Forum wędkarskie- wędkarstwo Forum wędkarskie- wędkarstwo Największe forum wędkarskie w Polsce (dawne Wedkowanie.net). Wędkarstwo, PZW, filmy wędkarskie, metody połowu, testy sprzętu, przynęty i zanęty, łowiska, zdjęcia i gry wędkarskie. Posiadamy ponad 10 tysięczną społeczność, która napisała już przeszło 130 tysięcy wiadomości. Weź udział w dyskusji i dołącz do nas już dziś!
Użytkownicy Mapa użytkowników Filmy Wędkarskie Dzienniki wędkarskie Targowisko Wyszukiwarka Album zdjęć  Kontakt 

Kolor żyłki

Szisz 
Karol :)


Wiek: 30
Posty: 186
Skąd: Sobolew City :)


Wysłany: Wto Mar 18, 2008 20:57   Kolor żyłki

Heya :)
Ostanio nurtuje mnie pytanie odnośnie kolor żyłki :)
Ostatnio będąc na rybach przysłuchałem się rozmowie dwóch Panów :lol:
Romawiali oni o kolorach żyłek i plecionek :) Według nich najlepsze są fluo czerwone. Motywowali to tym że im jeśniejszy(tym bardziej jaskrawy)kolor tym lepiej. Mówili że czerwony kolor pierwszy zaczyna znikać w wodzie optycznie. Jak to jest? mówili że czarny to najgorszy jaki może być bo ryba widzi najlepiej ciemne kolor?
Jeden z nich miał na szpuli czerwoną żyłke, i ryby dopisywały mu :lol:
pozdro
_________________
Nie tłumacz się.....wrogowie i tak nie uwierzą a przyjaciele tego nie potrzebują.....
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
Marcin_Gda 


Pomógł: 14 razy
Posty: 630
Skąd: Gdansk


Wysłany: Wto Mar 18, 2008 21:02   

z tymi kolorami to jest różnie, czytałem kiedyś też o tym i wiem że kolory fluo sprawdzają się najlepiej na okonie bo widać każde puknięcie okonia na żyłce w wodzie :) kolor zielony żyłki dobry jest na zbiorniki z bogatą roślinnością wodną i lekko mętne(z odcieniem zielonym), kolory neutralne czyli przezroczyste można powiedzieć że są uniwersalne ale nie zawsze sie spisują np. przy połowie okoni :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Joka85 
Zander


Ulubiona metoda: Spinning
Okręg PZW: Tarnobrzeg
Pomógł: 16 razy
Wiek: 38
Posty: 430
Otrzymał 30 piw(a)
Skąd: Stw - (Ulanów)


Wysłany: Śro Mar 19, 2008 07:57   

W którymś z tematów już była o tym mowa poszukaj tam dużo było mówione na ten temat a z mojej strony to jesli chodzi o żyłki to nie ma dużej różnicy bo są najmniej widoczne w wodzie tylko jeśli chodzi o plecionki jest gorzej, zasada jest taka że im jaśniejszy kolor tym mniej widoczny w wodzie, tylko jeśli łowimy plecionkami w brudnych wodach szczególnie te w jasnych kolorach one bardzo chłoną zanieczyszczenia i szybko zmieniają kolor na kolor wody i pózniej bardzo trudno usunąć ten kolor.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wiesiek 
ten i ów


Pomógł: 1 raz
Wiek: 56
Posty: 29
Skąd: Bydgoszcz


Wysłany: Śro Mar 19, 2008 09:48   

Widziałem ukwiały i korale na dnie oceanów i nie odniosłem wrażenia,że nie są czerwone.Pozostaje kwestia,jak widzą to ryby...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Joka85 
Zander


Ulubiona metoda: Spinning
Okręg PZW: Tarnobrzeg
Pomógł: 16 razy
Wiek: 38
Posty: 430
Otrzymał 30 piw(a)
Skąd: Stw - (Ulanów)


Wysłany: Śro Mar 19, 2008 10:10   

Wiesiek napisał/a:
Widziałem ukwiały i korale na dnie oceanów i nie odniosłem wrażenia,że nie są czerwone.Pozostaje kwestia,jak widzą to ryby...

Wieśku chodziło o to że światło ma różny zakres widzialności w wodzie tu daje mala regułke na ten temat. Poza tym Szisz pierwsze zanika ultrfioletowe a pózniej czerwone ;)

Światło pod wodą ulega wpływowi wielu czynników, które oddziaływają na zdolność nurka do widzenia i interpretacji podwodnego obrazu. Nawet chemicznie czysta woda, pozbawiona mechanicznych zanieczyszczeń osłabia strumień światła na skutek pochłaniania.

Pochłanianie światła zachodzi nierównomiernie dla różnych długości (barw) fali światła. Najintensywniej tłumione jest promieniowanie ultrafioletowe, później czerwone, fioletowe i żółte. Straty światła dla części niebieskiej i zielonej są najmniejsze.
Wszystkie odcienie koloru czerwonego znikają do ok. 5m, żółtego do 15 m (z tego powodu butle nurkowe są malowane na żółto i nawet na większej głębokości są dobrze widoczne), a poniżej głębokości 30m wszystko posiada zielono-niebieski kolor, jako ostatni zanika kolor niebieski.

Światło - pojęcie to ma inne znaczenie potoczne i w nauce.
Potocznie nazywa się widzialną część promieniowania elektromagnetycznego, czyli promieniowanie widzialne odbierane przez siatkówkę oka ludzkiego np. światłocień. Precyzyjne ustalenie zakresu długości fal elektromagnetycznych nie jest tutaj możliwe, gdyż wzrok każdego człowieka charakteryzuje się nieco inną wrażliwością, stąd za wartości graniczne przyjmuje się maksymalnie 380-780 nm, choć często podaje się mniejsze zakresy (szczególnie od strony fal najdłuższych) aż do zakresu 400-700 nm.
W nauce pojęcie światła jest jednak szersze (używa się pojęcia promieniowanie optyczne), gdyż nie tylko fale widzialne, ale i sąsiednie zakresy, czyli ultrafiolet i podczerwień można obserwować i mierzyć korzystając z podobnego zestawu przyrządów, a wyniki tych badań można opracowywać korzystając z tych samych praw fizyki.
Przykłady dowodzące, że światłem należy nazywać szerszy zakres promieniowania, niż tylko światło widzialne:

wiele substancji barwiących płowieje nie tylko od kontaktu ze światłem widzialnym, ale i bliskim ultrafioletem pochodzącym ze Słońca;
rozszczepiając naturalne światło białe za pomocą pryzmatu, można zaobserwować wzrost temperatury przesuwając termometr wzdłuż uzyskanych barw widmowych od fal krótszych do dłuższych, jednak wzrost ten jest mierzalny także dalej, w niewidocznej części widma, która jest również załamywana przez ten pryzmat;
wiele zwierząt posiada zakresy widzenia barw wykraczające poza ludzki zakres.
Tak więc można mówić o "świetle widzialnym" i "świetle niewidzialnym".

W naukach ścisłych używa się określenia promieniowanie optyczne tj. promieniowania podlegającego prawom optyki geometrycznej oraz falowej. Przyjmuje się, że promieniowanie optyczne obejmuje zakres fal elektromagnetycznych o długości od 10 nm do 1 mm, podzielony na trzy zakresy – podczerwień, światło widzialne oraz ultrafiolet
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
borys 
NADWORNY GLĘDA


Pomógł: 118 razy
Wiek: 50
Posty: 3744
Otrzymał 74 piw(a)
Skąd: Jasło


Wysłany: Śro Mar 19, 2008 13:43   

Joka świetny wykład :brawo: jest jeszcze jedno zjawisko zwane Metameryzmem. Ale nie będe się rozpisywał :lol: , można sprawdzić w necie :)
_________________
złap & się drap
Postaw piwo autorowi tego posta
 
tomi527 

Posty: 94
Skąd: Lubelskie


Wysłany: Śro Kwi 22, 2009 17:14   Czarna żyłka

Nam skromne pytania :) do Forumowiczów.Czy kolor żyłki ma wpływ na wyniki łowienia?Ja mam żyłke czarną do spinningu.Czy popełniłem bład :( .Jaki powinien być kolor żyłki lub plecionki?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
lawdzoj82 
spinningista


Pomógł: 8 razy
Wiek: 41
Posty: 455
Otrzymał 26 piw(a)
Skąd: włocławek


Wysłany: Śro Kwi 22, 2009 17:17   

Raczej nie ma wpływu przy połowie ryb drapieżnych przynajmniej z mojego doświadczenia ;) Łowiłem też na żyłki fluo tak rażące nie raz i nawet Boleniom to nie przeszkadzało ;) To były moje początki spiningu jak pamiętam ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
dikson666 
only no kill


Pomógł: 5 razy
Wiek: 32
Posty: 73
Skąd: Wałków/Wielkopolska


Wysłany: Śro Kwi 22, 2009 18:23   

dokładnielawdzoj82. kolor żyłki nie ma tak wielkiego znaczenia w spinie jak np w spławiku
_________________
nie rasówka tylko rosówka
nie przepon tylko przypon
Postaw piwo autorowi tego posta
 
Piotreq 
spinfan


Pomógł: 121 razy
Wiek: 46
Posty: 1414
Otrzymał 3 piw(a)
Skąd: Płock


Wysłany: Śro Kwi 22, 2009 19:54   

Kolor żyłki ma większe znaczenie dla wędkarza niż dla ryb, pozwala lepiej zaobserwować brania drapieżników sygnalizowane zluzowaniem żyłki lub jej nienaturalnym zachowaniem podczas prowadzenia przynęty. Dla ryb w miarę "niewidzialnym" kolorem żyłki/plecionki jest czerwony :]
Postaw piwo autorowi tego posta
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
Wyświetl posty z ostatnich:   

» Wędkarstwo, strona główna » Sprzęt wędkarski » Pozostały sprzęt wędkarski » Żyłki i plecionki » Kolor żyłki

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl Forum - GrzegorzM ©

Administracja nie odpowiada za materialy publikowane przez uzytkownikow. Uzytkownik rejestrujac sie na forum w peeni odpowiada za publikowane przez siebie wiadomosci. Wszelkie roszczenia w sprawie opublikowanych tresci prosimy zgaaszac do ich autorow.

strzalkaMapa Forum