Forum wędkarskie- wędkarstwo Forum wędkarskie- wędkarstwo Największe forum wędkarskie w Polsce (dawne Wedkowanie.net). Wędkarstwo, PZW, filmy wędkarskie, metody połowu, testy sprzętu, przynęty i zanęty, łowiska, zdjęcia i gry wędkarskie. Posiadamy ponad 10 tysięczną społeczność, która napisała już przeszło 130 tysięcy wiadomości. Weź udział w dyskusji i dołącz do nas już dziś!
Użytkownicy Mapa użytkowników Filmy Wędkarskie Dzienniki wędkarskie Targowisko Wyszukiwarka Album zdjęć  Kontakt 

Pierwszy raz z gruntu - zestaw

pglebocki 

Posty: 27
Skąd: Marki


Wysłany: Pon Kwi 05, 2010 10:18   Pomoc w doborze sprzętu i trochę teorii

Witam,

Planuje zająć się wędkarstwem amatorskim, posiadam kartę wędkarską ale miałem wieloletnią przerwę w łowieniu. Muszę nabyć odpowiedni sprzęt do połowu i w tym celu mam trochę pytań :

1) Czy jest w internecie dobre źrodło informacji na temat wędkarstwa (teoria, ranking sprzętu itp). Prosiłbym o podanie kilku linków.

2) Zacząłem czytać trochę o sprzęcie ale nie moge znalesc podstawowych informacji. Interesują mnie wędziska i kołowrotki. Nie mam zbyt duzej wiedzy na temat rodzaju sprzetu. Czy ktos moglby mi wyjasnij jakie sa podstawowe rodzaje wedzisk i kiedy sie je stosuje. Na przyklad co to jest feeder, picker, karipowka, kolowrotek z tylnym i przednim hamulcem, multiplikator itp ... W internecie jest duzo stron ze sprzetem ale nie wiem ktora wedke i kolowrotek stosowac do czego ? Czy ktos moglby rzucic tu odrobiną teorii.

3) Potrzebuje zaopatrzyć się pierwszy sprzęt. Początkowo planuje łowić na łowiskach zamknitych (stawy, małe jeziora). Planuje łowić narazie techniką spławikową (karpie, i inne ryby popularne na stawach) Jaki sprzęt powinienem wybrać ? Pozniej planuje przejść na rzeki i większe łowiska. Chciałbym spróbować techniki gruntowej. Jaki sprzęt jest odpowiedni to tego ? Ponieważ mam stały dochód interesuje mnie sprzęt dobrej jakości.

Z góry dziekuje za pomoc :)

Proszę o zapoznanie się z 3 punktem regulaminu forum. - admin
Postaw piwo autorowi tego posta
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
Wojtas530 
Dobra ryba nie jest zła xD


Pomógł: 4 razy
Wiek: 29
Posty: 89
Skąd: Chrząstawa Mała / Wrocław


Wysłany: Pon Kwi 05, 2010 10:34   

Feeder - polega na zastosowaniu koszyczka zanętowego i drgającej szczytówki. Zamiast drgającej szczytówki można zastosować specjalne bombki, które zawiesza się na żyłkę i po podciągnięciu przynęty przez rybę bombka idzie do góry. Można też stosować sygnalizator brań. Żyłkę wkłada się w specjalne miejsce, podczas brania sygnalizator wydaje dźwięk oraz świeci, niektóre posiadają kilkadziesiąt różnych tonów, a inne pamięć ostatniego brania.

Picker - opiera się na drgającej szczytówce, bez żadnych sygnalizatorów.

Karpiówka - to wędka do łowienia ryby białej (karp, amur, leszcz itp.), jest nieco sztywniejsza od pickera.

Spining - dość lekka wędka stosowana do połowu drapieżników (prowadzi się sztuczną przynęte).
----------------------------------------------------------------------

Kołowrotek z przednim hamulcem najczęściej stosuje się do spiningu, lecz także do innych sposobów połowu, różni się od kołowrotka z tylnym hamulcem tylko tym że masz pokrętło z przodu którym ustawiasz takie jakby sprzęgło w kołowrotku czyli hamulec, zapobiega on zerwaniu żyłki, i pozwala a dłuższą walke z rybą, ten drugi ma oczywiście pokrętło z tyłu, zależy jak komu wygodniej :]

Multiplikator - stosuje się najczęściej do wędkarstwa morskiego, ale także do spiningu, ma on inną budowę niż pozostałe kołowrotki, nawija żyłkę kręcą szpulą, a nie tak jak w wyżej opisanych kołowrotkach kabłąkiem owija szpule.

Jest jeszcze kołowrotek do wędkarstwa muchowego zbudowany praktycznie ze samej szpuli :P

[ Dodano: Pon Kwi 05, 2010 10:35 ]
PS: Co do punktu 3-ego ile chcesz wydać na sprzęt??? :mysli:
_________________
Mikado Sensual Spin 270/25
SPRO Passion 720 FD

Postaw piwo autorowi tego posta
 
germ83 


Pomógł: 12 razy
Wiek: 41
Posty: 296
Skąd: Wołomin


Wysłany: Pon Kwi 05, 2010 10:45   

Wojtas530 napisał/a:
Feeder - polega na zastosowaniu koszyczka zanętowego i drgającej szczytówki. Zamiast drgającej szczytówki można zastosować specjalne bombki, które zawiesza się na żyłkę i po podciągnięciu przynęty przez rybę bombka idzie do góry. Można też stosować sygnalizator brań. Żyłkę wkłada się w specjalne miejsce, podczas brania sygnalizator wydaje dźwięk oraz świeci, niektóre posiadają kilkadziesiąt różnych tonów, a inne pamięć ostatniego brania.

Picker - opiera się na drgającej szczytówce, bez żadnych sygnalizatorów.

Karpiówka - to wędka do łowienia ryby białej (karp, amur, leszcz itp.), jest nieco sztywniejsza od pickera.



Wow ... ciekawe jak szybko rozpęta się kłótnia :)

Lepiej poszukaj na forum informacji na temat feederów i pickerów i popraw swoją wypowiedź bo możesz tym rozpętać kolejną kłótnię na forum.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
gumiak9 

Pomógł: 16 razy
Wiek: 34
Posty: 212
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Lubań


Wysłany: Pon Kwi 05, 2010 10:57   

Karpiówka to wędka do połowu karpii :P jest to wędka przystosowana do ich połowu, tzn długość zazwyczaj 3.60-3.90m, ciężar wyrzutowy różnie, ja łowie na 30-60gramów, ale wędka ma już kilka lat, teraz widze większe ciężary. Możesz spokojnie kupić karpiowke bo sprawdzi się jako uniwerslana wędka, tzn połowisz nią karpie liny itp zarówno spławik i grunt, złowisz szczupaka na żywca no i mniejsze ryby na spławik też. Poza tym wędki te mają sporą wytrzymałość, pozwalającą na wyciągnięcie okazów, co przydaje sie początkującym, sam wiem jak łamało się wytrzymałe kije na zaczepach lub rybach z byle powodu (np dokręcony hamulec :P ). Kołowrotek z przednim hamulcem ma umieszczony hamulec u góry szpuli, tylny hamulec pokrętło na dole kołowrotka, a wolny bieg to po prostu przy zamkniętym kołowrotku żyłka wysuwa się z kołowrotka podczas brania ryby i ona swobodnie odpływa sobie z przynętą. Zależy ile masz funduszy do wydania, sam często wydaje mi się że mam wystarczająco ale wędkarstwo to taki sport, gdzie "wszystko się przydaje" :P szczególnie na początku akcesoria itp na początek ja bym proponował karpiówke Konger Carbomaxx http://www.allegro.pl/ite...hit_cenowy.html do połowu większych ryb i jakiś feeder (do łapania na zestaw z koszyczkiem zanętowym na grunt). Kołowrotki do tych zestawów na ile fundusze pozwolą, unikaj takich po 40-50zł bo posłużą sezon czy dwa i wybieraj raczej znane marki. Co do innego sprzętu to też z takich marek co można śmiało wybierać to Dragon, haczyki Kamatsu lub Mustad, krętliki i agrafki Spinwal, spławiki to różnie ja mam Balsaxy i Gutkiewicza. I najważniejsze to żebyś nie kupował na targowiskach, bo kupować będziesz na początek sporo rzeczy i może wyjść sporo kasy, a na targowiskach mają tanio i też spory wybór, ale nie polecam, poza tym tam kupisz wędke i nei masz gwarancji, nie mówiąc o żyłkach w opakowaniach jakby przeleżały niewiadomo ile lat.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
diaflex 

Ulubiona metoda: karpiarstwo
Pomógł: 8 razy
Wiek: 66
Posty: 137
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: PL.


Wysłany: Pon Kwi 05, 2010 11:35   

germ83 napisał/a:
Wow ... ciekawe jak szybko rozpęta się kłótnia

germ83 dlaczego tak sądzisz :mysli: ,że nikt myślący tego nie zakwestionuje,że do wędki typu Feeder jako sygnalizatora brań zamiast szczytówki ,można wykorzystać każdy inny skuteczny sposób sygnalizacji brań :okok: Pozdrawiam.
_________________
Andrzej
Postaw piwo autorowi tego posta
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
mrk 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 43
Posty: 167
Skąd: Hrubieszów


Wysłany: Pon Kwi 05, 2010 11:49   

pglebocki, bardzo dużo informacji znajdziesz na forum, polecam też Encyklopedię wędkarstwa śródlądowego morskiego i muchowego http://allegro.pl/item982..._morskiego.html
Skoro planujesz łowić na spławik, na naszym forum na ten temat też coś znajdziesz: » Forum Wędkarskie - Wędkarstwo » Metody wędkowania » Spławik (są przyklejone tematy).
Słowo sprostowania opisu feedera wg. Wojtas530. Sygnalizatorem brań w tej metodzie jest drgająca szczytówka i nie potrzeba nic więcej.
germ83, kłótni nie będzie :P
_________________
Pozdrawiam
Mirek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
pglebocki 

Posty: 27
Skąd: Marki


Wysłany: Pon Kwi 05, 2010 17:54   

Dziękuje za szybkie odpowiedzi :)

Teraz wiem trochę więcej na temat rodzajów wędzisk. Oczywiście jest jeszcze kilka niejasności które moglibyście sprostować. Mam mianowicie kilka nowych pytań :

1) Z tego co zrozumiałem drgająca szczytówka jest sposobem sygnalizacji brania (gibka końcówka wędki). Na tej zasadzie działają zarówno feedery jak i pickery ? Czy feeder i picker jest typem wędki czy techniką połowu ? Z tego co widzę po porównaniu opisu parametrów technicznych obu rodzajów feedery są bardziej wytrzymałe, mają większy ciężar wyrzutu (przeznaczone na większe odległości i do większej ryby) ?

2) Czy wędziska typu feeder albo picker nadają się do połowu metodą spławikową ? Z tego co rozumiem sygnałem brania w obu przypadkach jest drgająca końcówka wędki, czyli raczej nie muszę zakładać spławika ?

3) Jaka jest różnica między karpiówką a feederem ? Opisy techniczne są bardzo porównywalne, podobna długość i ciężar wyrzutu. Zauważyłem, że karpiówki są nieco cięższe (prawdopodobnie większa wytrzymałość). Z waszych poprzednich wypowiedzi wnioskuję, że różnica pomiędzy karpiówką a feederem to jedynie drgająca szczytówka, która jest elementem każdego feedera, natomiast w karpiówce ten element nie występuje i trzeba stosować inne środki sygnalizacji np. spławik, kulka itp.

4) Co to są bolonki i odległościówki ? Do czego służą ?

Na początek pomyślę o kupnie karpiówki albo ewentualnie pickera. Tak jak nadmieniłem zamierzać zacząć od połowu białej ryby na niedużych stawach metodą spławikową, do tego wystarczy jakaś uniwersalna wędką. Czy w tym przypadku karpiówka będzie bardziej odpowiednia od pickera ? Później na pewno spróbuję łowić na koszyk z zanętą i do tego kupię jakiegoś feedera. Jeżeli chodzi o wkład finansowy to nie zamierzam bardzo oszczędzać. Myślę, że na samo wędzisko jestem w stanie przeznaczyć nawet do 300 zł a kołowrotek na pewno kupię lepszy niż taki za 60 zł na targowisku :)

Zdaję sobie sprawę, że w mojej wypowiedzi mogą być nieścisłości co do fachowego nazewnictwa, terminologii itd. Proszę mnie poprawić. Postaram się również poszukać ciekawych informacji na tymże forum.

Proszę o dalsze wypowiedzi i z góry dziękuje za pomoc.
Pozdrawiam
Postaw piwo autorowi tego posta
 
mrk 


Pomógł: 10 razy
Wiek: 43
Posty: 167
Skąd: Hrubieszów


Wysłany: Pon Kwi 05, 2010 18:38   

Feeder to w zasadzie "gruntówka" z koszyczkiem i delikatną (wymienną) szczytówką jako sygnalizator brań. Gdzieś na forum jest dokładna definicja, ale w tej chwili nie wiem gdzie :/
Wędką typu feeder na spławik nie połowisz.
Bolonka ( http://www.wedkowanie.net...oska-vt1059.htm ) i
odległościówka ( http://www.wedkowanie.net...iowa-vt2144.htm ) to metody spławikowe.
To tak pokrótce. Skoro nastawiasz się na spławik to poczytaj tematy z linków powyżej.
_________________
Pozdrawiam
Mirek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
zdrapek 


Pomógł: 36 razy
Wiek: 45
Posty: 478
Otrzymał 11 piw(a)
Skąd: Zabrze


Wysłany: Pon Kwi 05, 2010 20:18   

pglebocki napisał/a:
1) Z tego co zrozumiałem drgająca szczytówka jest sposobem sygnalizacji brania (gibka końcówka wędki). Na tej zasadzie działają zarówno feedery jak i pickery ? Czy feeder i picker jest typem wędki czy techniką połowu ? Z tego co widzę po porównaniu opisu parametrów technicznych obu rodzajów feedery są bardziej wytrzymałe, mają większy ciężar wyrzutu (przeznaczone na większe odległości i do większej ryby) ?


Feedery i pikery działają na tej samej zasadzie - dobrze zrozumiałeś. Feder i fiker jest typem wędki i techniką połowu.
Feedery mają większy CW od pikerów niekoniecznie są bardziej wytrzymałe. Pikerem można rzucić na taką samą odległość jak feederem tylko mniejszym ciężarem. Feeder można stosować na wodach stojących ale świetnie sprawdzają się na wodach płynących i głownie na takie wody zostały stworzone (większe CW). Piker można powiedzieć że to finezyjny feeder z przeznaczeniem na wody stojące.
Przy wyborze feedera lub pikera musisz sobie zadać pytanie na jakie wody go potrzebujesz i jakie rybki (głównie wody) i dobierasz odpowiedni do swoich potrzeb.

pglebocki napisał/a:
2) Czy wędziska typu feeder albo picker nadają się do połowu metodą spławikową ? Z tego co rozumiem sygnałem brania w obu przypadkach jest drgająca końcówka wędki, czyli raczej nie muszę zakładać spławika ?


Są osoby, które łowią takimi wędziskami na spławik ale nie do tego są przeznaczone jak masz kasę to lepiej kupić na spławik wędkę odległościową (match). Na feeder i piker spławika nie trzeba zakładać sygnalizacja brania następuje poprzez giętką końcówkę wędki (szczytówkę).

pglebocki napisał/a:
3) Jaka jest różnica między karpiówką a feederem ? Opisy techniczne są bardzo porównywalne, podobna długość i ciężar wyrzutu. Zauważyłem, że karpiówki są nieco cięższe (prawdopodobnie większa wytrzymałość). Z waszych poprzednich wypowiedzi wnioskuję, że różnica pomiędzy karpiówką a feederem to jedynie drgająca szczytówka, która jest elementem każdego feedera, natomiast w karpiówce ten element nie występuje i trzeba stosować inne środki sygnalizacji np. spławik, kulka itp.


Karpiówka to zupełnie inna wędka niż feeder mimo że opisy są podobne....
Wędziska te służą do innego sposobu połowu (mimo że obie są na grunt i z zastosowaniem sporego obciążenia - koszyczek, ciężarek).
Karpiówka i feeder mają zupełnie inny sposób ugięcia, pracy wędziska, ładowania zestawu przy wyrzucie. Jak weźmiesz do ręki feeder i karpiówkę różnice widać od razu - niepotrzebna tutaj jakaś "fachowa" wiedza.
Przy karpiówce sygnalizacja brania następuje przez hanger, swinger, "bombkę" + sygnalizator elektroniczny (niekonieczny ale pomocny).
Jeśli bym napisał , że karpiówka jest bardziej wytrzymała to bym pewnie od kolegów dostał sprostowanie.... więc napiszę tak: z pewnością odpowiednią karpiowką jesteś w stanie powstrzymać dużą rybę przed wejściem w zawadę (jeśli jest konieczny hol siłowy) feederem na pewno jest to trudniejsze.
Są to po prostu zupełnie inne wędziska.

Karpiówką na spławik nie połapiesz - lekki spławik i spory CW karpiówki nie pozwoli Ci na oddanie rzutu na większą odległość to głównie...


4) Co to są bolonki i odległościówki ? Do czego służą ?

polecam:
http://www.wedkowanie.net...woda-vt2141.htm
http://www.wedkowanie.net...oska-vt1059.htm
http://www.wedkowanie.net...iowa-vt2144.htm


Widzę że fundusze masz całkiem niezłe a na początek proponował bym Ci zakup odleglościówki i karpiówki - posmakujesz jednej i drugiej metody i poznasz różnice. To pozwoli Ci się dalej rozwinąć w kierunku, który bardziej będziesz preferował. Poza tym czasami lepiej łapać na spławik a czasami na grunt, a dodatkowo obie te metody się nie wykluczają. Osobiście jak robię krótki wypad jeden kijek mam na gruncik a drugim operuje na spławiczek.
_________________
PRZELICZNIK POJEMNOŚCI SZPULI
Postaw piwo autorowi tego posta
 
pglebocki 

Posty: 27
Skąd: Marki


Wysłany: Wto Kwi 06, 2010 20:53   

Dziękuję 'zdrapek' za wyczerpującą wypowiedź. Dzisiaj odwiedziłem kilka sklepów wędkarskich w moim mieście i dowiedziałem się kilku pożytecznych rzeczy :) Planuje sobie kupić odległościówkę na początek, to idealne rozwiązanie do spławika na małą rybę. Teraz będę musiał się zająć doborem sprzętu pod kątem technicznym, jaka firma itp.

Dziękuje za waszą pomoc :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
AdSense

Skąd: Mountain View
Pomógł: nie raz
Wyświetl posty z ostatnich:   

» Wędkarstwo, strona główna » Sprzęt wędkarski » Wędziska » Feedery, Pickery » Pierwszy raz z gruntu - zestaw

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl Forum - GrzegorzM ©

Administracja nie odpowiada za materialy publikowane przez uzytkownikow. Uzytkownik rejestrujac sie na forum w peeni odpowiada za publikowane przez siebie wiadomosci. Wszelkie roszczenia w sprawie opublikowanych tresci prosimy zgaaszac do ich autorow.

strzalkaMapa Forum