Forum wędkarskie- wędkarstwo Forum wędkarskie- wędkarstwo Największe forum wędkarskie w Polsce (dawne Wedkowanie.net). Wędkarstwo, PZW, filmy wędkarskie, metody połowu, testy sprzętu, przynęty i zanęty, łowiska, zdjęcia i gry wędkarskie. Posiadamy ponad 10 tysięczną społeczność, która napisała już przeszło 130 tysięcy wiadomości. Weź udział w dyskusji i dołącz do nas już dziś!
Użytkownicy Mapa użytkowników Filmy Wędkarskie Dzienniki wędkarskie Targowisko Wyszukiwarka Album zdjęć  Kontakt 

Szczupak /spinning/

Maverik 
Czytam z lustra wody :-)


Pomógł: 41 razy
Wiek: 34
Posty: 847
Otrzymał 5 piw(a)
Skąd: Żagań


Wysłany: Pią Lip 03, 2009 17:58   

szczupak nie jest płochliwy oczywiście jeśli chodzi o okazy ponad 100 cm one są ostrożne cwane i pływają znacznie dalej od brzegu żerują na środkach jezior ale szczupaki 80 cm można często spotkać pod brzegiem i patrząc sobie na nie spokojnie jeżeli już taki osobnik stoji na płyciźnie trzeba mu odpowiednio podać przynęte a nie żucać pod dziób bo napewno ucieknie ale szczupak nie należy do płochliwych ryb szczupaka szukaj przy pasach trzcinowisk w cieniu pod drzewami i ogólnie tam gdzie dużo drobnej rybki.
_________________
Pomogłem ci ? Kliknij :)
Manchester United Fan
FALUBAZ ZIELONA GÓRA
LEGIA WARSZAWA
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
DawidW 


Pomógł: 30 razy
Wiek: 33
Posty: 558
Otrzymał 26 piw(a)
Skąd: Płock


Wysłany: Pią Lip 03, 2009 18:06   

Jak dla mnie nurkowanie to zupełnie co innego niż łowienie z brzegu/chodzenie itd. i nie dziwię się że szczupak nie boi się osoby nurkującej :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
atomic 

Pomógł: 2 razy
Wiek: 33
Posty: 222
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Kraków


Wysłany: Pią Lip 03, 2009 21:04   

Szczupak jest krótkowidzem i tak się składa, że wzrok ma słaby. To tylko tam w odniesieniu do kogoś kto tam coś na temat tego pisał.

Na miejscy szczupaka też bym się nie bał nurków, bo zanim nurek mrugnie ryba jest się w stanie obrócić i odpłynąć, więc to raczej nie zagrożenie dla niego.

Pamiętam jak uczyłem spinningować kuzynkę. Staliśmy na takim dość wysuniętym małym pomoście. Tłukliśmy się tam pudełkami wchodząc pomost się niesamowicie bujał i jeszcze dość głośno gadaliśmy. Po założeniu przynęty kuzynce(ripper ok 8 cm) wrzuciłem ja do wody pod siebie aby jej pokazać jak ona pracuje. Podczas opadu uderzył szczupak, który cały czas stał pod wodą. Morał z tego taki, że szczupak to nie pstrąg, kleń czy jaź gdzie trzeba się schylać i chować, chyba że woda ma 20 cm i widzimy stojącą rybę to można być bardziej ostrożnym. Pomimo tego starajmy się unikać rzucania cienia na wodę.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
borys 
NADWORNY GLĘDA


Pomógł: 118 razy
Wiek: 50
Posty: 3744
Otrzymał 74 piw(a)
Skąd: Jasło


Wysłany: Pią Lip 03, 2009 23:12   

atomic napisał/a:
wzrok ma słaby

To już teraz wiem dlaczego spada pogłowie szczupaków :D Biedaki z głodu zdychają :D
Szczupaki widzą doskonale! Nawet w tym roku miałem ciekawy przypadek. Stojąc na burcie w krzakach wypatrzyłem przepływającego szczupaka, który jakby przystanął i przypatrywał mi się. Ruszyłem tylko ręką i szczupaka nie było :) Głośne gadanie nie przeszkadza rybom. Jedynie co może przeszkadzać to tupanie po brzegu albo w łódce.
_________________
złap & się drap
Postaw piwo autorowi tego posta
 
maciejslu 


Pomógł: 5 razy
Wiek: 57
Posty: 121
Skąd: Poznań


Wysłany: Pią Lip 03, 2009 23:44   

atomic napisał/a:
Szczupak jest krótkowidzem i tak się składa, że wzrok ma słaby. To tylko tam w odniesieniu do kogoś kto tam coś na temat tego pisał.


To do mnie :radocha:

No, nie do końca tak jest z tym szczupakiem. Z tego, co słyszałem, ma wzrok wśród ryb dość niezły.

[ Dodano: Sob Lip 04, 2009 00:46 ]
borys napisał/a:
Szczupaki widzą doskonale!


No, właśnie...

Ale skoro szczupaki widzą kiepsko, to czemu dzisiaj nie wyjąłem żadnego z nich?

Dodam, że w dni pochmurne, kiedy nie mam czerwonej bluzy - z tego samego miejsca wyciągam zwykle kilka sztuk (rekord - to cztery, ale tylko jeden wymiarowy).
_________________
Pozdrawiam serdecznie
Maciej Ślużyński
Mikado Gryphon Heavy Feeder 3,60 m, cw. do 120 g + Okuma Travertine FD 30 + Super Mimicry Feeder 0.18 mm
Mikado Sensual Medium Spin 2,70 m, cw. 5 - 25 g + Spro Inspiration FD 920 + Dragon Millenium Szczupak 0.25
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
atomic 

Pomógł: 2 razy
Wiek: 33
Posty: 222
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Kraków


Wysłany: Sob Lip 04, 2009 07:28   

maciejslu napisał/a:

No, właśnie...

Ale skoro szczupaki widzą kiepsko, to czemu dzisiaj nie wyjąłem żadnego z nich?

Dodam, że w dni pochmurne, kiedy nie mam czerwonej bluzy - z tego samego miejsca wyciągam zwykle kilka sztuk (rekord - to cztery, ale tylko jeden wymiarowy).



Proszę Cię. Nie podawaj argumentu w stylu. "Dziś nic nie wyjąłem". Ja po 25 km rzeki nie miałem też stuknięcia.

To, że szczupak jest, krótkowidzem to wiem się interesuje biologią, a w szczególności anatomią i morfologią. W szkole zanim doszedłem do swojego ulubionego tematu, czyli anatomia i morfologia człowieka musiałem przekopać się przez całe ryby. Z tego względu wiem, że szczupak wzrokiem nie grzeszy. Szczupak za to ma świetną linie boczną (naboczną). Zresztą jego worek pławny jest w stanie wzmacniać falę dźwiękową, co daje mu jeszcze większą przewagę.

Porównaj sobie tą sytuacje do innej ryby, która jest bardzo płochliwa i ma dość dobry wzrok np. pstrąg. Złowienie pstrąga w czystej wodzie kiedy stoisz mu nad głową to czysty fart, a szczupak potrafi stać pod nogami i często są sytuacje, że podczas zabawy przynętą w wodzie wyciągam. Największy z takiej zabawy to chyba 75 cm. Niby nie jest duży, ale jak na bawienie się blaszką 30 cm od brzegu to coś.

Aha i jeszcze jedno sprostowanie, to że szczupak jest krótkowidzem to nie znaczy, że jest ślepy. Widzi i to dość dobrze ale tylko na bardzo krótkie odległości. Mówi się, że u szczupaka to 1 metr, choć tą odległość to nie mogę niczym potwierdzić, bo tak się tylko utarło w gazetach wędkarskich, a jak wiadomo artykułu piszą tam wędkarze, a nie biolodzy. Czasem w gazecie można zobaczyć takie ciekawe rzeczy na temat fizjologi ryb, że dziwie się osobą, które to pisały, ale to już inny temat.

To, że ryba danego dnia nie bierze to normalne. Np. jak mi wytłumaczysz fakt, że na Szreniawie w Pławowicach (niedaleko Proszowic) jednego dnia na wobler Salmo Hornet w ubarwieniu pstrąga złowiłem 7 szczupaków + 1 czy 2, które mi się spięły, a wędkowałem może z 2,5 h. Natomiast na drugi dzień byłem 2 razy na rybach w tym samym miejscu (rano i wieczór) i nawet puknięcia nie miałem(łowiłem na ten sam sprawdzony zestaw).

borys szczupak to nie płaz i nie jest w stanie nasunąć sobie na oko dodatkowej błony, która zapewni mu odpowiednie załamanie światła w innym środowisku. Weź ten fakt pod uwagę, że my jako ludzie nieleżący do naczelny (dla nas wzrok to najważniejszy zmysł) nie będziemy dobrze widzieć jeśli się zanurzymy się pod wodę i popatrzymy na to co na brzegu. Ten przypadek, o którym mówisz to doskonały przykład na to, jak świetnie szczupak odczuwa drgania dzięki lini nabocznej i innym przystosowaniom do tego.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
borys 
NADWORNY GLĘDA


Pomógł: 118 razy
Wiek: 50
Posty: 3744
Otrzymał 74 piw(a)
Skąd: Jasło


Wysłany: Pon Lip 06, 2009 20:07   

atomic, biorę najlepszy fakt pod uwagę który mówi sam za siebie - szczupak stojący w niewielkiej odległości od brzegu (co jest częste) i na niewielkiej głębokości (co również jest częste) jest w stanie odróżnić bezbłędnie nienaturalne zachowanie się krajobrazu na brzegu. Jeżeli ktoś mi powie ze szczupak nie jest w stanie zauważyć tego co dzieje się na brzegu to powiem wprost-bzdura!!! Szczupak jak każda ryba ma ograniczony kąt widzenia tego co dzieje się nad nim, jest to kąt ok 97' i dodając do tego kat załamania się światła ok 10' stojący w niewielkiej odległości od brzegu i na niewielkiej głębokości widzi Twój zarys w całej okazałości. Nawet z głębszej wody i większej odległości jest duża szansa ze zobaczy jakiegoś "odpustowego wędkarza" ubranego w jarający kolorami dres pięknie drażniący wzrok szczupaka przy okazji stojącego na baczność i machającego wędką tak, ąże lecą liście z pobliskich drzew. Producenci nawet pokusili się o wyeliminowanie ze sprzętu powierzchni które mogą dawać refleksy świetlne nad wodą(matowe blanki, oksydowane szpule), ale dla mnie to już przesada oczywiście :) Bardzo ważne jest maskowanie się nad wodą przy łowieniu szczupaków. Oczywiście nie musi to być taka ostrożność jak przy łowieniu dużych kleni czy boleni ale ubranie kamuflujące i ograniczone ruchy dają dużo większe szanse. To co napisałem to podstawowa wiedza jaką powinien posiadać każdy wędkarz i nie musi przewalać żadnych mądrych książek które raczej nie wiele pomogły :)
_________________
złap & się drap
Postaw piwo autorowi tego posta
 
atomic 

Pomógł: 2 razy
Wiek: 33
Posty: 222
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Kraków


Wysłany: Pon Lip 06, 2009 20:53   

borys po części się z tobą zgodzę, bo ja nie napisałem, że szczupak nie widzi ale, że jest krótkowidzem. Czyli to co w oddali też widzi, ale tak jak napisałeś jest to nieostre i zapewne zamazane.

Druga istotną rzeczą jest ta słynna linia naboczna szczupaka i używanie po części worka pławnego jako narządu wzmacniającego drgania. My jako ludzie nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, co to oznacza, ale szczupak jest w stanie odbierać nawet najmniejsze załamania drań. Po przecież brzeg też drga tak samo jak woda i powietrze nad nią, a ryby są w stanie odczuć najmniejsze załamania tego pola. Sprawia to, że ryby są wstanie wytworzyć sobie tak jakby obraz tzn. mapę danego obszaru.

Wiadomo na ryby(takie jak szczupak) nie ma co przesadzać i zakładać jaskrawe rzeczy, bo na pewno jakiś to tam swój wpływ na rybę ma, ale chyba ważniejszym argumentem, aby tego nie robić są robaki, które będą nas bardziej gryźć i denerwować.

Ogólnie mówi się, że na rybach należy być cicho itp. Pomijając fakty czy ma to wpływ na dane gatunki ryb czy nie to pamiętajmy, że na ryby jedziemy odpocząć i nasze zachowanie może to utrudniać nam i innym.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
borys 
NADWORNY GLĘDA


Pomógł: 118 razy
Wiek: 50
Posty: 3744
Otrzymał 74 piw(a)
Skąd: Jasło


Wysłany: Pon Lip 06, 2009 21:47   

Linia boczna to narząd który wykorzystują wszystkie ryby drapieżne, jednak najczęściej posługują się wzrokiem to główny zmysł wykorzystywany przez drapieżniki podczas polowania. Linia boczna ma zadanie echolokatora, czyli służy do namierzenia kierunku w którym znajduje się pokarm, jednak w fazie końcowej wzrok odgrywa role główną. To ciche poruszanie się po brzegu dotyczy także białorybu i nie tylko dotyczy szczupaka, który tą linę ma nadzwyczaj dobrze rozwiniętą. Linia boczna białej ryby także wychwytuje niepokojące wibracje z brzegu i to jest chyba najczęstszą przyczyną niepowodzeń wędkarskich. Zwalający się wędkarz jak stado bizonów na miejscówkę jest świetnym czynnikiem zwiększającym pogłowie ryb w wodach :D
_________________
złap & się drap
Postaw piwo autorowi tego posta
 
atomic 

Pomógł: 2 razy
Wiek: 33
Posty: 222
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Kraków


Wysłany: Wto Lip 07, 2009 08:54   

Zgadza się, ja tylko odnosiłem się do szczupaka, bo to o tym był ten temat. Jest wiele innych gatunków ryb tak jak to napisałeś, które maja lepiej rozwiniętą linie naboczną, czy boczną jak kto woli.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
Wyświetl posty z ostatnich:   

» Wędkarstwo, strona główna » Łowienie poszczególnych gatunków » Drapieżniki » Szczupak /spinning/

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl Forum - GrzegorzM ©

Administracja nie odpowiada za materialy publikowane przez uzytkownikow. Uzytkownik rejestrujac sie na forum w peeni odpowiada za publikowane przez siebie wiadomosci. Wszelkie roszczenia w sprawie opublikowanych tresci prosimy zgaaszac do ich autorow.

strzalkaMapa Forum