Forum wędkarskie- wędkarstwo Forum wędkarskie- wędkarstwo Największe forum wędkarskie w Polsce (dawne Wedkowanie.net). Wędkarstwo, PZW, filmy wędkarskie, metody połowu, testy sprzętu, przynęty i zanęty, łowiska, zdjęcia i gry wędkarskie. Posiadamy ponad 10 tysięczną społeczność, która napisała już przeszło 130 tysięcy wiadomości. Weź udział w dyskusji i dołącz do nas już dziś!
Użytkownicy Mapa użytkowników Filmy Wędkarskie Dzienniki wędkarskie Targowisko Wyszukiwarka Album zdjęć  Kontakt 

Miętus... pytam bo ważne...

umtz 

Posty: 2
Skąd: Hrubieszów


Wysłany: Pon Sie 30, 2010 09:06   Miętus... pytam bo ważne...

Witam... 2 lata temu łapałem w pewnym miejscu miętusy... miały z 12-15cm... było ich tylko 4... wrzuciłem do swojego stawu i teraz po 2 latach w tym stawie co je wrzuciłem znowu je wyłowiłem ale tylko trzy jeden pewnie jeszcze pływa gdzieś [PS. potem je wrzuciłem spowrotem] i już miały 15-25cm... i chcę zapytać czy one miały już młode czy jeszcze nie...?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
borek 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Posty: 374
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Szczecin


Wysłany: Pon Sie 30, 2010 09:40   

Żeby miętus się wytarł musisz mieć w stawie kawałem miejsca gdzie dno będzie żwirowe, a dojrzałość płciową te ryby osiągają w wieku 4 lat, więc jeśli masz już je 2 lata i przyrost był o 10 cm, to ja bym jeszcze rok poczekał jeśli chcesz żeby się wytarły, nie miałem do czynienia z miętusami, więc nie powiem ci ile cm muszą mieć, żeby były "dojrzałe". Jeśli chcesz żeby ci się wytarły to tak jak mówię, Musisz w swoim stawie kawałek miejsca poświęcić na żwirek tak myślę, mniej więcej 5x5m i w zimie powinny się wytrzeć (jeśli masz samice i samce, i jeśli są już dojrzałe) I co ważne, miętus wyciera się co roku w tym samym miejscu więc jeśli zrobisz im to miejsce to już musi zostać, a na zimę jak lód będzie, rób przeręble i natleniaj wodę :)
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kp44 
Administrator
i zwykły pijak :)



Ulubiona metoda: Spinning
Okręg PZW: Siedlecki
Pomógł: 19 razy
Wiek: 36
Posty: 715
Otrzymał 252 piw(a)
Skąd: Mokobody


Wysłany: Pon Sie 30, 2010 09:58   

Z książki "Wędkarstwo Rzeczne" W. Strzeleckiego: Ma on (miętus) zwyczaj odbywać tarło w zimę pod lodem, gdy temperatura wody wynosi około 0 stopni. Ikrę na sposób dorszowatych powierza po prostu wodzie, nie troszcząc się o podłoże, gdyż lekka i przezroczysta unosi się w toni.
Od siebie dodam Ci, że Miętusy żyją, żerują i rozmnażają się w wodach gdzie panują głównie niskie temperatury. Dlatego np. najlepsze brania tych ryb notowane są w głównie w noce i to bardzo chłodne noce.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
umtz 

Posty: 2
Skąd: Hrubieszów


Wysłany: Pon Sie 30, 2010 10:47   

ok... tylko że mam staw... i nie jest mi to aż tak potrzebne żeby był tam żwir... czy może jest to bardzo potrzebne żeby było takie podłoze... bo wnioskując z 2 wypowiedzi to nie....
Postaw piwo autorowi tego posta
 
borek 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 30
Posty: 374
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Szczecin


Wysłany: Pon Sie 30, 2010 11:59   

"Tarło odbywa w XII i I, w wodzie o temperaturze 2–4 °C na piaszczystych płyciznach w silnym nurcie, często w dużych stadach"

"Rozmnażanie: miętus odbywa tarło podczas zimy w temperaturze 2-4 0C. Zależnie od masy składa wtedy od 10 tys. do nawet 3 mln jaj, które dzięki dużej zawartości tłuszczu swobodnie unoszą się w wodzie. Co ważne, samice każdego roku składają ikrę w tych samych miejscach, czyli nad żwirowym lub piaszczystym podłożem."

Jest jeszcze parę źródeł w których jest napisane podobnie. Nie ma tu zaprzeczenia, że ikra nie unosi się swobodnie w wodzie, ale w obu jest coś o charakterze dna.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
kp44 
Administrator
i zwykły pijak :)



Ulubiona metoda: Spinning
Okręg PZW: Siedlecki
Pomógł: 19 razy
Wiek: 36
Posty: 715
Otrzymał 252 piw(a)
Skąd: Mokobody


Wysłany: Pon Sie 30, 2010 12:52   

Ja myślę, że ma to związek z późniejszym narybkiem, który trzyma się w pierwszych dniach miejsca wylęgu. Być może na takim dnem jest mało widoczny, może takie dno gwarantuje odpowiednią stabilizację temperatury i nasycenie tlenu w tej partii wody. Trzeba by raczej zasięgnąć rady ichtiologa, albo konkretniej zagłębić w temat bo to jest tylko takie moje gdybanie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

» Wędkarstwo, strona główna » Łowienie poszczególnych gatunków » Drapieżniki » Miętus... pytam bo ważne...

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl Forum - GrzegorzM ©

Administracja nie odpowiada za materialy publikowane przez uzytkownikow. Uzytkownik rejestrujac sie na forum w peeni odpowiada za publikowane przez siebie wiadomosci. Wszelkie roszczenia w sprawie opublikowanych tresci prosimy zgaaszac do ich autorow.

strzalkaMapa Forum