Forum wędkarskie- wędkarstwo Forum wędkarskie- wędkarstwo Największe forum wędkarskie w Polsce (dawne Wedkowanie.net). Wędkarstwo, PZW, filmy wędkarskie, metody połowu, testy sprzętu, przynęty i zanęty, łowiska, zdjęcia i gry wędkarskie. Posiadamy ponad 10 tysięczną społeczność, która napisała już przeszło 130 tysięcy wiadomości. Weź udział w dyskusji i dołącz do nas już dziś!
Użytkownicy Mapa użytkowników Filmy Wędkarskie Dzienniki wędkarskie Targowisko Wyszukiwarka Album zdjęć  Kontakt 

Łowienie batem ( bat )

b@rtek 

Pomógł: 34 razy
Wiek: 29
Posty: 219
Skąd: Giżycko


Wysłany: Pon Lip 13, 2009 13:36   

Dobry jest również pilnik, z tym, że szczytówkę nacinamy wtedy dookoła. Ale czym by się nie obcinało szczytówki to przy zastosowaniu tulejek zewnętrznych i tak trzeba koniec szczytówki wygładzić. Jeśli zastosujemy teflon wewnętrzny jest to zbędne.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
vanPlesniak 

Wiek: 28
Posty: 5
Skąd: Sycow


Wysłany: Pon Lip 13, 2009 13:43   

To czym wygladzic?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
b@rtek 

Pomógł: 34 razy
Wiek: 29
Posty: 219
Skąd: Giżycko


Wysłany: Pon Lip 13, 2009 13:44   

Drobniutkim papierem ściernym lub pilnikiem.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
vanPlesniak 

Wiek: 28
Posty: 5
Skąd: Sycow


Wysłany: Pon Lip 13, 2009 14:11   

A za 2h jade lapac na bata na staw zaporowy, maly zbiornik glebokosc w najglebszych miejscach 1,5-2m. Jakie byscie stanowisko popoludniu polecilibyscie, by zlapac jakies leszczyki, plocie wieksze. Przy zaroslach, przy trzcinach, na glebokiej, plytkiej?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
wojtek16911 


Pomógł: 19 razy
Wiek: 32
Posty: 272
Skąd: Zielona Góra


Wysłany: Pon Lip 13, 2009 15:26   

Na pewno szukaj dołków i głębszych miejsc .

Kurde ja też bym sobie wyskoczył z batem ale nie ma jak :zly:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
KamilN 
;))


Pomógł: 1 raz
Wiek: 30
Posty: 62
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: Turek


Wysłany: Pon Sie 10, 2009 14:56   Bat.

Chciałbym przybliżyć troszkę tę metodę ludziom, którzy dopiero zaczynają przygodę z batem.
Do samego wędziska trzeba kupić łącznik na szczytówkę, oraz drabinkę, żeby zawinąć swój zestaw.

Bat- Wędzisko teleskopowe bez przelotek. Są różne długości, lecz ja na początek preferuje bata w granicach 5 - 6 m. Pierwszą wędkę można kupić za kwotę w przedziale 40 - 80 zł. Starcza ona na dość długi okres. Radzę nie kupować np taniego bata a długiego ponieważ jest on bardzo ciężki i można się szybko zmęczyć.

Żyłka główna i przypon- Na wody stojące polecam żyłkę około 0,10-0,12 mm i przypon około 0,08 mm. To w zupełności starcza i rzadko zdarza się żebym coś urwał. Na wody płynące polecam żyłkę 0,14 mm i przypon około 0,10 mm.

Spławik- Na rzekę polecam spławik w kształcie bombki powyżej 3 g. Natomiast na wody stojące używam spławika w kształcie ołówka o wyporności od 1 - 3 g. Ważne żeby spławik był stały.

Śruciny- Ja używam około 8 śrucin o małym ciężarze co sprawia że zestaw się nie pląta.

Haczyk- Zależy na jakie przynęty łowimy. Ja używam haczyków od rozmiaru 12 do rozmiaru 18.

Montaż zestawu- Na początku żyłki głównej robimy pętelkę i zakładamy ją na łącznik. Rozwijamy odpowiednią ilość żyłki po czym ucinamy (przykład: przy bacie 6m rozwijamy około 5m i 40 cm żyłki). Zakładamy spławik i przeciągamy go kawałek do góry żeby nie przeszkadzał. Robimy pętelkę na końcu żyłki głównej i przyponu. Łączymy je razem. Zakładamy odpowiednie obciążenie co około 5-15 cm od łączenia żyłki z przyponem. Ważne! Jeśli bat ma przykładowo około 6m to cały zestaw nie może być dłuższy niż 5m 80 cm.

Kilka słów o wędkowaniu:
Najlepiej jest tak ustawić spławik, żeby było widać tylko kawałek. Batem można rzucać na dwa rodzaje: 1. Z pod ramienia - trzeba rozbujać żyłkę i wypchnąć z przed ramienia. 2. Zza głowy - bierzemy bat za głowę i zarzucamy standardowo.
Kiedy bierze ryba zacinamy energicznie, ale nie zbyt gwałtownie, ponieważ może się zestaw poplątać. Kiedy holujemy małą rybę możemy ją bezpośrednio do ręki przyciągnąć podnosząc bata do góry. Przy holowaniu większej ryby trzeba pozwolić jej popływać, żeby się zmęczyła.
Warto jest w domu przygotować kilka zestawów. Jeśli zerwie nam się nad wodą to tracimy czas. W czasie wędkowania moimi głównymi przynętami są pinki oraz białe robaki.

Zanęta:
Ja kupuje jakąś tanią zanętę i do tego dosypuje otrąb. Dodajemy też trochę tego co zakładamy na haczyk. Mieszam kilka minut i przesiewam przez sito. Zanęta nie może być bardzo mokra bo zbyt późno rozłoży się w wodzie. Przed wędkowaniem rzucamy dużą kule wielkości pomarańczy w miejsce wędkowania. Podczas wędkowania można donęcić łowisko mniejszymi kulami.

Myślę, że komuś pomogłem. Jeśli jest niezrozumiałe coś to piszcie, wytłumaczę.

Życzę "Taaaakiej Ryby" i "Połamania Kija" !

Pozdrawiam KamilN

Edytowałem to co było nie zrozumiale :)
Ostatnio zmieniony przez KamilN Wto Sie 11, 2009 11:59, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Oskar92 
C&R

Wiek: 31
Posty: 7
Skąd: Bydgoszcz


  Wysłany: Sob Lut 27, 2010 11:38   Bat - ekwipunek

Niezbędny ekwipunek w metodzie połowu na bata

1.Bat
Wędzisk typu bat na rynku mamy bardzo wiele przede wszystkim wyróżniamy 2 rodzaje batów:
- z włókna szklanego - są to wędziska tańsze ale zarazem cięższe i mające większy zwis.
- z włókna węglowego - są droższe od szklanych lecz mają dużo mniejszą wagę oraz lepszą sztywność co naprawdę ułatwia łowienie zwłaszcza gdy nad wodą siedzimy kilka godzin, ich minusem jest to, że są one bardziej podatne na uszkodzenia od swych tańszych wersji. Baty mają różne długości zazwyczaj od 3 do 8 metrów.
2. Żyłka
Żyłka w metodzie połowu na bata powinna być zawsze krótsza 20-40 cm od wędziska ponieważ łatwiej możemy podebrać złowioną rybę. Żyłka w zestawach powinna być cienka, osobiście najczęściej zakładam jako główną 0,12mm, a na przypon 0,10. Żyłka główna powinna być grubsza od przyponowej o 0,01- 0,02mm.
3.Spławik
Spławik zakładamy w zależności od akwenu na wodę stojącą zakładamy smukłe spławiki o lekkiej gramaturze, na wody o lekkim uciągu zakładamy spławiki w kształcie gruszki lub bombki od 0,3 grama w górę, a na rzeki listki. Na odpowiedni wybór spławika wpływa wiele czynników takich jak: wiatr, uciąg, głębokość łowiska itd.
4.Haczyk
Haczyki w metodzie połowu na bata zakładamy haczyki o rozmiarach od nr.12 do nr.20 a nawet mniejszych.
Na zawodach gdy liczy się czas wędkarze często zakładają haczyki bezzadziorowe co ułatwia uwalnianie ryb osobiście preferuję haczyki z mikrozadziorem, wyhaczenie nie sprawia problemu a ryby nie spadają z haka tak często jak w bezzadziorowych.
5.Wiadro
Wiadro jest podstawowym ekwipunkiem każdego wędkarza, w metodzie na bata potrzebne jest najlepiej kilka wiader o różnej pojemności, do zrobienia odpowiedniej zanęty.
6.Krzesełko
Jak w każdej innej metodzie ważne jest żeby można było wygodnie siedzieć. Łowiąc batem musimy mieć krzesło bez oparci abyśmy mogli swobodnie manewrować wędziskiem.
7.Podbierak
Ważne jest aby nad wodą mieć podbierak, ponieważ łowiąc delikatnymi zestawami nie zawsze możemy wyciągnąć bezpiecznie rybki ,,na klatę”. Sztyca podbieraka musi być dość długa abyśmy mogli bezproblemowo wyciągnąć rybę z wody. Rozmiar kosza podbieraka jest kwestią uznania ja uzywam nie za dużego okrągłego kosza.
8.Siatka
Siatka przy wędkowaniu batem najlepiej gdy jest dosyć duża, zależy to również od łowiska na którym łowimy. Najlepiej gdy ma mocowanie do podpurki ułatwia to szybką pracę nad wodą. Ja używam siatki okrągłej o długości 1,80m i średnicy 50cm.
9.Drabinka
Każdy kto ma zamiar łowić batem musi posiadać kilka różnych drabinek do zestawów, są one niezbędne przy połowie batem.

Dzieki za przeczytanie, pozdrawiam Oskar ;)

Kolor czerwony zarezerwowany dla administratorów to raz a pisownia to dwa, radzę przeczytać regulamin - admin
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
szatan67 


Wiek: 27
Posty: 51
Skąd: Lubelskie


Wysłany: Nie Lut 28, 2010 14:33   

Ten artykuł jest dla bardziej doświadczonych bo żyłka główna 0.12 mm dla początkującego jest za cienka sam wiem bo próbowałem i rwałem na czcinach . Dopisz coś dla młodszych wędkarzy jeszcze niedoświadczonych .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
Perlos_8 
Wyczyn, To jest to!


Pomógł: 23 razy
Wiek: 29
Posty: 285
Skąd: Turek


Wysłany: Nie Lut 28, 2010 15:10   

Bardziej doswiadczonych? Bez przesady, ja łowie batem dopiero 5 lat i używam żyłek 0.10 na zawodach. 0.12 to według mnie optymalna średnica do rekreacyjnego łowienia. To normalne że będziesz rwał na trzcinach. A tak po za tym to coś źle zrobiłeś, jeśli pękała żyłka główna. Musiałeś nie używać przyponu, lub żyłka główna była gdzies przetarta.
_________________
...podaruj uśmiech swój, tym których napotkałeś na jawie i w swym śnie, a może ktoś skazany na samotność, ogrzeje się twym ciepłem, zapomni o kłopotach...
Ryszard Riedel
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wojtek16911 


Pomógł: 19 razy
Wiek: 32
Posty: 272
Skąd: Zielona Góra


Wysłany: Nie Lut 28, 2010 15:14   

Dokładnie ja nigdy nie miałem tak aby na zaczepie lub na rybie zerwać główną żyłkę
Stosuje 0,12 a przypon 0,10- 0,06 . Pare wypadów z batem i rzuty opanujesz tak że nie będzie rzucał po trzcinach. Co do artykułu jak na początek nie jest zły na pewno da coś młodszym wędkarzom.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
Wyświetl posty z ostatnich:   

» Wędkarstwo, strona główna » Metody wędkowania » Wędkarstwo spławikowe » Łowienie batem ( bat )

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl Forum - GrzegorzM ©

Administracja nie odpowiada za materialy publikowane przez uzytkownikow. Uzytkownik rejestrujac sie na forum w peeni odpowiada za publikowane przez siebie wiadomosci. Wszelkie roszczenia w sprawie opublikowanych tresci prosimy zgaaszac do ich autorow.

strzalkaMapa Forum