Forum wędkarskie- wędkarstwo Forum wędkarskie- wędkarstwo Największe forum wędkarskie w Polsce (dawne Wedkowanie.net). Wędkarstwo, PZW, filmy wędkarskie, metody połowu, testy sprzętu, przynęty i zanęty, łowiska, zdjęcia i gry wędkarskie. Posiadamy ponad 10 tysięczną społeczność, która napisała już przeszło 130 tysięcy wiadomości. Weź udział w dyskusji i dołącz do nas już dziś!
Użytkownicy Mapa użytkowników Filmy Wędkarskie Dzienniki wędkarskie Targowisko Wyszukiwarka Album zdjęć  Kontakt 

Jakość wód województwa podkarpackiego

prezes 
prezes


Pomógł: 3 razy
Wiek: 42
Posty: 39
Skąd: Strzyżów n/Wisłokiem


Wysłany: Śro Mar 10, 2010 08:10   Jakość wód województwa podkarpackiego

Od 2004 roku trwa w województwie podkarpackim proces wdrażania postanowień Ramowej Dyrektywy Wodnej 2000/60/WE, określającej zasady gospodarowania wodami w Unii Europejskiej. Głównym celem zintegrowanych działań jest ochrona przed dalszym pogarszaniem i zapewnienie poprawy stanu środowiska wodnego. Szczególną rolę w Dyrektywie odgrywa monitoring stanu wód jako narzędzie w określaniu kierunków działań na obszarze dorzecza i gospodarowania zasobami wodnymi. Badania monitoringowe prowadzone są
w jednolitych częściach wód powierzchniowych, tj. wydzielonych w systemie hydrograficznym jednostkach, dla których opracowywane będą programy wodno - środowiskowe.
W 2007 roku rozpoczęto realizację ustalonego na lata 2007-2009 programu monitoringu stanu wód, uwzględniającego wymagania Ramowej Dyrektywy Wodnej zarówno co do celów monitoringu, jak i sposobu jego prowadzenia. Badania prowadzono w nowej, diagnostycznej i operacyjnej sieci punktów pomiarowych i realizowano w nich nowe programy badawcze, inne niż w latach poprzednich. Przy tworzeniu sieci pomiarowych i programów badawczych uwzględnione zostały obowiązki monitoringowe wynikające z innych dyrektyw unijnych.
W województwie podkarpackim monitoring prowadzony jest przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Rzeszowie.
Według opracowań i raportów WIOŚ ocenę jakości wód powierzchniowych za 2007 rok wykonano w oparciu o stosowane od 2004 roku zasady, uwzględniające 5 klas jakości wód.
W 2007 r. na obszarze województwa przebadano 29 rzek. Próbki wody do badań pobrano w 47 punktach pomiarowo-kontrolnych, a analizę stanu czystości kontrolowanych wód przeprowadzono w obrębie następujących 6 zlewni:

- zlewni Wisły – przebadano wody Wisły i jej dopływów: Babulówki, Przyrwy, Zgórskiej Rzeki,
- zlewni Wisłoki – przebadano wody Wisłoki i jej dopływów: Ropy, Ostrej i cieku Rzeka,
- zlewni Sanu – przebadano wody Sanu i jego dopływów: Tyrawki, Wiaru, Wiszni, Szkła, Lubaczówki, Szewni, Potoku Olchowiec, Trzebośnicy, Tanwii, Wirowej, Bukowej, Łukawicy, Jodłówki,
- zlewni Wisłoka – przebadano wody Wisłoka i jego dopływów: Morwawa, Ślączka, Lubatówka, Marcinek,
- zlewni Dniestru – na Strwiążu (ciek transgraniczny),
- zlewni Bugu – na cieku Rata.

Najkorzystniejszą jakość stwierdzono w górnych biegach Wisłoki, Sanu i Wisłoka.
Rzeki w południowej części województwa, na terenach o dużym zalesieniu i niewielkiej koncentracji źródeł antropogenicznych, charakteryzują się dobrą i zadowalającą jakością. Wraz ze wzrostem udziału w zlewniach terenów zabudowanych oraz terenów użytkowanych rolniczo, następuje spadek jakości wód w rzekach, szczególnie w rzekach będących odbiornikami ścieków komunalnych i przemysłowych. Jakość wody większości rzek badanych w 2007 roku przedstawiała się następująco:

*
nie stwierdzono wód bardzo dobrej jakości,
*
zadowalająca jakość - 29,8% punktów pomiarowych w III klasie.
*
niezadowalająca jakość - 46,8% punktów pomiarowych w IV klasie,
*
wody złej jakości, zaliczone do V klasy, oznaczono w 9 rzekach. Wśród nich najbardziej zanieczyszczone to: Rzeka, Wisła i Babulówka (6 i więcej wskaźników w V klasie).

O niskiej jakości badanych wód decydowały głównie zanieczyszczenia mikrobiologiczne (liczba bakterii grupy coli i liczba bakterii grupy coli typu kałowego). Zły stan sanitarny (IV i V klasa) stwierdzono w 93% punktów pomiarowych. Najkorzystniejsze wartości wskaźników mikrobiologicznych (III klasa) oznaczono w górnym biegu Wisłoki i Wisłoka oraz w Szewni. W badanych rzekach zawartość substancji organicznych w 68% wszystkich punktów pomiarowych nie przekroczyła poziomu zadowalającego ustalonego dla III klasy jakości. Wyższe stężenia tych substancji stwierdzono w następujących ciekach: Wisła, Zgórska Rzeka, środkowy i dolny bieg Wisłoki, Ostra, Rzeka, Babulówka, Przyrwa, ujściowy odcinek Wiszni, Szkło, Jodłówka. Stężenia związków biogennych (związków azotu i fosforu) przekraczające wartości graniczne, określone dla III klasy jakości, stwierdzono w 25% punktów pomiarowych. Spośród badanych rzek najbardziej zanieczyszczone związkami biogennymi to: Babulówka, Rzeka i Morwawa. Zawartość metali (w tym metali ciężkich) w podkarpackich rzekach jest niewielka. W wodach Wisłoki i Trzebośnicy stwierdzono obecność zanieczyszczeń przemysłowych (fenole). Pomimo zaklasyfikowania znacznej ilości podkarpackich rzek do wód o niezadowalającej jakości, długofalowe trendy zmian średnich rocznych wartości najważniejszych wskaźników zanieczyszczenia wód są korzystne i generalnie wskazują na poprawę stanu wód.

Równolegle do oceny ogólnej jakości wód powierzchniowych w województwie, w 2007 roku przeprowadzono również ocenę poziomu azotanów i wskaźników eutrofizacji, ocenę przydatności wód do bytowania ryb w warunkach naturalnych oraz ocenę przydatności wód do zaopatrzenia ludności wodę przeznaczoną do spożycia. Azotany występują w podkarpackich rzekach w stężeniach niższych od wartości 40 mgNO3/l, przyjętej jako wartość graniczna, powyżej której wody uznaje się za zagrożone zanieczyszczeniem. W 2007 roku najwyższe stężenia azotanów odnotowano w Zgórskiej Rzece oraz w Przyrwie.

Z wykazów opracowanych przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie do badań w 2007 roku wytypowano 24 rzeki w 41 punktach pomiarowych oraz zbiorniki zaporowe Besko na Wisłoku i Solina na Sanie Wody powierzchniowe w województwie podkarpackim przeznaczone są do bytowania ryb łososiowatych i karpiowatych, co oznacza, powinny spełniać bardziej rygorystyczne wymagania określone dla ryb łososiowatych.

W 2007 roku wymagania określone dla ryb łososiowatych i karpiowatych spełniały wody rzeki Wisłok w punkcie pomiarowym Rudawka Rymanowska, położonym na dopływie do zbiornika zaporowego Besko. Jako przydatne dla bytowania ryb karpiowatych oceniono wody w 4 punktach pomiarowych (9,8% wszystkich punktów), w tym górny bieg Wisłoki oraz San na dopływie do zbiornika Solina. W pozostałych punktach pomiarowych woda nie spełniała kryteriów określonych dla środowiska bytowania ryb.
Głównym źródłem zaopatrzenia ludności i przemysłu w wodę są wody powierzchniowe. W 2007 roku wielkość poboru wody przez komunalne ujęcia powierzchniowe wynosiła 42,8 hm3. W wodę powierzchniową zaopatrywanych jest 53% ludności województwa podkarpackiego.

W 2007 roku badaniami przydatności wód do zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia objęto: Wisłokę w punktach pomiarowych położonych powyżej ujęć wody dla Jasła, Dębicy i Mielca, San powyżej ujęcia wody dla Przemyśla, Wisłok powyżej ujęcia wody dla Rzeszowa oraz zbiorniki zaporowe Solina i Besko. Badania wykonane w 2007 roku wykazały, że jakość wód rzeki Wisłok w punkcie pomiarowym Zwięczyca (powyżej Rzeszowa) była niższa od wymagań ustalonych dla kategorii A3. O negatywnej ocenie zadecydowały wskaźniki: zawiesina ogólna, ChZT-Cr oraz liczba bakterii grupy coli typu kałowego. Do kategorii A2, charakteryzującej wody dobrej jakości, wymagające typowego uzdatniania fizycznego i chemicznego zaliczono wody w zbiornikach zaporowych Solina i Besko. Kategorię A3, oznaczającą wody wymagające wysokosprawnego uzdatniania fizycznego i chemicznego, ustalono dla monitorowanych wód Wisłoki i Sanu.

Ilość ścieków wymagających oczyszczenia emitowanych z terenu województwa podkarpackiego wynosiła 72,1 hm3.

W wyniku pełnej implementacji przepisów dyrektywy 91/271/EWG w sprawie oczyszczania ścieków komunalnych został wprowadzony obowiązek wyposażenia aglomeracji o równoważnej liczbie mieszkańców powyżej 2000 w systemy kanalizacji zbiorczej dla ścieków komunalnych, zakończone oczyszczalniami ścieków, zgodnie z ustaleniami krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych oraz obowiązek wyznaczania obszaru i granic tych aglomeracji przez (od dnia 15 listopada 2008 r.) sejmik województwa w drodze uchwały po uzgodnieniu z właściwym dyrektorem regionalnego zarządu gospodarki wodnej i właściwym regionalnym dyrektorem ochrony środowiska oraz po zasięgnięciu opinii zainteresowanych gmin (art. 43 ustawy Prawo wodne). Na terenie województwa podkarpackiego zidentyfikowano 179 aglomeracji powyżej 2000 RLM. W wielu przypadkach ze względu na specyfikę województwa związaną z ukształtowaniem terenu oraz znacznym rozproszeniem zabudowy, budowa zbiorczych sieci kanalizacyjnej jest ekonomicznie nieuzasadniona. W takich przypadkach preferowanym rozwiązaniem jest budowa oczyszczalni przydomowych w ramach całościowych systemów. Aktualnie w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK) ujętych jest 109 aglomeracji z terenu województwa podkarpackiego. Obecnie trwają prace nad kolejną aktualizacją KPOŚK, w której proponuje się ująć dodatkowo 58 aglomeracji. Sprawozdaniem z wykonania zadań inwestycyjnych w 2008 roku ujętych w KPOŚK objęto 165 aglomeracji.

Na terenie województwa podkarpackiego funkcjonuje 208 oczyszczalni ścieków komunalnych w tym 168 biologicznych i 37 z podwyższonym usuwaniem biogenów.

Ścieki z sektora przemysłowego, są potencjalnym źródłem zanieczyszczenia wód substancjami szczególnie szkodliwymi dla środowiska wodnego, stąd też zakłady przemysłowe zobowiązane są do wdrażania najlepszych dostępnych technik oraz zmian technologii, w celu ograniczenia lub całkowitej eliminacji tych substancji ze ścieków. Na terenie województwa podkarpackiego funkcjonuje ok. 80 przemysłowych oczyszczalni ścieków.

Równolegle z monitoringiem wód powierzchniowych prowadzony jest również monitoring zbiorników zaporowych w Solinie, Besku i Rzeszowie oraz monitoring wód podziemnych.

W skład sieci monitoringu wód podziemnych wchodzi aktualnie 1013 punktów pomiarowych, z których 30 zlokalizowanych jest na Podkarpaciu.
Na podstawie wyników badań jakości wód podziemnych przeprowadzonych w 2007 roku stwierdzono:

- wody bardzo dobrej jakości (I klasa) 6,7 %
- wody dobrej jakości (II klasa) 30 %
- wody zadowalającej jakości 13,3 %
- wody niezadowalającej jakości (IV klasa) 33,3 %
- wody złej jakości (V klasa) 16,7 %

Tak więc wody dobre jakościowo (łącznie klasy I, II, III) stanowiły 50% badanych wód. W porównaniu do oceny jakości wód podziemnych z 2006 r., w roku 2007 r. miało miejsce pogorszenie jakości wód i obniżenie procentu wód dobrych jakościowo z 55 do 50 %, a tym samym nastąpił wzrost o 5% wód o niskiej jakości (łącznie klasy IV i V).

Działania zaradcze koncentrują się przede wszystkim na ograniczeniu wpływu na wody podziemne ognisk zanieczyszczeń, ustanawianiu obszarów ochronnych i oszczędnego wykorzystywania zasobów wodnych. Na szczególną uwagę ze względu na znaczenie i skalę inwestycji, zasługuje prowadzony na terenie tarnobrzeskiego górnictwa siarkowego proces rekultywacji zdegradowanych terenów górnictwa siarkowego, w tym realizowana budowa zbiornika wodnego o charakterze rekreacyjnym na likwidowanym posiarkowym wyrobisku Kopalni Siarki „Machów”. Przeprowadzone prace rekultywacyjne ograniczyły oddziaływanie kopalni na środowisko, m.in. poprzez ograniczenie ilości odprowadzanych do środowiska wód trzecio- i czwartorzędowych oraz wód opadowych, co skutkowało znaczącym zmniejszeniem obciążenia środowiska ładunkiem siarczanów, chlorków i zawiesin.
W Podkarpackiem prowadzony jest też proces likwidacji i rekultywacji terenu byłej Kopalni Siarki „Jeziórko” i byłej Kopalni „Basznia”.

Na terenie województwa podkarpackiego zasoby wód podziemnych są ograniczone, a jednocześnie rozmieszczone nierównomiernie, co jest ściśle związane z budową geologiczną. W południowej części województwa występują duże niedobory wód podziemnych i pobory wody do celów bytowo - gospodarczych są ograniczone.


PS. pełny tekst raportu o stanie środowiska województwa podkarpackiego na stronie http://www.wrota.podkarpa...srodowisko/stan
_________________
prezes
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
wodnik 


Pomógł: 72 razy
Wiek: 58
Posty: 2414
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: Besko


Wysłany: Śro Mar 10, 2010 09:30   

Czyli póki co mogę spać spokojnie luzik
_________________
Pozdrawiam.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   

» Wędkarstwo, strona główna » Działy ogólne » Łowiska » Podkarpackie » Jakość wód województwa podkarpackiego

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl Forum - GrzegorzM ©

Administracja nie odpowiada za materialy publikowane przez uzytkownikow. Uzytkownik rejestrujac sie na forum w peeni odpowiada za publikowane przez siebie wiadomosci. Wszelkie roszczenia w sprawie opublikowanych tresci prosimy zgaaszac do ich autorow.

strzalkaMapa Forum