krzyżowych przednich (ACL)? Interesuje mnie dosłownie wszystko: czy była wymagana artroskopia kolana poprzedzająca zabieg rekonstrukcji? jak długo trwało przygotowanie kolana po tym zabiegu do operacji? jakie ćwiczenia rehabilitacyjne i ewentualne zabiegi są potrzebne? Ewentualnie jak długo trwał powrót do czynnego uprawiania sportu jeśli ktoś uprawiał jakąś dyscyplinę. Mile widziane także szpitale i ortopedzi którzy solidnie robią kolana, zwłaszcza w woj. płd. Polski tj. Lubelskie, Świętokrzyskie, Podkarpackie czy Małopolskie. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
Joka85 
Zander


Ulubiona metoda: Spinning
Okręg PZW: Tarnobrzeg
Pomógł: 16 razy
Wiek: 37
Posty: 446
Otrzymał 32 piw(a)
Skąd: Stw - (Ulanów)


Wysłany: Śro Kwi 01, 2015 21:34   

Cześć jako że mam coś tam wspólnego ze służbą zdrowia powiem że wymagana jest artroskopia w celu usunięcia zerwanych i oczyszczenia stawu kolanowego, przygotowanie od 6 miesięcy do roku jedna noga, czasu rehabilitacja dość długa najlepiej zapytaj jakiegoś rehabilitanta, co do sportu to raczej już kiepsko,co do szpitali to Rudna Mała pod Rzeszowem podobno dobrzy w tym są.

Wystawiono 2 piw(a): KamAnt, kp44    » Więcej szczegółów
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
KamAnt 
ModeratorUlubiona metoda: Feeder / Spinning
Okręg PZW: Tarnobrzeg
Pomógł: 37 razy
Wiek: 28
Posty: 803
Otrzymał 131 piw(a)
Skąd: WNR


Wysłany: Śro Kwi 01, 2015 21:55   

Mniej więcej pytałem znajomych, którzy mieli lub czekają na ten nieszczęsny zabiegi faktycznie po atroskopii w styczniu na przełomie kwiecień/maj ma rekonstrukcje, z tego co powiedział wymagane jest doprowadzenie do zgięcia 140*. Atroskopia całkiem krzyżuje plany związane z pracą :/ a że nogi rozwaliłem obie no to...
Przejrzałem ofertę tej rudnej i nawet mają te zabiegi refundowane przez NFZ. Jedyna dobra informacja :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
ambasador 
Chodzi się na ryby a nie po ryby!!!


Pomógł: 27 razy
Wiek: 38
Posty: 523
Otrzymał 55 piw(a)
Skąd: Włocławek


Wysłany: Śro Kwi 01, 2015 22:56   

Trochę daleko jak dla Ciebie ale polecam klinikę ortopedyczną w Poznaniu na Chwaliszewie.
W porównaniu do naszej służby braku zdrowia to inny świat zarówno pod względem podejścia jak i jakości usług.
Sprawdź numer w necie i zadzwoń pogadać, to nic nie kosztuje a nie będziesz żałował.
_________________
Te winksze na patelke a te mnijsze na kotlety bendom... albo dla kota.

Wystawiono 2 piw(a): kp44, KamAnt    » Więcej szczegółów
Postaw piwo autorowi tego posta
 
szpadel 


Pomógł: 15 razy
Wiek: 38
Posty: 314
Otrzymał 118 piw(a)
Skąd: wschód


Wysłany: Śro Kwi 01, 2015 23:37   

Jak dobrze pamiętam to brat miał 5 lat temu od razu podszycie łękotki i rekonstrukcje wiązadła acl. Do rekonstrukcji pobierali materiał z uda. Niestety nie pamiętam czy po niecałym roku rehabilitacji przy zbyt dużym obciążeniu przy zbyt małym odbudowaniu kolana pierdzielneła mu znów łękotka i kolejna operacja była czyli tłumacząc na nasz język to myślał, że jest kozak i wrócił do gry w piłkę zbyt szybko :mysli: Po drugiej operacji w ciągu paru miesięcy brat śmigał już na nartach .
Operował go wtedy ponoć jeden z najlepszych (na tamtą chwilę)specjalistów w tej dziedzinie dr Marcin Żiółkowski w MEDIQu w Legionowie.

Wystawiono 2 piw(a): kp44, KamAnt    » Więcej szczegółów
Postaw piwo autorowi tego posta
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
przemek1108 
"Jak ktoś przestaje marzyć - umiera"


Pomógł: 7 razy
Wiek: 33
Posty: 107
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: Wołomin


Wysłany: Czw Kwi 02, 2015 10:59   

KamAnt w związku z tym, że jestem fizjoterapeutą sądzę że na parę pytań jestem w stanie Ci odpowiedzieć.
I w sumie dobrze, że się tu odezwałeś.

Zacznę od końca:
1. Jak długo trwa powrót? To jest zależne od wielu czynników. Między innymi: wiek pacjenta, ogólny stan zdrowia, aktywność fizyczna sprzed urazu i przede wszystkim chęć szybkiego powrotu do zdrowia (bez przeginania!!!).
2. Jakie ćwiczenia? Teraz przed zabiegiem baaaardzo dużo ćwiczeń wzmacniających głównie mięsień czworogłowy uda ponieważ później przy unieruchomieniu on mega szybko zanika. Po zabiegu czeka Cie praca z bliznami - jak się przyrosną do tkanek to będą zaburzały prace mięśni (w skrócie tak jakbyś linkę od hamulca w rowerze w którymś miejscu przykleił do pancerzyka i ta linka by nie mogła prawidłowo w pancerzyku pracować- hamować byś hamował ale by to było bardzo słabe hamowanie). Po zrośnięciu się wszystkiego i wygojeniu ćwiczenia przywracające zakresu ruchomości w kolanie. Ćwiczenia poprawiające stabilizację kolana - przysiady z kontrolą kolana i później to samo ale np na tzw. "beretach" i te ćwiczenia mają też na celu poprawę czucia głębokiego w stawie. Co do zabiegów to chłodzenie chłodzenie i jeszcze raz chłodzenie w celu ściągnięcia obrzęku. Noga w górze - jak leżysz to musi być ciut ponad poziomem serca.
3. Jak długo trwa przygotowanie przed operacją? To ciężkie pytanie bo nie da się odpowiedzieć konkretnie ponieważ nie ma konkretnego schematu i jakiejś punktacji, która ocenia że jeszcze teraz nie robimy a za 6dni to już tak. Kiedy uda Ci się dostać na operację wtedy pójdziesz.
4. Raczej nie robi się dwóch zabiegów. Chyba, że przy pierwszym okaże się że oprócz zerwanego ACLa czy innych struktur doszło do pęknięcia łąkotki (co często się zdarza, że nie widać tego na obrazie MRI) no to wtedy rzeczywiście mogą chcieć zrobić drugi zabieg bądź jeśli jest to tylko kwestia podcięcia lub wyczyszczenia to robią to od razu ale to też zależy od lekarza czy mu się chce i czy czasem mu kawa nie stygnie na zapleczu...


W razie jeszcze jakichś pytań pisz na priv.
Będziesz chciał jakiegoś fizjoterapeutę godnego polecenia to też pisz. Pogadam ze znajomymi i popytam i Ci podeślę namiary jak coś.
_________________
YORK Warrior Jig 270 3-17g // Dragon Express Pro RD 530iT
Jaxon Favourite Spinning 270 10-45g // Dragon Express Pro RD 530iT
Jaxon Accord Feeder 360 20-80g // Dragon Express Pro RD 535iT
Geologic Tele 500 (bat)

Wystawiono 2 piw(a): kp44, KamAnt    » Więcej szczegółów
Postaw piwo autorowi tego posta
 
KamAnt 
ModeratorUlubiona metoda: Feeder / Spinning
Okręg PZW: Tarnobrzeg
Pomógł: 37 razy
Wiek: 28
Posty: 803
Otrzymał 131 piw(a)
Skąd: WNR


Wysłany: Czw Kwi 02, 2015 16:16   

Dzięki wielkie co rozjaśnienie problemu. Sprawa wyglądała mniej więcej tak, że z początkiem września na wykroku dostałem piłką w czub buta, noga w kolanie wykrzywiona, bezruch przez 10 min. Oczywiście koniec treningu i po obłożeniu lodem wyglądało to faktycznie tylko na skręcenie, chodzić się dało jako tako, gorzej w nocy i dzień później. Przy chodzeniu w opasce elastycznej większego bólu praktycznie nie czułem, dla pewności po 5 dniach zrobiłem USG (oczywiście prywatnie). Teoretycznie wykazało naderwanie przyczepu więzadła pobocznego przyśrodkowego, reszta poza zwiększonym płynem i chondromalacją bodajże 3 bez zmian, szybko zalecili ortezę na 3-4 tygodnie, a poboczne ma zdolność do regeneracji przez co miało się zrosnąć. Ortezę załatwiłem od kumpla, który rok wcześniej przeszedł to samo, powiedział by zmierzyć obwód mięśnia i porównać z drugą nogą bo w przypadku dużego krwiaka uraz krzyżowych może nie być odczytany. Faktycznie różnica wynosiła 1.5-2cm na niekorzyść uszkodzonej nogi. Po miesiącu dla pewności drugie USG i rzekomo wszystko ok, jedynie miałem załatwić zabiegi na strukturę hypoechogeniczną (podejrzewam jakąś bliznę), która wytworzyła się wokół tego więzadła. W międzyczasie z poradni ort. dostałem skierowanie na RM. W międzyczasie dograłem 5 meczy, w zimie pośmigałem na nartach w stabilizatorach w Białce i Zakopanem, ból stopniowo znikał, a w tej chwili nie czuje praktycznie nic, poza zmianami ciśnienia i ciężkości nóg. Później na wyniku RM mocno się rozczarowałem, pęknięta łękotka przyśrodkowa z tego co pamiętam i przerwana ciągłość ACl z możliwym zachowaniem ciągłości poj. struktur. Faktycznie jakieś włókienka jeszcze się trzymają i leżą gdzieś na tkance, ortopeda doszukiwał się tego 2 godziny i znalazł tylko na 2 slajdach płyty. Przeszedłem zabiegi jakie miałem rozpisane (laser, solux i ultradźwięki) co znacznie rozluźniło staw i generalnie nie czuje różnicy przed zerwaniem a stanem faktycznym poza rzadkimi drobnymi ukłuciami ale to pewnie kwestia pękniętej łękotki. Dziwi mnie też fakt, że podstawowym objawem zerwania ACL-a jest "uciekanie" kolana albo blokowanie, u mnie nie ma nic takiego miejsca, zgięcie jest normalne. Planowo chciałbym to załatwić w miesiącach jesień-zima kiedy w firmie mam martwy sezon także mam trochę czasu do namysłu i wyboru lekarza oraz placówki. Legionów i Poznań z tego co się orientuje to chyba ścisła czołówka w kraju, na pewno dowiem się ile mniej więcej trzeba oczekiwać na rekonstrukcję. Oczywiście mam u siebie dobrego specjalistę w Sandomierzu jednak sam szpital nie szczyci się najlepszą opinią w przeciwieństwie do niego, jedynym problemem zdecydowania się na operację w dalszej odległości od domu jest kwestia kontroli i zdjęcia szwów ale może to da się ominąć i zrobić na miejscu nie mniej jednak chciałbym, aby tokiem leczenia zajmował się jeden lekarz :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

» Wędkarstwo, strona główna » Działy pozostałe » Hyde Park » Rekonstrukcja więzadeł krzyżowych w kolanie

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietachSkocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl Forum - GrzegorzM ©

Administracja nie odpowiada za materialy publikowane przez uzytkownikow. Uzytkownik rejestrujac sie na forum w peeni odpowiada za publikowane przez siebie wiadomosci. Wszelkie roszczenia w sprawie opublikowanych tresci prosimy zgaaszac do ich autorow.

strzalkaMapa Forum