Forum wędkarskie- wędkarstwo Forum wędkarskie- wędkarstwo Największe forum wędkarskie w Polsce (dawne Wedkowanie.net). Wędkarstwo, PZW, filmy wędkarskie, metody połowu, testy sprzętu, przynęty i zanęty, łowiska, zdjęcia i gry wędkarskie. Posiadamy ponad 10 tysięczną społeczność, która napisała już przeszło 130 tysięcy wiadomości. Weź udział w dyskusji i dołącz do nas już dziś!
Użytkownicy Mapa użytkowników Filmy Wędkarskie Dzienniki wędkarskie Targowisko Wyszukiwarka Album zdjęć  Kontakt 

Rzeka Pasłęka

Paweł. 
Moderator filmowyUlubiona metoda: DS
Pomógł: 4 razy
Wiek: 26
Posty: 82
Otrzymał 58 piw(a)
Skąd: warm-maz


Wysłany: Sob Kwi 06, 2013 20:06   Rzeka Pasłęka

Łowi tu ktoś? Niezwykle piękna i 'dzika' rzeka. Podobno sporo ładnych kleni, płoci, szczupaków. Niestety kłusole przerzedzili okazy, ale wciąż da sie tam łowić ładne sztuki.
Cytat:
Pasłęka (niem. Passarge) – rzeka pobrzeża Bałtyku. Płynie przez pojezierza Olsztyńskie, Mrągowskie i Pobrzeże Gdańskie. Ma długość wg różnych publikacji od 169 km do 211 km.

Rzeka Pasłęka, jest typową rzeką nizinną, mocno meandrująca w swoim długim biegu. Wody wezbraniowe wielokrotnie zmieniały koryto rzeki, w wyniku czego w jej dolinie powstały liczne starorzecza, tworząc lokalne, naturalne, zamknięte zbiorniki wodne. Jak wykazują dokumenty, Pasłęka, jeszcze w XVII wieku była rzeką znacznie głębszą niż jest to obecnie. Swoim korytem niosła znacznie więcej wody, stwarzając tym samym, korzystne warunki do transportu wodnego.

Świadczą o tym zachowane do dnia dzisiejszego budynki starych spichlerzy zbożowych na terenie Braniewa, miasta oddalonego obecnie o 9 km od ujścia rzeki. W pobliżu miejscowości Trąbki gm. Płoskinia, wody Pasłęki spiętrza, na długości około 7,5km w górę rzeki – prawie do miejscowości Dębiny – zapora wodna Pierzchały. Maksymalna szerokość tego niezwykle malowniczego, sztucznego jeziora wynosi około 500m. Zbiornik ten został utworzony, nie tyle dla potrzeb energetycznych, ale raczej z myślą o rolnictwie, aby zapobiec wylewom rzeki. Jezioro Pierzchalskie oraz odcinek górnej Pasłęki starałem się przedstawić w pierwszej części opisu. Obecnie pokuszę się o przybliżenie jej dolnego odcinka, od zapory, do ujścia.

Poniżej jazu elektrowni w Pierzchałach, stare koryto rzeki zasilane jest głównie wodą ze zbiornika i kanału elektrowni. Na dzień dzisiejszy elektrownia nie posiada jeszcze przepławki umożliwiającej migrację ryb w górę rzeki. Jest ona dopiero w fazie projektów.

Kanał roboczy elektrowni ma szerokość około 6m i głębokość 1,5m. Dno kanału w znacznej jego części jest kamieniste. Odcinek rzeki od Pierzchał do Braniewa ma długość około 20km i szerokość 20-25m. Przeciętne głębokość wynosi tu 2,5m.

Koryto rzeki jest bardzo urozmaicone, kręte, o licznych przeszkodach w postaci powalonych pni drzew, miejscami silnie zakrzaczone i niedostępne. Liczne meandry w dolinie rzeki, sąsiadujące z lasami na odcinku od zapory do wsi Bemowizna, to najbardziej malownicze fragmenty krajobrazu nadrzecznego.

Podmokłe łąki i ich otoczenie tworzą dogodne miejsca do gniazdowania ptactwa błotnego i wodnego. Lasy stanowią doskonałą ostoję żerujących nad wodami i na mokradłach drapieżników ptasich i ssaków. Malownicze parowy na zboczach doliny rzecznej urozmaicają krajobraz i świadczą o dynamizmie zjawisk przyrodniczych występujących na tym terenie.

Początkowo brzegi rzeki są wysokie, miejscami urwiste, o podmytych burtach. Od miejscowości Bemowizna, stają się płaskie, łąkowe. Dno rzeki jest piaszczyste, miejscami żwirowe, w znacznej części porośnięte roślinnością zanurzoną, głównie rdestnicą i moczarką kanadyjską. Poniżej Pierzchał, do Pasłęki wpadają dwa dopływy – Łaźnica i Biebrza, w granicach miasta Braniewa – Lipówka.

Na terenie Braniewa rzekę przegradza jaz piętrzący elektrowni wodnej o wysokości 2m. Wyposażony jest w przepławkę typu – pochylnia, oddaną do użytku w roku 2001, dzięki wieloletnim staraniom Zarządu Okręgu PZW w Elblągu. Poniżej jazu, na krótkim odcinku terenu miejskiego, nurt rzeki jest bardzo szybki, a dno twarde, kamienisto – żwirowate.

Poniżej Braniewa, uregulowana już Pasłęka, płynie wolno, korytem ujętym w wały, wśród pól, łąk i trzcinowisk. Poprzez stacje pomp, połączona jest z systemem odwadniającym tereny polderów. Szerokość, głębokiego na 2,5m koryta rzeki, wynosi 20 – 25m. Brzegi porośnięte są trzciną pospolitą, tatarakiem i manną mielec; w korycie napotkać można łany rdestnicy i moczarki. Po dziewięciu kilometrach biegu, Pasłęka kilkoma ramionami wpada do Zalewu Wiślanego przy osadzie rybackiej Nowa Pasłęka.

Strefa obecnego ujścia rzeki tworzy typowy krajobraz małego portu rybackiego, gdyż pewne odcinki rzeki zostały skanalizowane, a na brzegu widoczne są urządzenia cumownicze jednostek rybackich oraz budynki magazynowe.

Ichtiofauna opisywanego odcinka rzeki jest bogata. W okolicy zapory w Pierzchałach dominuje płoć, kleń i jaź. Na kanale roboczym elektrowni łowiono kapitalne okazy płoci o wadze powyżej 1,5kg.

W starym korycie Pasłęki występuje pstrąg potokowy, sandacz, szczupak, boleń oraz od kilku lat – troć wędrowna, podążająca z Zalewu Wiślanego w górę rzeki.

Doskonałym łowiskiem są okolice wsi Bemowizna, gdzie napotkać można dorodne okazy kleni, jazi i szczupaków, poniżej jazu w Braniewie – również brzanę.

Z punktu widzenia wędkarskiego, atrakcyjny jest również odcinek rzeki od Braniewa, do jej ujścia. Łowi się tu większość gatunków ryb występujących w Zalewie Wiślanym – leszcza, płoć, sandacza, okonia, węgorza, szczupaka i troć wędrowną.

Odcinek rzeki Pasłęka, od zapory w Pierzchałach do miasta Braniewa znajduje się w granicach rezerwatu przyrody „Ostoja bobrów na rzece Pasłęka”, ustanowionego Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w roku 1970. Na wodach rezerwatu zabronione są połowy ryb, z wyjątkiem osób posiadających specjalne zezwolenie wydane przez ZO PZW e Elblągu (upoważnionego przez Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody Województwa Warmińsko Mazurskiego).

Obecnie amatorski połów ryb dopuszczony jest w części rezerwatu, w porze dziennej, z brzegu, przy użyciu przynęt sztucznych i roślinnych (dokładne warunki połowu opisane są w zezwoleniu).
Postaw piwo autorowi tego posta
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
Wyświetl posty z ostatnich:   

» Wędkarstwo, strona główna » Działy ogólne » Łowiska » Warmińsko-mazurskie » Rzeka Pasłęka

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietachSkocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl Forum - GrzegorzM ©

Administracja nie odpowiada za materialy publikowane przez uzytkownikow. Uzytkownik rejestrujac sie na forum w peeni odpowiada za publikowane przez siebie wiadomosci. Wszelkie roszczenia w sprawie opublikowanych tresci prosimy zgaaszac do ich autorow.

strzalkaMapa Forum