Forum wędkarskie- wędkarstwo Forum wędkarskie- wędkarstwo Największe forum wędkarskie w Polsce (dawne Wedkowanie.net). Wędkarstwo, PZW, filmy wędkarskie, metody połowu, testy sprzętu, przynęty i zanęty, łowiska, zdjęcia i gry wędkarskie. Posiadamy ponad 10 tysięczną społeczność, która napisała już przeszło 130 tysięcy wiadomości. Weź udział w dyskusji i dołącz do nas już dziś!
Użytkownicy Mapa użytkowników Filmy Wędkarskie Dzienniki wędkarskie Targowisko Wyszukiwarka Album zdjęć  Kontakt 

Wędkarstwo podlodowe - spławik ( poradnik )

gabriel342 
Po Przerwie...


Pomógł: 3 razy
Wiek: 26
Posty: 139
Skąd: Łomża


  Wysłany: Sob Sty 22, 2011 19:15   Wędkarstwo podlodowe - spławik ( poradnik )

Jako że zima powoli do nas wraca, postanowiłem opisać połów z pod lodu na spławik.

Sprzęt

Do połowu na spławik wystarczy krótka wędka(min. 30cm) Taka do 50cm długości. Wędkowanie dłuższymi wędziskami będzie troszkę niewygodne. Kołowrotek małych rozmiarów powinien być solidny żeby wystarczył nam na wiele wypraw. Żyłki do łowienia metodą spławikową oczywiście cieniutkie. Średnica nie powinna przekraczać 0.16mm. Optymalną średnicą będzie żyłka 0,10mm 0,12mm. haczyki w rozmiarze od 12 do 18 ewentualnie 20 przy łowieniu na jedną ochotkę.

Przynęty i Zanęty

Jako przynętę używam najczęściej białych robaków i pinki, rzadziej ochotkę. Z doświadczenia na moim łowisku biały robak wygrywa z ochotką. Co do zanęty to nie ma tu czegoś specjalnego. Stosuję kupną zanętę TRAPER i ewentualnie jakiś atraktor, np. wanilia w proszku dla zapachu. Po wywierceniu przerębla przygotowanie wcześniej kule posyłam na dno za pomocą podajnika. W trakcie łowienia małą kulkę mniejszą niż powiedzmy mandarynkę rozpraszam nad przęręblem żeby powoli opadała na dno wabiąc ryby. Ważne jest, aby nęcić mało a częściej, żeby ryba pozostała w łowisku.

Komfortowe łowienie

Po przybyciu na łowisko pakuję wszystko do plecaka. Nad wodą mam zawsze dwa plecaki. Jeden to taki, który mam przymocowany to krzesełka JAXON, a drugi normalny plecak, w którym trzymam wędki. Oba są nieprzemakalne a to ważne, gdy na przykład pada deszczyk lub śnieg. Po wejściu na lód blisko brzegu robie otwór kontrolny. Nie będę tu Jeszce łowił. Sprawdzam, jaka jest głębokość lodu przy brzegu. Na lód wchodzę tylko, gdy ma przynajmniej 15 cm. Według mnie taki lód jest w pełni bezpieczny. Ważny jest ciepły ubiór. Wiadomo, że nie każdego stać na kombinezon. Wystarczy ubrać się na cebulkę tak, aby nie zmarznąć podczas łowienia. Dobrze postarać się o ciepłe rękawiczki. Tutaj przydadzą się rękawice neoprenowe z odkrywanymi palcami. Ułatwi nam to zdejmowanie ryb z haczyka. Buty muszą być w miarę lekkie z neoprenową wkładką.Takie buty można kupić w sklepie BHP. Warto mieć ze sobą termos z herbatką, która nas rozgrzeje i jakieś kanapki, gdy zgłodniejemy.

Połów

Zawsze warto sprawdzać przeręble, które napotkamy. W takim miejscu ryba może być już zanęcona i możemy się spodziewać brań pięknych ryb. Jeśli nie, to wiercimy swój otwór. Po wywierceniu dobrze jest na oko zmierzyć grunt. Płotka i krąp, które będą naszą zdobyczą stoją +/- na głębokości od 2,5m do 4 m. Tam najczęściej łowi się te ryby. Przed łowieniem wrzućmy 2, 3 kulki zanęty. Na ryby czasem trzeba będzie trochę poczekać. Jeśli po dłuższym czasie nie możemy nic złowić warto zmienić miejsce. Wywierćmy wcześniej dodatkowo 2 otwory i zanęćmy je. Kiedy brania nastąpią rybę wystarczy będzie utrzymać w łowisku.

Zestaw

Używam zestawu przelotowego lub stałego. Stałego, gdy ryba dobrze bierze. Przelotowego na głębszych głębokościach i przy chimerycznych braniach. Zawsze przygotowuję 3 wędki, by w czasie zerwania zestawu (a tak czasami bywa) nie wiązać na nowo, bo tylko zmarzniemy i nic z tego nie wyjdzie, tylko od razu zmieniam wędkę i po kłopocie. Spławik wyważam tak, aby antenka była zanurzona. Optymalny zestaw, jakiego używam to:
Żyłka 0,10mm, spławik do 1g(w zestawie przelotowym 2g) Haczyk 14lub16. Stoper wykonuje z tzw. kordonki lub nici. Stopery gumowe często blokują się na przelotkach i na blokują żyłkę na szpuli. Taki zestaw wystarczy do łowienia ryb typu płoć i krąp.

Akcesoria

Niezbędne akcesoria, których potrzebujemy to:

Świder(lub pika), zanętnik, przetak do wybierania lodu, wygodne siedzisko, zapasowe haczyki, żyłki itp. śrut, spławiki.


Mam nadzieję, że trochę przybliżyłem połów metodą spławikową z pod lodu. Wszystkim życzę udanych wyjazdów i połamania kija:)


Pozdrawiam gabriel342
_________________
Rekordy:
Płoć 27
Karaś 34
Szczupak 68
Lin 34
Krąp 26
Leszcz 36
Postaw piwo autorowi tego posta
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
piotrasik69 

Wiek: 36
Posty: 62
Skąd: Augustów


Wysłany: Sob Sty 22, 2011 19:42   

ładny poradnik :) ja bym jeszcze dodał że często bardzo ładne płotki (nawet do kilograma) można spotkać przy trzcinach (skoro świt i przy zmierzchu) a w połowie lutego i w marcu w samych trzcinach na głębokości nawet pół metra :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

» Wędkarstwo, strona główna » Metody wędkowania » Wędkarstwo podlodowe » Wędkarstwo podlodowe - spławik ( poradnik )

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl Forum - GrzegorzM ©

Administracja nie odpowiada za materialy publikowane przez uzytkownikow. Uzytkownik rejestrujac sie na forum w peeni odpowiada za publikowane przez siebie wiadomosci. Wszelkie roszczenia w sprawie opublikowanych tresci prosimy zgaaszac do ich autorow.

strzalkaMapa Forum