Forum wędkarskie- wędkarstwo Forum wędkarskie- wędkarstwo Największe forum wędkarskie w Polsce (dawne Wedkowanie.net). Wędkarstwo, PZW, filmy wędkarskie, metody połowu, testy sprzętu, przynęty i zanęty, łowiska, zdjęcia i gry wędkarskie. Posiadamy ponad 10 tysięczną społeczność, która napisała już przeszło 130 tysięcy wiadomości. Weź udział w dyskusji i dołącz do nas już dziś!
Użytkownicy Mapa użytkowników Filmy Wędkarskie Dzienniki wędkarskie Targowisko Wyszukiwarka Album zdjęć  Kontakt 

Dyskusja na temat okresów ochronnych według RAPR

Maniek 
Zakochany w Bugu


Pomógł: 21 razy
Wiek: 46
Posty: 935
Otrzymał 300 piw(a)
Skąd: Sobiborski Park Krajobrazowy


Wysłany: Śro Kwi 10, 2013 02:29   

Chodziło mi raczej o tytuł;
Co to znaczy "nie wolno łowić? jak mi sie złowi to co?? Nie wolno łowić kwietniowego szczupaka, ale wolno łowić nabitego ikrą jazia, klenia, okonia, leszcza....
Może trochę niepotrzebnie się uniosłem, ale to nie jest tak, że "nie wolno łowić" Tylko Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb zabrania..... Bo zasadniczo łowić można- to może paradoks, ale nikt mi nic nie zrobi jeżeli teraz np złowię szczupaka, oczywiście musze go wypuścić, ale złowić mogę, do tego trzeba dodać wody nie podlegające jurysdykcji PZW, np stawy hodowlane, komercyjne... a tam to już włąściciel decyduje o tym czy wolno łowić, czy nie...
Wielokrotnie tez widziałem np spingistów z "algami" w kwietniu, każdy wiedział, że ewidentnie nastawieni byli na szczupaki, widziałem jak byli kontrolowani przez PSR, ale że szczupaków nie mieli, więc.... dalej łowili na duże blachy, więc jak to jest z tym "niewolno" ? Słyszałem też ostatnio o etycznych i moralnych wędkarzach, którzy teraz chodzą za boleniem, zapytani dlaczego to robią, odpowiedzieli, że chcą pokłóć teraz bolenie, żeby potem- w maju- nie brały mięsiarzom....
Wiem, że to nie ten temat do dyskusji, nudzi mi sie trochę, więc chciałem trochę popisać, no i oczywiście na forum też jest marazm, więc chciałem też poddać wątek do dyskusji, oczywiście merytorycznie źle to zrobiłem, dlatego nie zostałem dobrze zrozumiany. A nazwę tego tematu- zresztą jak najbardziej potrzebnego, zmieniłbym na: "RAPR zabrania...."
Postaw piwo autorowi tego posta
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
GrzegorzM 
AdministratorUlubiona metoda: Spławik i feeder
Pomógł: 37 razy
Posty: 1424
Otrzymał 185 piw(a)
Skąd: Złocieniec / Szczecin


Wysłany: Śro Kwi 10, 2013 08:17   

"RAPR zabrania łowić" a "Według RAPR nie wolno łowić" to dokładnie to samo, a jeśli chodzi konkretnie o słowa "Według RAPR" przed słowem zakazu to są one na tyle oczywiste i wynikające z nagłówka dodatku "Aktualnie obowiązujące okresy ochronne ryb według Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb ", że nie trzeba go pisać.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Lulek 


Ulubiona metoda: Spinning/Grunt
Pomógł: 31 razy
Wiek: 36
Posty: 711
Otrzymał 140 piw(a)
Skąd: Łódź


Wysłany: Śro Kwi 10, 2013 10:43   

Maniek wiele jest rzeczy, których nie wolno a i tak je robimy.Sprawa jest jasna - każdy jest dorosły i wie co robi.A co do tematu dla młodszych forumowiczów (chyba najmłodszych) fajna sprawa, wątpię aby ktoś nie wiedział kiedy wolno zabierać dany gatunek .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
Maniek 
Zakochany w Bugu


Pomógł: 21 razy
Wiek: 46
Posty: 935
Otrzymał 300 piw(a)
Skąd: Sobiborski Park Krajobrazowy


Wysłany: Śro Kwi 10, 2013 10:54   

Ja nie mówię, że "ja to robię" ale sporo widzę w koło siebie, i ni cholery nie mogę tego zrozumieć; dlaczego kupa ludzi ewidentnie i specjalnie łowi w kwietniu szczupaki? I tak naprawdę nikt nic nie może z tym zrobić? Dlaczego w Polsce (specjalnie dodaje "w Polsce" bo w innych krajach jest inaczej) teoretycznie nie molno łowić szczupaków przez cztery miesiące- na niektórych forach linczują za zdjęcie szczupaka złowionego- nawet przypadkiem- w okresie ochronnym, ale w Polsce- taki sam szczupak złowiony np w Niemczech (np w marcu)to już jest trzy strony gratulacji dla łowcy- tak samo jak za niewytartego majowego klenia złowionego w Polsce (u mnie klenie wycierają się w czerwcu) i jest ogólne przyzwolenie na łowienie nabitych ikrą np kleni, jazi itp Bo RAPR pozwala... Kto wymyślił ten cały regulamin? Kiedy? Dlaczego niektóre ryby mają okres ochronny a inne nie? Czy RAPR realnie zabrania łowić w okresie ochronnym (jeżeli tak to napiszcie w jaki sposób może to być egzekwowane) czy realnie tylko zakazuje zabierania tych ryb- jak niektórzy to sobie tłumaczą...?
Grzegorz- nie wkurzaj się- próbuje podyskutować- powinieneś mnie zrozumieć :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
lawdzoj82 
spinningista


Pomógł: 8 razy
Wiek: 36
Posty: 456
Otrzymał 27 piw(a)
Skąd: włocławek


Wysłany: Śro Kwi 10, 2013 10:59   

Tak samo jak śmieszny jest ten punkt "W rzece Odrze od ujścia rzeki Warty do granicy z wodami morskimi – do 31 maja nie wolno łowić suma " bo Wiślany sum to inny gatunek i musi mieć okres ochrony do końca czerwca ;P No chyba ze koło odry już w maju są tropiki upały po 30 c przez co sum szybciej przystępuję do tarła a nad Wisłą dalej Syberia a niby to tylko jedna Polska :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
Lulek 


Ulubiona metoda: Spinning/Grunt
Pomógł: 31 razy
Wiek: 36
Posty: 711
Otrzymał 140 piw(a)
Skąd: Łódź


Wysłany: Śro Kwi 10, 2013 11:07   

Sam na oczy widziałem nabitego ikrą szczupaka w ... lipcu.Zakaz jest zabierania i jakby ktoś chciał mi wlepić mandat lub zabrać sprzęt bo łowiłem go np. pod koniec kwietnia to zaraz idę do sądu się sądzić.A i pierwszy wyznam swoje grzechy, TAK , zdarza mi się jechać pod koniec kwietnia na szczupaka.Nie będę oszukiwał i udawał świętego.Zawsze wypuszczałem.Oczywiście było już po tarle.Trzeba patrzeć i obserwować naturę , czasem wytrze się wcześniej czasem później.Nie wierzę, że w tym roku od maja wszędzie będą po tarle.I co zrobić z takim fantem ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
lawdzoj82 
spinningista


Pomógł: 8 razy
Wiek: 36
Posty: 456
Otrzymał 27 piw(a)
Skąd: włocławek


Wysłany: Śro Kwi 10, 2013 11:16   

Praktycznie już wszystkie drapieżniki złowione we wrześniu i październiku już są wypchane ikra wiec ci etyczni powinni przestać wędkować bo kaleczą ryby ;)
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Lulek 


Ulubiona metoda: Spinning/Grunt
Pomógł: 31 razy
Wiek: 36
Posty: 711
Otrzymał 140 piw(a)
Skąd: Łódź


Wysłany: Śro Kwi 10, 2013 11:34   

''Etyczni wędkarze'' to najlepiej jakby zmienili wędki na aparaty i strzelali fotki pięknym krajobrazom luzik , kłucie ryb, które szukają pokarmu aby przeżyć, gdzie tu jakakolwiek etyka ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
Disaster 

Pomógł: 23 razy
Wiek: 27
Posty: 416
Otrzymał 33 piw(a)
Skąd: Zagnańsk


Wysłany: Śro Kwi 10, 2013 12:24   

Jedna sprawa, że okres ochronny, druga "nie wolno łowić". Trzeba mieć jakiś margines. Łowiąc na pinkę też się zdarzyć może, że szczupak uderzy - i bum zrobiliśmy coś niedozwolonego. Trzeba ciąż żyłkę jak tylko zobaczymy kaczy łebek ? :lol:

Myślę, że to zdecydowanie powinno działać trochę inaczej. Zastanawia mnie natomiast czy przypadkiem ten wpis nie był edytowany od czasów, gdy nie było u nas ani widu ani słychu o C&R. Może założono, że złowienie ryby wymiarowej miało się równoważyć z zabraniem jej. Uważam, że jeśli postawię przy miejscu znak mówiący "szczupaki proszone są o trzymanie się z dala od mojej przynęty" to nie wróżę sobie przyszłości. I czy łowiąc szczupaka np. na czerwonego robaka w kwietniu złamałem RAPR? Mimo, że nie chciałem go łowić bo np. nastawiałem się na okonia etc. ? Nie raz bywa, że na małe obrotóweczki uderzy szczupak. Ryby żerują różnie i zawsze się jakiś niespodziewany przyłów może trafić. Także do czego ten punkt w RAPR nas faktycznie obliguje ? Moim zdaniem jedynie do wypuszczania jak najszybciej ryby w okresie ochronnym czy też ryby niewymiarowej aby w jak najlepszym stanie trafiła z powrotem do wody. Tylko czy w tym wypadku treść nie powinna zostać trochę zmieniona ? Chyba tak. Ewentualnie zmodyfikowana o dodatkowy podpunkt precyzujący co należy zrobić w sytuacji przyłowu.

Co do nastawiania się na szczupaka w okresie ochronnym - no cóż. Jestem przeciwny. Skoro ustalono im ten okres ochronny w takich granicach to niech sobie takie będą. Ryba wytrze się i w sierpniu, a przecież całoroczny okres ochronny to chyba drobna przesada. Po prostu jeśli złowimy rybę z ikrą to ją wypuszczamy do wody - tyle powinno wystarczyć. Co prawda w tym roku szczupaków raczej nie będę łowić do czerwca - długa ciężka zima i dla nas i dla nich - niech sobie odsapną ;)
_________________
Cytat:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
GrzegorzM 
AdministratorUlubiona metoda: Spławik i feeder
Pomógł: 37 razy
Posty: 1424
Otrzymał 185 piw(a)
Skąd: Złocieniec / Szczecin


Wysłany: Śro Kwi 10, 2013 16:47   

Pomimo mojego jasnego komunikatu, że posty nie pasują do tematu "Aktualnie obowiązujące okresy ochronne ryb" odnoszącego się do nowej funkcjonalności, posty nie na temat nadal były kontynuowane. Normalnie powinienem dać za to ostrzeżenia, ale niech stracę. Wydzieliłem Wasze posty do nowego tematu. Teraz początek jest mało spójny, ale to już nie moja wina. Jeśli miała się rozwinąć dyskusja na dany temat - wystarczyło go założyć tam gdzie trzeba.

Disaster napisał/a:
Łowiąc na pinkę też się zdarzyć może, że szczupak uderzy - i bum zrobiliśmy coś niedozwolonego.

Chyba oczywiste jest, że chodzi o celowe łowienie, nastawianie się na daną rybę. Nie sądziłem, że w Polsce trzeba pisać tak oczywiste rzeczy, a może właśnie w Polsce trzeba?
Disaster napisał/a:
Ewentualnie zmodyfikowana o dodatkowy podpunkt precyzujący co należy zrobić w sytuacji przyłowu.

Punkt z RAPR " Złowione ryby niewymiarowe lub będące pod ochroną muszą być bezwzględnie,
z ostrożnością wypuszczone do wody
" . Wystarczy się zapoznać z regulaminem. Punkt ten nie dość, że traktuje o tym, co zrobić z rybą złowioną w okresie ochronnym / niewymiarową, to sam fakt jego istnienia świadczy o tym, że brana jest pod uwagę opcja, że złowimy rybę będącą pod ochroną i jeśli w takiej sytuacji zrobimy z nią co trzeba, to nie łamiemy RAPR.

Disaster napisał/a:
Moim zdaniem jedynie do wypuszczania jak najszybciej ryby w okresie ochronnym czy też ryby niewymiarowej aby w jak najlepszym stanie trafiła z powrotem do wody.

Dokładnie o tym mówi punkt RAPR, który zacytowałem. Jeśli ktoś już podejmuje się dyskusji na jego temat, wypadałoby się z nim zapoznać.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
Wyświetl posty z ostatnich:   

» Wędkarstwo, strona główna » Działy ogólne » Polski Związek Wędkarski » Dyskusja na temat okresów ochronnych według RAPR

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietachSkocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl Forum - GrzegorzM ©

Administracja nie odpowiada za materialy publikowane przez uzytkownikow. Uzytkownik rejestrujac sie na forum w peeni odpowiada za publikowane przez siebie wiadomosci. Wszelkie roszczenia w sprawie opublikowanych tresci prosimy zgaaszac do ich autorow.

strzalkaMapa Forum