Forum wędkarskie- wędkarstwo Forum wędkarskie- wędkarstwo Największe forum wędkarskie w Polsce (dawne Wedkowanie.net). Wędkarstwo, PZW, filmy wędkarskie, metody połowu, testy sprzętu, przynęty i zanęty, łowiska, zdjęcia i gry wędkarskie. Posiadamy ponad 10 tysięczną społeczność, która napisała już przeszło 130 tysięcy wiadomości. Weź udział w dyskusji i dołącz do nas już dziś!
Użytkownicy Mapa użytkowników Filmy Wędkarskie Dzienniki wędkarskie Targowisko Wyszukiwarka Album zdjęć  Kontakt 

Osoby niepełnosprawne w Stowarzyszeniu PZW

norbiko1 
norbiko


Ulubiona metoda: spinning
Posty: 5
Skąd: Piastów


Wysłany: Nie Lut 07, 2010 19:48   Osoby niepełnosprawne w Stowarzyszeniu PZW

Korzystając z wyszukiwarek internetowych wpisując
np. „osoby niepełnosprawne a PZW” lub „osoby niepełnosprawne, zniżki w PZW”
nie wyświetli się nic więcej jak linki do Statutu PZW w którym to
Rozdział II - paragraf 7 – punkt 19 głosi
„działania na rzecz osób niepełnosprawnych”

Wpis ten powstał po nowelizacji Statutu która miała miejsce w roku 2007 za pośrednictwem Stowarzyszenia Aktywnej Rehabilitacji i Turystyki „SART”, gdyby nie ta organizacja, która w ówczesnym czasie, jako jedyna, wspiera niepełnosprawnych wędkarzy, takiego zapisu do dnia dzisiejszego by nie było.
Czy rzeczywiście PZW wykonuje działania na rzecz niepełnosprawnych, czy tylko ogranicza się do pobierania 100% składek?
W tym wpisie spróbuje nakreślić ten temat i mam nadzieję że wywoła on dyskusję na szerszym szczeblu aniżeli tylko w portalach internetowych.

Czym jest PZW? Na to pytanie odpowiedź na pierwszy rzut oka jest prosta, Organizacją działającą na terenie RP zrzeszającym wędkarzy. Organizacją społeczną, pełniącą też czasami funkcje administracyjne. Zastępuje administrację rządową w niektórych, ściśle określonych sferach życia publicznego. Polski Związek Wędkarski zrzeszający wędkarzy, zarządza gospodarką rybacką w zakresie: połowu ryb słodkowodnych, wprowadza limity połowów ryb, kontroluje przestrzeganie okresów ochronnych, prowadzi hodowlę i zarybianie, wydaje odpowiednie zezwolenia.
W tym przypadku Państwo, przekazało tej organizacji pozarządowej część swoich uprawnień. Rozwiązanie to ma tę zaletę, że jest tańsze niż utworzenie specjalnej administracji rządowej
PZW które w swoim Statucie deklaruje Cele które sobie obrało, czy aby na pewno wszystkie są realizowane i co ważne dla wszystkich członków tego Stowarzyszenia? Od 20 lat jestem osobą niepełnosprawną, od 13 lat należę do PZW i nie przypominam sobie żebym skorzystał z jakichkolwiek dobrodziejstw tego Stowarzyszenia a już na pewno nie czuję się przez nich wspierany - takich jak ja jest wielu. Czy zdajecie sobie sprawę, że w Polsce według danych szacunkowych, żyje 5,5 miliona osób niepełnosprawnych. Czy wiecie zatem, ile takich osób jest członkami PZW? Tego nie wiedzą nawet mocodawcy tej organizacji, nie prowadzony jest absolutnie żaden rejestr. Dlaczego?

Pan Jacek Kolendowicz na portalu Wędkarskiego Świata opublikował główne założenia Stowarzyszenia „SART” do zmian Statutu które to nastąpiły w roku 2007 porównajcie te założenia z tymi które obecnie „funkcjonują” w PZW

Stowarzyszenie Aktywnej Rehabilitacji i Turystyki (SART), znane z organizacji wielu zawodów dla niepełnosprawnych wędkarzy (w tym spinningowych i spławikowych mistrzostw Polski), złożyło na ręce Prezesa ZG PZW swój projekt zmian do nowego Statutu PZW.

W projekcie znalazły się następujące nowe zapisy

"Cele Związku realizowane są poprzez:
(...) upowszechnianie sportu wędkarskiego, organizowanie zawodów wędkarskich w kraju oraz uczestnictwo w takich zawodach za granicą, także wędkarzy niepełnosprawnych;
(...) organizowanie rekreacyjnych imprez sportowych, w tym dla wędkarzy niepełnosprawnych;
(...) organizowanie współzawodnictwa sportowego (...) także dla wędkarzy niepełnosprawnych;
(...) wyłanianie kadry narodowej w dyscyplinach kwalifikowanego sportu wędkarskiego, również w kategorii wędkarzy niepełnosprawnych w odpowiednich dyscyplinach;
(...) inne działania na rzecz osób niepełnosprawnych”

„Mamy nadzieję, że władze PZW dołożą wszelkich starań, aby te poprawki trafiły do projektu nowego Statutu PZW, a Zjazd PZW zatwierdzający statut da zielone światło nowej, prężnie rozwijającej się gałęzi polskiego sportu wędkarskiego”
(tekst. Pan Jacek Kolendowicz)

Ja też chciałbym mieć taką nadzieję wraz z milionami tego typu osób w Polsce.
Na napisany prze mnie mail do rzecznika PZW w którym to zapytałem czy jako osoba niepełnosprawna mogę liczyć na zniżki w składkach.


Norbert Stolarczyk

„Witam Serdecznie Pana Rzecznika życząc zarazem Wszystkiego co najlepszego
oraz spełnienia marzeń w Nowym roku 2010.
Mam dwa pytania do Pana Rzecznika:
1. gdzie mogę znaleźć wykaz podpisanych porozumień Okręgu Mazowieckiego
z innymi okręgami na rok 2010
2. czy osoby posiadające grupę inwalidzką z powodu utraty lub uszkodzeń
narządu ruchu, mają możliwość uzyskać zniżkę przy opłatach składek

Liczę a odpowiedź na zawarte pytania, jest to dla mnie ważna sprawa i liczę że Szanowny Pan udzieli mi szczegółowych informacji za co bardzo dziękuję.
Pozdrawiam”

Rzecznik PZW Antoni Kustosz

„Pozdrawiam i dziękuję za życzenia

Wykaz porozumień powinien okręgu mazowieckiego powinien być na ich
prezentacji, do której wchodzimy poprzez mapę, natomiast co do ulgi to
niestety w systemie ulg nie ma takiej ulgi generalnej, choć w
poszczególnych kołach, które najlepiej znają osobistą sytuację swoich członków mogą
takie ulgi wprowadzać. Taka operacja, własnych ulg o charakterze socjalnym lub
okolicznościowym, jest przewidziana w instrukcji budżetowej PZW”


Norbert Stolarczyk

Nawiązując do naszej poprzedniej rozmowy mam pytanie, w takim układzie
jak ma się do tego zagadnienia wpis w Statucie PZW, w którym napisane jest że
PZW wspiera osoby niepełnosprawne wspiera w czym?
(znalazłem w Internecie)
REGULAMIN
ORGANIZACYJNY KOŁA
POLSKIEGO ZWIĄZKU WĘDKARSKIEGO
pod adresem: http://www.sasibarka.pl/w.../regorgkola.doc
i niestety nie znalazłem w nim stosownego wpisu o którym to Pan
wspominał, a potrzebuje tego żeby mieć argumenty dla swojego koła które to
twierdzi że taka opcja nie jest możliwa.


Rzecznik PZW Antoni Kustosz

Strasznie trudno dyskutuje się z osobami niepełnosprawnymi, które oczekują
z tego powodu jakichś uprawnień lub korzyści, ale czasem trzeba sobie rzecz
postawić na zimnej ziemi, aby było wszystko jasne. Tak więc w Statucie
PZW (par. 7 pkt. 19) uznano, że Związek realizuje soje cele poprzez
,,działania na rzecz osób niepełnosprawnych''. Przyzna Kolega, że działania, a
wspieranie to dwie różne rzeczy.
Odnośnie składek członkowskich, to najpierw patrzmy na charakter ulg.
Są to ulgi wg kryteriów ogólnie występujących wśród członków PZW, a więc
różnorodny wiek, nauka w szkołach i uczelniach, oraz ulgi przysługujące
wg kryterium zasług dla Związku, czego wyrazem są odznaki i tytuły
honorowe. Za czynnik ważny do uzyskania ulgi występowała do niedawno służba
zasadnicza w wojsku, ale po wprowadzeniu armii zawodowej ta sprawa przestała być
aktualna. Wszystkie inne, ewentualne ulgi np. z tytułu renty lub
inwalidztwa, trzeba nie tylko indywidualnie opisać, ale także udokumentować.
Kto to ma zrobić na szczeblu centralnym lub okręgowym? Kto ma ustalić te zasady? Przy tym rzecz dotyczy tylko składki członkowskiej organizacyjnej, a nie dotyczy składki okręgowej, która jest pochodną kosztów utrzymania i ochrony wód, a te zaś dotyczą wszystkich użytkowników tych wód. Bez względu na stan ich sprawności.
W dyskusjach nad tym problemem uznano więc, iż w działaniach PZW mogą wystąpić sytuacje, w których określona sytuacja socjalna członka PZW może skłaniać do uznania prawa do obniżenia składek lub opłat członkowskich.
Uznano jednak, iż taką sytuację powinni oceniać członkowie macierzystego koła danego członka. Zapis o takiej możliwości znalazł się w uchwale Instrukcja budżetowe Związku i stanowi on, że jeśli zarząd koła uzna za stosowne wprowadzenie ulgi dla danego członka z powodów socjalnych to wówczas taką ulgę przyznaje mu własną uchwałą, a różnicę pomiędzy pełną składką a składką ulgową pokrywa z
własnych środków i wpisuje to do budżetu koła.
Takie myślenie wynika z zapisu Statutu PZW, który w par. 12 pkt. 3 uznał prawo zarządu koła do uznania opóźnienia w opłacaniu składki za usprawiedliwione lub nieusprawiedliwione. Budżet koła, na podstawie preliminarza oraz po uzgodnieniach z Zarządem Okręgu, uchwala walne zgromadzenie członków koła, a po jego uchwaleniu do zarządu koła należy juz tylko jego realizacja (par. 56 pkt. 2 Statutu). Jeśli więc w tym budżecie zostanie zapisana ulga dla jednego z kolegów z powodu jego uznanej
niepełnosprawności, to zarząd koła to musi honorować. Natomiast co do działalności na rzecz osób niepełnosprawnych, to już inna kwestia, bo chodzi o organizację specyficznych form pracy np. zawodów wędkarskich z odpowiednimi warunkami i regulaminami, o zapewnienie dostępu do pomostów i stanowisk wędkarskich, o stworzenie możliwości do aktywności organizacyjnej w pracy koła i okręgu itd. itp. W ZG PZW realizujemy to poprzez współpracę z SART (mają swoją stronę) czyli Stowarzyszeniem Aktywnej Rehabilitacji i Turystyki.


Wynika z tej korespondencji jednoznacznie że ZG a Okręg to dwie różne pary butów, choć Statut donośni, że jest to komórka organizacyjna ZG PZW i jak dla mnie sens tych przepisów jest bardzo poważnie zakłócony. Osoba niepełnosprawna w Polsce jest w większości przypadków to człowiek nie zamożny, o ile nie żyjący w ubóstwie, który musi napisać prośbę/podanie do zarządu koła, które to musi powołać swoje walne aby następnie, przedyskutować jeden, dwa lub trzy przypadki swoich Członków. Wiemy wszyscy dobrze, że w praniu wygląda to całkowicie inaczej.
Szukając po sieci kół, które takowe ulgi dla swoich członków uwzględniają, dojdziemy do wniosku, że jest to kropla w morzu potrzeb tego typu ludzi. Na palcach jednej ręki możemy policzyć, ile takich kół ogłasza publicznie tego typu dogodności a co z resztą kół?
Wyobraźmy sobie ilu ludzi, naprawdę ma poważne problemy z opłaceniem składek, które to z roku na rok są coraz droższe. Ile takich osób, ma problem z dostaniem się na zbiorniki wodne w celach wędkarskich? Dla przykładu po sieci krąży prośba jednego z naszych niepełnosprawnych Kolegów skierowana do innych wędkarzy, aby ci zabrali go nad wodę, ponieważ osoba ta na swoim wózku, samodzielnie, nie ma możliwości dostać się na łowiska.
Czy tak ma wyglądać Organizacja Zrzeszająca Wszystkich wędkarzy na równych prawach?
Czy to jest zabieganie o dobro swoich Członków, którzy co by nie mówić, utrzymują ten Związek?
Rząd Polski w marcu 2007 roku, podpisał się pod Konwencją Praw Osób Niepełnosprawnych, poprzez podpis złożony przez Minister Pracy i Polityki Społecznej, Panią Annę Kalatę. Konwencja ta donosi, że każda osoba niepełnosprawna ma prawo do równego traktowania oraz o tym, że należy dostosować wszelkie okoliczności do jej potrzeb przez Państwo oraz wszelkie organizacje czy stowarzyszenia posiadające w swoich szeregach osoby niepełnosprawne.

Artykuł 4
Ogólne zobowiązania

(c) Uwzględnić ochronę i promocję praw osób niepełnosprawnych we
wszystkich swoich programach i strategiach działania;
(d) Powstrzymać się od angażowania w jakiekolwiek działania
niezgodne z niniejszą Konwencją i zapewnić działanie zgodne
z niniejszą Konwencją ze strony władz publicznych i instytucji;
(e) Podejmować wszelkie stosowne środki celem wyeliminowania
przejawów dyskryminacji osób niepełnosprawnych ze względu na
niepełnosprawność przez jakiekolwiek osoby, organizacje lub
prywatne przedsiębiorstwa;

Zapraszam do zapoznania się z tą Konwencją pod adresem http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/18398
i kliknąć na
Konwencja Osób niepełnosprawnych.
Czy coś się zmieni w najbliższych latach?
Odpowiedź pozostawię Czytelnikom.

Norbert Stolarczyk
niepełnosprawny wędkarz!
_________________
członek zarządu w fundacja Wędkarze Bez Barier
Postaw piwo autorowi tego posta
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
Wyświetl posty z ostatnich:   

» Wędkarstwo, strona główna » Działy ogólne » Polski Związek Wędkarski » Osoby niepełnosprawne w Stowarzyszeniu PZW

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl Forum - GrzegorzM ©

Administracja nie odpowiada za materialy publikowane przez uzytkownikow. Uzytkownik rejestrujac sie na forum w peeni odpowiada za publikowane przez siebie wiadomosci. Wszelkie roszczenia w sprawie opublikowanych tresci prosimy zgaaszac do ich autorow.

strzalkaMapa Forum