Forum wędkarskie- wędkarstwo Forum wędkarskie- wędkarstwo Największe forum wędkarskie w Polsce (dawne Wedkowanie.net). Wędkarstwo, PZW, filmy wędkarskie, metody połowu, testy sprzętu, przynęty i zanęty, łowiska, zdjęcia i gry wędkarskie. Posiadamy ponad 10 tysięczną społeczność, która napisała już przeszło 130 tysięcy wiadomości. Weź udział w dyskusji i dołącz do nas już dziś!
Użytkownicy Mapa użytkowników Filmy Wędkarskie Dzienniki wędkarskie Targowisko Wyszukiwarka Album zdjęć  Kontakt 

Dyskusja na temat okresów ochronnych według RAPR

Maniek 
Zakochany w Bugu


Pomógł: 21 razy
Wiek: 46
Posty: 935
Otrzymał 300 piw(a)
Skąd: Sobiborski Park Krajobrazowy


Wysłany: Czw Kwi 11, 2013 07:17   

GrzegorzM napisał/a:
Mańku, nie oceniam czy robisz dobrze, czy źle, ale chciałbym abyś sprecyzował na jakich wodach to robiłeś, bo mam nadzieję, że nie na tych, na których obowiązuje RAPR.

No akurat na wodach nie podlegających jurysdykcji PZW. Ale przesłanie było inne; Co jest bardziej niemoralne i nieetyczne wędkarsko; Zabić dużego- mało nie medalowego okonia napchanego ikrą? Czy podobnej wagi wytartego już kwietniowego szczupaka? Wiem co jest zgodne z RAPR, a co jest zgodne z Naszym sumieniem?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
lawdzoj82 
spinningista


Pomógł: 8 razy
Wiek: 36
Posty: 456
Otrzymał 27 piw(a)
Skąd: włocławek


Wysłany: Czw Kwi 11, 2013 07:34   

Od kilku lat jestem za zakazem spiningowania od 1 grudnia lub stycznia do końca kwietnia bo w wielu przypadkach lub nie koniecznie wyeliminowało by to szarpanie gumami na zimowiskach ponieważ Policja ma związane ręce gdy robią naloty o wszyscy nagle tłumacza się ze oni tylko okonki na gumę próbują złowić. Eliminowało by to tez po części legalne trzepanie gumami sandaczowych gniazd chociaż nie do końca bo tu zostaje jeszcze miesiąc maj kiedy ta ryba się trze. Co do łowienia wypchanych ikra ryb to chyba lepiej jesieniom wypościć napchana ikra samice lub samca.A ryby maja praktycznie gdzieś w czasie tarła lub kilka dni po nasze przynęty wiec one po części same się ochraniają :) Jedynie przed siatami nic im niestety nie pomoże :|
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kp44 
Administrator
i zwykły pijak :)Ulubiona metoda: Spinning
Okręg PZW: Siedlecki
Pomógł: 19 razy
Wiek: 31
Posty: 764
Otrzymał 282 piw(a)
Skąd: Mokobody


Wysłany: Czw Kwi 11, 2013 08:23   

Maniek napisał/a:
o wiele bardziej moralne jest zabrać kwietniowego wytartego już szczupaka, niż niewytartego nabitego ikrą półkilowego okonia.


To jest akurat przejaw zdrowego rozsądku pomimo, że wbrew RAPR.

Maniek napisał/a:
niestety nie udało mi się, bo zębaty u mnie jeszcze wciąż sie trze i nie w głowie mu żerowanie- zajęty jest o wiele ciekawszym zajęciem


To w końcu jak jest z tymi szczupakami u Ciebie, bo ja już się gubię! Jednak nie wytarły się już w marcu pod lodem?

Tak od siebie dodam, że kolega rozmawiał kilka dni temu z ichtiologiem na temat szczupakowego tarła i ten stwierdził, że do 1 maja ryba ta nie zdąży się wytrzeć.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
Kosa 
Administrator


Ulubiona metoda: Feeder, spławik.
Okręg PZW: Zamość
Pomógł: 51 razy
Wiek: 33
Posty: 1986
Otrzymał 431 piw(a)
Skąd: Biłgoraj


Wysłany: Czw Kwi 11, 2013 12:51   

Dajcie spokój na dobrą sprawę to zakazać spinningowania można do końca czerwca, a może i dłużej bo przecież sum się też może do początku lipca nie wytrzeć i co wtedy ? Nie połowimy jazi, kleni, okoni, szczupaków bo przecież sum i na paprocha może przywalić, a co mówić na przynęty typowo szczupakowe. Wprowadzać zakazy ? Skracać sezon ? A co z łowieniem z lodu ? Też zakazać ? Może lepiej nie płacić karty bo po co ? Żeby kilka razy wyjść na ryby i nasłuchać się od wielkich wędkarzy jak to jest źle, że spinninguje w marcu ? Tracić nerwy jak wyholuje kwietniowego szczupaka i usłyszę durny bełkot, że przecież nie można go łowić ? Dziw mnie już bierze co ten internet robi z ludźmi.

Może zamiast wprowadzać zakazy nakazy i inne pierdoły wystarczy nad wodą po prostu MYŚLEĆ ?

Wystawiono 6 piw(a): beret, Maniek, kp44, KamAnt, Lulek, robert pl    » Więcej szczegółów
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Maniek 
Zakochany w Bugu


Pomógł: 21 razy
Wiek: 46
Posty: 935
Otrzymał 300 piw(a)
Skąd: Sobiborski Park Krajobrazowy


Wysłany: Czw Kwi 11, 2013 15:54   

kp44 napisał/a:
w końcu jak jest z tymi szczupakami u Ciebie, bo ja już się gubię! Jednak nie wytarły się już w marcu pod lodem?
Niektóre się wytarły, niektóre jeszcze nie. Ale z pewnością w ciągu tygodnia- o ile pogoda drastycznie się nie zmieni szczupak pewnie sie wytrze do końca.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
su_mik 
spining to nalog :P


Ulubiona metoda: spinning
Okręg PZW: Tarnów
Pomógł: 59 razy
Wiek: 35
Posty: 1127
Otrzymał 86 piw(a)
Skąd: Aktualnie z Paryza


Wysłany: Czw Kwi 11, 2013 23:30   

Jasne i oczywiste jest to ze RAPR, ani nie zakazuje, czy zabrani lub nakazuje. RAPR tylko uświadamia jak należy postępować nad wodą. Niestety gro ludzi, jak napisał Maniek źle odnosi się do tych przepisów, łowiąc np. w kwietniu okonie na szczupakowe blachy. Wziąść weźmie i to duży okoń ale będzie to raczej przyłów w połowie szczupaków. W Francji tez są pewne przepisy obowiązujące na wodach ogólno dostępnych. Oczywiście w nie tak rozbudowanej formie jak w Polsce, jedynie kilka adnotacji ale bardzo ważnych wyznaczających pewne zasady. Jeśli chodzi o ochronę ryb to jest to bardzo proste. Otóż w regulaminie zawarta jest adnotacja mówiąca o "pozwoleniu" łowienia szczupaka w okresie od 1 stycznia do 31 stycznia i od 1 maja do 31 grudnia. Jak wynika z tego zapisu zakaz połowu tej ryby obowiązuje w okresie od 1 lutego do 30 kwietnia. Czyli nie ma w tych przepisach mowy o łowieniu okoni, sandaczy, sumów, kleni czy jazi. I teoretycznie można te ryby łowić. Ale tylko teoretycznie. Bo w praktyce wygląda to tak ze jest przyjęty przez wszystkich nie pisany zakaz spinningowania w wyżej wymienionym okresie zakazu łowienia szczupaka
Dlaczego? Bo szczupak może wziąć na każdą przynętę spinningowa i nie ma tłumaczenia ze ja łowie okonki. A kary są dotkliwe! No tak, ale co z pstrągami? Otóż Francuzi bardzo dbają o ryby szlachetne i zakaz połowu wszystkich ryb na wodach krainy pstrąga i łososia (w Francji, 1 kategoria wody) obowiązuje od 3 weekendu września do 2 weekendu marca roku następnego. Wiadomo ze na takich wodach przyłowem może być szczupak czy sandacz choć to wybiórcze przypadki, nie mniej jednak każdy łowiący jest zobowiązany do bezwzględnego wypuszczenia takiej ryby. Dopiero po pierwszym maja można zabierać tak jak to jest dostępne na wodach drugiej kategorii. Inna sprawa jest natomiast ze tutaj ryby typu, kleń, jaz, sum, leszcz, plotka, karp czy wiele innych są po prostu wypuszczane bo ich walory smakowe nie są tak dobre jak szczupaka, sandacza, okonia, pstrąga czy łososia. taka jest mentalność ludzi tutaj. Żeby taka mentalność powstała w Polsce pewnie, należałoby wprowadzić przynajmniej na kilka pokoleń całkowity zakaz spinningowania w okresie od 1 stycznia do końca maja lub czerwca. Nie możliwe!!! Dlaczego? Bo wywodzimy się od Słowian. Ludzi którzy zawsze żyli z rzemiosła, z tego co upolowali w lesie czy złowili w wodzie. Cały czas w naszych żyłach tłoczy się ta sama krew.
Możliwym jest natomiast nasza nauka od innych o moralny postępowaniu i przekazywanie, wpajanie tej wiedzy innym młodszym pokoleniom które z kolei przekażą to następnym i dojdzie do tego ze ludzie będą przekonani ze tak ma być, ze tak było i tak jest.


Ps. Nigdzie nie ma dokładnego prawa. W Francji sumy wolno łowić w maju pomimo tego ze one właśnie się tra. Tak samo klenie tra się w czerwcu a jednak wolno je łowić.
_________________
su_mik

Wystawiono 1 piw(a): KamAnt    » Więcej szczegółów
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Maniek 
Zakochany w Bugu


Pomógł: 21 razy
Wiek: 46
Posty: 935
Otrzymał 300 piw(a)
Skąd: Sobiborski Park Krajobrazowy


Wysłany: Pią Kwi 12, 2013 05:48   

o i dochodzimy do meritum, chyba włąsnie tego zapisu w regulaminie mi brakuje, przecież do maja niemal wszystkie spiningowe ryby(kleń okoń...) sa niewytarte, a można je łowić i zabierać.
su_mik napisał/a:
całkowity zakaz spinningowania w okresie od 1 stycznia do końca maja lub czerwca. Nie możliwe!!! Dlaczego?

Oczywiście, żę możliwe- u mnie to nawet funkcjonuje na kilku zbiornikach. Proszę;
Postaw piwo autorowi tego posta
 
szpadel 


Pomógł: 15 razy
Wiek: 35
Posty: 314
Otrzymał 118 piw(a)
Skąd: wschód


Wysłany: Pią Kwi 12, 2013 08:57   

Cytat:
taka jest mentalność ludzi tutaj. Żeby taka mentalność powstała w Polsce pewnie, należałoby wprowadzić przynajmniej na kilka pokoleń całkowity zakaz spinningowania w okresie od 1 stycznia do końca maja lub czerwca. Nie możliwe!!! Dlaczego? Bo wywodzimy się od Słowian. Ludzi którzy zawsze żyli z rzemiosła, z tego co upolowali w lesie czy złowili w wodzie. Cały czas w naszych żyłach tłoczy się ta sama krew.

Ja bym nie zwalał winy na naturę Słowian tylko popatrzył co się z nami działo w poprzednim wieku i tu bym szukał przyczyny naszego kombinowania i nie poszanowania wszystkiego ;) Nie da się pstryknięciem palca nadrobić straconego czasu i ludzi. I gdyby było tak jak piszesz to Francja była by najlepszym przykładem potwierdzającym Twoje słowa, bo w końcu to kraj imigrantów i ludzi z różną krwią ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
kp44 
Administrator
i zwykły pijak :)Ulubiona metoda: Spinning
Okręg PZW: Siedlecki
Pomógł: 19 razy
Wiek: 31
Posty: 764
Otrzymał 282 piw(a)
Skąd: Mokobody


Wysłany: Pią Kwi 12, 2013 09:40   

szpadel napisał/a:
Ja bym nie zwalał winy na naturę Słowian tylko popatrzył co się z nami działo w poprzednim wieku i tu bym szukał przyczyny naszego kombinowania i nie poszanowania wszystkiego ;)


"W nich 40 lat Amerykanie kasę pompowali, a w nas Ruscy Marksa i Lenina" :D


Piwko za przypomnienie o "Nikosiu" :D - su_mik

Wystawiono 1 piw(a): su_mik    » Więcej szczegółów
Postaw piwo autorowi tego posta
 
Lulek 


Ulubiona metoda: Spinning/Grunt
Pomógł: 31 razy
Wiek: 36
Posty: 711
Otrzymał 140 piw(a)
Skąd: Łódź


Wysłany: Pią Kwi 12, 2013 10:01   

Maniek, czyli na trupka juz mozna ;) ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
Wyświetl posty z ostatnich:   

» Wędkarstwo, strona główna » Działy ogólne » Polski Związek Wędkarski » Dyskusja na temat okresów ochronnych według RAPR

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietachSkocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl Forum - GrzegorzM ©

Administracja nie odpowiada za materialy publikowane przez uzytkownikow. Uzytkownik rejestrujac sie na forum w peeni odpowiada za publikowane przez siebie wiadomosci. Wszelkie roszczenia w sprawie opublikowanych tresci prosimy zgaaszac do ich autorow.

strzalkaMapa Forum